Danes mandljev ne odstranjujemo več, če to ni nujno
Čeprav so Justinove težave odpravljene, je z mandlji izgubil tudi varovalo pred širjenjem okužbe v žrelo in pljuča. Mandlji (nebnici ali tonzile) namreč preprečujejo širjenje okužb, kar so strokovnjaki ugotovili šele pred kratkim. Pred tridesetimi leti je bila namreč tonzilektomija – operativna odstranitev nebnic – precej pogost pojav. Zdravniki so bili namreč prepričani, da sta vneti nebnici strašno škodljivi in ju je najbolje odstraniti. Pozneje so številni otorinolaringologi obžalovali vse tiste kupe nebnic, ki so jih odstranili.
Kdaj še vedno odstranjujemo mandlje
''Za operacijo mandljev se odločimo v primeru, kadar so mandlji tako povečani, da predstavljajo naravno oviro za dihanje in hranjenje,'' razloži otorinolaringolog doc. dr. Anton Gros z otorinolaringološke klinike v Ljubljani. Torej pri kroničnem vnetju mandljev, enostranskem povečanju mandljev, po prebolelem peritonzilarnem abscesu, ko gre sum za maligno obolenje, in pri čezmernem smrčanju, ko so vzrok za zožitev zračnih poti povečani mandlji.
Poseg, s katerim kirurg odstrani žrelnico in mandlje, traja približno 10 minut. Pri otrocih ga vedno naredijo v splošni anesteziji, pri odraslih včasih tudi v lokalni. Poseg je skoraj rutinski in s seboj ne prinaša velikih tveganj. ''Najpogostejši zaplet, če temu lahko sploh tako rečemo, je to, da lahko po operaciji pride do krvavitve,'' še pojasni doc. dr. Gros. Vendar zdravniki krvavitev ustavijo, zato večinoma ne povzroči hujših težav. Sicer morajo bolniki nekaj dni po operaciji jesti redkejšo hrano, ko se rane zacelijo, na to ni treba več paziti.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV