S kakšnimi simptomi se kaže osteoporoza?
Osteoporoza ne povzroča nobenih težav. Zanjo je značilno, da poteka tiho, brez bolezenskih znakov, vse dokler se ne zlomi prva kost. Toda če smo se od mladosti po višini bistveno znižali ali upognili in imamo katerega od dejavnikov tveganja, je že treba biti pozoren in se posvetovati z zdravnikom.
Kateri pa so dejavniki tveganja za razvoj bolezni?
Dejavnike tveganja lahko razdelimo v dve skupini. V prvo skupino spadajo tisti, na katere ne moremo vplivati, to so starost, spol, dednost, predhodni zlomi, rasa, zgodnja menopavza pred 45 letom, nekatere bolezni in dolgotrajno zdravljenje z nekaterimi zdravili. V drugo skupino pa spadajo tisti, na katere lahko vplivamo. Mednje sodijo prekomerno uživanje alkohola, kajenje, nizka telesna teža, nepravilna prehrana, premalo vitamina D, bolezni prehranjevanja, premalo gibanja in pogosti padci.
Je katera skupina ljudi izpostavljena večjemu tveganje za razvoj bolezni?
Osteoporoza prizadene tako moške kot ženske. Res pa je, da je med bolniki z osteoporozo skoraj 80 % žensk. Zato bi omenila predvsem dva razloga. Prvi je ta, da imajo ženske že na splošno manjšo kostno gostoto kot moški, hkrati pa se v obdobju po menopavzi zaradi pomanjkanja hormona estrogena kostna masa hitreje zmanjšuje.
Kako bolezen odkrijemo in kako zdravnik potrdi diagnozo?
Ker osteoporoza ne povzroča nobenih težav, dokler se ne zlomi prva kost, jo brez ustreznih preiskav težko odkrijemo. Če se pojavi sum na osteoporozo, se je oseba od mladosti bistveno znižala ali ima katerega od dejavnikov tveganja, pa naj obišče zdravnika. Ta se bo odločil za merjenje mineralne kostne gostote s posebno napravo DXA, s katero odkrijemo osteoporozo, in na osnovi rezultatov preiskave določil zdravljenje. So pa do napotnice za pregled z aparaturo DXA upravičeni bolniki s sekundarno osteoporozo, za vse druge so preiskave samoplačniške.
Kdaj govorimo o sekundarni osteoporozi?
Sekundarna osteoporoza je spremljevalka drugih bolezni. Nekatere od teh bolezni so nezadostno delovanje spolnih žlez pri ženskah ali moških, bolezen ščitnice, pri kateri se izloča preveč hormonov, celiakija, jetrne bolezni, bolezni nadledvičnih žlez, ledvične bolezni. Včasih so tudi zdravila pomemben dejavnik tveganja pri razvoju osteoporoze. Kostem na primer zelo škodujejo glukokortikoidi, ki se precej uporabljajo pri zdravljenju artritisa, astme, vnetnih bolezni črevesja, bolezni pljuč, ledvic in jeter, ter nekatera zdravila za zdravljenje raka prostate in dojke, če naštejem samo največkrat uporabljana.
Zdravljenje osteoporoze je dolgotrajno in običajno traja od 3 do 5 let, nato pa sledi eno- ali večletni odmor. Bolnik mora jemati predpisana zdravila redno in po posebnem režimu. Torej je sodelovanje bolnikov še kako pomembno. Za ponovno uvedbo zdravila pa se zdravnik odloči, če ob kontroli opazi poslabšanje kostne gostote ali če je prišlo do zloma.
S čim vse se morajo bolniki soočiti? Morajo spremeniti svoj življenjski slog, prehranjevalne navade?
Zdravljenje osteoporoze je bistveno bolj uspešno, če bolniki upoštevajo vsa priporočila za preprečevanje osteoporoze, to pomeni, da kostem zagotovijo dovolj kalcija predvsem s hrano, vitamina D, se izogibajo škodljivim navadam in razvadam in so redno telesno aktivni. Vendar pa se je treba pri telesni dejavnosti nekaterim vajam in športom izogibati, zlasti takim, pri katerih obstaja možnost padcev in posledično tudi zlomov. Z rednim jemanjem zdravil in zdravim življenjskim slogom pa bodo bolniki tudi upočasnili napredovanje bolezni.
Kdo vse naj bi si redno meril kostno gostoto?
Kostno gostoto naj bi si merili predvsem bolniki, ki se zdravijo z zdravili za zdravljenje osteoporoze, in tisti, pri katerih bi lahko zaradi bolezni ali jemanja zdravil prišlo do sekundarne osteoporoze.
Se lahko pred osteoporozo učinkovito zaščitimo? Kako?
Z več skrbi za zdravje, ko so naše kosti še zdrave, bi zlahka prve znake bolezni premaknili v pozno starost. Tako se lahko pred osteoporozo delno zaščitimo s preprostimi ukrepi, kot so opustitev kajenja in alkohola, redna telesna vadba in pravilna prehrana z zadosti kalcija, dovolj vitamina D ter zgodnjim odkrivanjem in, če je treba, rednim jemanje zdravil. Je pa res, da osteoporozi danes skoraj nihče ne uide, predvsem zato, ker je življenjska doba daljša.
Ste predsednica Zveze društev bolnikov z osteoporozo. Kakšna je vloga zveze in posameznih društev? Kdo so člani in kaj jim društva omogočajo?
Zveza društev bolnikov z osteoporozo Slovenije združuje 18 lokalnih društev bolnikov z osteoporozo z okoli 6000 članicami in člani iz vse Slovenije. Skrbi za ozaveščanje in izobraževanje članov in širše javnosti ter za boljšo kakovost življenja bolnikov z osteoporozo. V sklop ozaveščanja in izobraževanja štejemo predavanja, izdajanje našega glasila in drugih tiskov ter našo spletno stran, pri vseh teh dejavnostih pa sodelujejo priznani strokovnjaki. Dejavni smo tudi na mednarodnem področju, kjer smo člani Mednarodne fundacije za osteoporozo – IOF, Posvetovalne in Interesne skupine za osteoporozo, ki delujeta pri EU parlamentu. V sodelovanju z Mednarodno fundacijo za osteoporozo pa vsako leto organiziramo tudi svetovni dan osteoporoze, ki ga praznujemo 20. oktobra.
Člani naših društev niso samo bolniki z osteoporozo ampak tudi tisti, ki jim osteoporoza posredno ali neposredno ogroža zdravje. Tako danes med našimi člani najdemo kar precej takšnih, ki se zavedajo skrbi za svoje zdravje in želijo poskrbeti za svoje kosti takrat, ko so te še zdrave. Društva bolnikov z osteoporozo, ki so združena v naši krovni zvezi, svoje delo opravljajo izključno s prostovoljci. S svojimi številnimi programi želijo povečati znanje, s katerim se bolnice in bolniki lahko rešijo nekaterih predsodkov o bolezni, ki izhajajo iz pomanjkanja informacij, ter tako zaživijo v okvirih, ki si jih z upoštevanjem svoje bolezni zarišejo sami. V okviru društev se tako člani družijo, odhajajo na izlete, organizirano pa imajo tudi telovadbo, plavanje in nordijsko hojo. Redno izvajamo tudi presejalna merjenja mineralne kostne gostote z ultrazvokom in sodelujemo s centri za merjenje mineralne kostne gostote.
Letošnje dejavnosti, ki se bodo odvijale ob svetovnem dnevu osteoporoze in jih organizira Zveza društev bolnikov z osteoporozo Slovenije, bodo potekale pod sloganom 'Imejmo radi svoje kosti!', namenjene pa so vsem ljudem, tako članom in članicam društev kot tudi širši javnosti. Kot pravi predsednica Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije Duša Hlade Zore, dr. med., je cilj vseh teh aktivnosti narediti tri ključne korake za zagotovitev temeljev za zdrave kosti in mišice: živeti aktivno, uživati prehrano bogato s kalcijem in beljakovinami ter ne pozabiti na pomembnost vitamina D.
V četrtek, 20. oktobra, bo tako med 11. in 13. uro na Prešernovem trgu v Ljubljani potekal slavnostni dogodek, ki ga pripravljata Društvo bolnikov z osteoporozo Ljubljana in Zveza društev bolnikov z osteoporozo Slovenije, pod častnim pokroviteljstvom Mestne občine Ljubljana. Na srečanju bodo obiskovalci lahko prisluhnili predavanju endokrinologa doc. dr. Tomaža Kocjana, od 10. ure naprej pa bo organizirano tudi brezplačno merjenje kostne gostote petnice z ultrazvokom. O težavah, ki vam jih povzročajo krčne žile, se boste lahko posvetovali z dermatovenerologinjo, poskrbljeno pa bo tudi za zabavni program, ki ga bo povezoval Peter Poles, in kulturne nastope.
Poleg tega se lahko v soboto, 22. oktobra 2011, ob 9. uri zjutraj v Luciji, pri Krajevni skupnosti oziroma pošti Lucija, udeležite tudi Osteotlona, projekta ozaveščanja javnosti o osteoporozi. Na dogodku se boste razgibali in sprehodili po mestnem jedru ter ob obali, pridobili boste nova znanja o osteoporozi, bolniki pa si bodo lahko med seboj izmenjali izkušnje z boleznijo. Ker bo na dogodku gostovala tudi strokovnjakinja za prehrano, nutricionistka Marija Merljak, bodo udeleženci prejeli tudi nasvete, kako se pravilno prehranjevati.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV