Vizita.si
Znanstveniki so odkrili način, kako zdravilo proti raku spraviti v samo središče tumorja.

Bolezni

Iznašli nov način, kako uničiti rakave celice

L.E.
06. 09. 2011 08.05
1

Z bakterijo, ki živi v naši prsti, bo morda v prihodnje mogoče lažje ozdraviti tumorje. Njene spore lahko namreč preživijo tudi v njihovem okolju brez kisika, zato bi jih zdravniki lahko uporabili, da v njihovo središče pripeljejo zdravila proti raku.

Znanstveniki so odkrili način, kako zdravilo proti raku spraviti v samo središče tumorja.
Znanstveniki so odkrili način, kako zdravilo proti raku spraviti v samo središče tumorja.FOTO: iStockphoto

Spore bakterije Clostridium sporogenes rastejo le v trdnih tumorjih, kot so tisti v dojkah, možganih in prostati, ne pa v ostalih tkivih, ki imajo kisik. Britanski in nizozemski znanstveniki pa so vanje genetsko vstavili encim, ki lahko aktivira delovanje zdravila proti raku, ki tako ne začne učinkovati, dokler ne pride v stik z encimom. Takrat začne uničevati celice v svoji okolici, ki pa so v primeru, da ga bakterije odpeljejo v samo središče tumorja, izključno rakave.

"Gre za izjemno staro skupino bakterij, ki so se na našem planetu razvile, še preden smo imeli ozračje, ki je bogato s kisikom, zato se razraščajo v okoljih, kjer tega primanjkuje," je razložil profesor Nigel Minton, ki je vodil raziskavo. "Ko njihove spore vbrizgamo bolniku, se premaknejo v okolje, kjer ni dovolj kisika – to pa je samo središče tumorja. Gre za povsem naraven proces, ki ne zahteva nikakršnega prilagajanja, čeprav je izjemno natančen. Izkoristimo ga lahko, da uničimo rakave celice, ne da bi poškodovali zdrave."

Nov način zdravljenja bi lahko uporabljali pri raku dojk, prostate in možganov.
Nov način zdravljenja bi lahko uporabljali pri raku dojk, prostate in možganov. FOTO: iStockphoto

Odkritje je bilo nedavno predstavljeno Združenju za mikrobiologijo, toda znanstveniki so razložili, da bo moralo miniti še nekaj časa, preden bodo ugotovili vse potencialne prednosti svojega dela. Študije sicer že najmanj deset let poskušajo ugotoviti, kako uporabiti bakterijo pri zdravljenju, vendar pa so šele znanstveniki Univerze Nottingham in Univerze Maastricht uspeli vanjo genetsko vstaviti izboljšano verzijo encima.

Leta 2013 bodo začeli zdravilo preizkušati za uporabo na trgu. "Raziskovalci po vsem svetu iščejo načine, kako bi lahko napadli rakave celice, ne da bi poškodovali zdrave. To je posebno velik izziv, ker je vsak rak drugačen. Predstavljen način še ni bil preizkušen na bolnikih, zato bo moralo preteči še nekaj časa, preden bodo njegovi raziskovalci lahko sporočili, kako uporaben je pravzaprav v dejanskem življenju," je odkritje opisala Nell Barrie, predstavnica britanskega Inštituta za raziskovanje rakavih obolenj.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662