Infekcijska mononukleoza je virusno obolenje s pekočimi bolečinami v žrelu in značilno povečanimi bezgavkami. Bolezen spremlja še povišana temperatura. V začetnem obdobju jo z lahkoto zamenjamo za bakterijsko angino.
Povzroča jo virus Epstein-Barr (EBV), ki prizadene limfocite, bele krvničke, ki so pomembne pri obrambi pred okužbami. Okužba z EVB je pogosta, saj jo do 50. leta preboli devet od desetih ljudi. Več kot polovica ne razvije značilnih simptomov in sploh ne vedo, da so okužbo preboleli.
Simptomi se običajno razvijejo štiri do šest tednov po okužbi in se stopnjujejo nekaj dni. Običajni znaki so povišana telesna temperatura in znojenje, hude bolečine v žrelu in oteženo požiranje, povečani nebnici, ki sta lahko prekriti z debelimi sivkasto belimi oblogami, povečane in za pritisk občutljive bezgavke na vratu, pod pazduhami in v dimljah, občutek napetosti v trebuhu zaradi povečane vranice in izpuščaj. Omenjenim znakom se lahko pridružijo še slab apetiti, hujšanje, glavobol in utrujenost. Pri nekaterih bolnikih povišana temperatura in bolečine v žrelu izzvenita hitro, preostali simptomi pa v manj kot mesecu dni. Pri drugih utrujenost in slabo počutje trajata dalj časa, tudi več mesecev po preboleli okužbi.
Kako si lahko pomagamo?
Če imate poleg povišane temperature in povečanih nebnic tudi povečane bezgavke, bo zdravnik verjetno posumil na infekcijsko monokleozo. Diagnozo sicer potrdijo z dokazom prisotnosti protiteles proti virusu, ki kažejo na akutno okužbo. Usmerjenega zdravljenja za omenjeno bolezen ne poznamo, simptome pa lajšamo s preprostimi ukrepi. Uživajte veliko hladnih pijač, po potrebi tudi zdravila proti bolečinam. Velika večina bolnikov prej ali slej okreva brez posledic.
Vizita e-novice
Vir: Zdravstveni vodnik za vso družino, dr. Miriam Stoppard
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV