Vizita.si
Na sindrom razdražljivega črevesja pomislite, če vas pogosto boli trebuh, poleg tega pa vas mučita zaprtje in driska.

Zdravo zame

Imate sindrom razdražljivega črevesja?

L.E.
10. 02. 2012 08.00
0

V Evropi za sindromom razdražljivega črevesja trpi kar okoli 11 odstotkov ljudi, toda nemalo jih niti ne ve, kaj jih resnično muči, saj njihovi simptomi niso tako hudi, da bi takoj poiskali zdravniško pomoč.

Na sindrom razdražljivega črevesja pomislite, če vas pogosto boli trebuh, poleg tega pa vas mučita zaprtje in driska.
Na sindrom razdražljivega črevesja pomislite, če vas pogosto boli trebuh, poleg tega pa vas mučita zaprtje in driska.FOTO: iStockphoto

Sindrom razdražljivega črevesja je bolezen, o kateri se zadnje čase čedalje več govori. Četudi je še ne poznamo povsem, znanstveniki odkrivajo čedalje več o njenih vzrokih in možnih načinih zdravljenja. To sploh ni nenavadno, saj je sindrom razdražljivega črevesja, kot pojasnjuje prof. dr. Bojan Tepeš, specialist gastroenterologije, “relativno komplicirano bolezensko dogajanje.“

Prehranski dodatek maslene kisline zaščiti stene črevesja in tako izboljša njegovo delovanje.
Prehranski dodatek maslene kisline zaščiti stene črevesja in tako izboljša njegovo delovanje. FOTO: Dean Dubokovič

Kako ga prepoznamo?

Po tako imenovani RIM III. klasifikaciji imajo to težavo vsi, ki so v zadnjih treh mesecih vsaj tri dni na mesec občutili bolečine v trebuhu, poleg tega pa še najmanj dva od treh naslednjih simptomov: da je bolečina popustila po izločanju blata, da je bil nastop bolezni povezan s spremembami v pogostosti izločanja blata kakor tudi s spremembami v njegovem videzu. Kot razlaga dr. Tepeš je abdominalna bolečina običajno krčevite narave in se tipično poslabša ob stresu. Bolniki imajo pogosto tudi druge simptome: refluksno bolezen požiralnika, disfagijo oziroma motnje v požiranju, dispepsijo oziroma občutek napenjanja, mučita jih napihnjenost in spahovanje, pogosto izpuščajo vetrove. Od 10 do 50 odstotkov jih po besedah gastroenterologa izkusi tudi motnje seksualnosti, bolečine med menstruacijo, bolečine med spolnim odnosom, motnje uriniranja in fibromialgijo. Pri nekaterih so te težave le blage, zato morda niti ne obiščejo zdravnika oziroma si pomagajo sami, pri drugih so tako hude, da je njihova kakovost življenja močno poslabšana.

Bolezen lahko povzroči in poslabša stres.
Bolezen lahko povzroči in poslabša stres. FOTO: iStockphoto
Zakaj se pojavi?

Vzrokov je lahko veliko, morda celo še vedno ne poznamo vseh. Pri nekaterih bolnikih so krive črevesne okužbe, pri drugih motnje v živčnem sistemu črevesja, pri tretjih spreminjanje njihove bakterijske flore (denimo po jemanju antibiotikov), visceralna preobčutljivost ali celo malabsorpcija žolčnih soli oziroma ogljikovih hidratov. Pravzaprav je prvi vzrok, ki ga mora zdravnik, ko postavlja diagnozo, preveriti, možnost celiakije (občutljivosti na gluten). Toda težave nemalokrat ne povzročajo samo fizični, temveč tudi psihični dejavniki. Zelo škodi stres, ki poveča število vnetnih celic v steni črevesja. Kot pravi dr. Tepeš, pa so bolniki pogosto tudi ljudje, ki so zgodnje obdobje svojega življenja preživeli v slabih razmerah ter bili morda celo žrtve zlorab. Če so poleg tega že osebnostno takšni, da jim tudi najmanjši bolezenski simptomi povzročajo velike skrbi, jih kasneje, ko se prične vrstiti čedalje več stresnih okoliščin, lahko prizadene tudi sindrom razdražljivega črevesja.

Kako ga ozdraviti?

Na žalost zdravniki trenutno še ne poznajo enega zdravila, ki bi imelo čudežno moč, “sploh pa ne enega zdravila za vse oblike podtipov,“ kot razlaga dr. Tepeš. Zdravljenje prilagajajo posameznim simptomom, ki jih imajo bolniki, kar pomeni, da se najprej osredotočijo na največje težave. Če so to hude bolečine, predpišejo denimo sredstva proti krčem, če je to zaprtje, priporočajo več vlaknin in odvajala, če napihovanje pa probiotike. Pomaga lahko eliminacijska dieta, pri kateri bolniki počasi iz svoje prehrane odstranjujejo posamezne sladkorje in alkohole, da bi ugotovili, ali lahko opustitev določenih živil izboljša klinično sliko. V zadnjem času so raziskave potrdile tudi blagodejen učinek natrijevih soli maslene kisline, ki so v obliki prehranskega dopolnila zaščitene tako, da se sproščajo počasi, zato se ne absorbirajo že v želodcu, temveč prehajajo tudi v široko črevo. Kot je pojasnil dr. Tepeš, je maslena kislina dobrodejna, saj predstavlja hrano za celice, ki sterilni del črevesja, v katerem se skriva tudi živčevje, ščitijo pred bolj umazano notranjostjo, ki je lahko med drugim polna nevarnih bakterij. Prav bakterije sicer proizvajajo hrano za te celice, vendar kot pravi dr. Tepeš, “če niso prave, bo morda hrane premalo.“ Za povrh maslena kislina dejansko preprečuje vnetja. Ker so vzroki lahko psihični, pomaga tudi psihoterapija.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662