Vendar pa veliko ljudi pomoč zaradi težav po zaužitju gob poišče kar v dežurnih ambulantah zdravstvenih domov in prav zato, ker je veliko oseb obravnavanih samo ambulanto, je verjetno številka zastrupitev z gobami še nekoliko višja. ''Podatkov o tem, koliko bolnikov je bilo lani in letos obravnavano le ambulantno zaradi težav po zaužitju gob, v UKCL nimamo – določeni ljudje se namreč zaradi lažjih oblik obrnejo zgolj na ambulanto Splošne nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Ljubljana,'' so sporočili iz UKCL. Vendar pa v ambulantah vse bolnike, pri katerih zdravniki sumijo na zastrupitev s smrtno nevarnimi gobami ali pa pri katerih se pojavijo hude prebavne težave oziroma resni zapleti, kot so napad žolčnih kamnov z zlatenico, vnetje trebušne slinavke, velika izguba tekočine pri bruhanju ali driski – zlasti pri otrocih in starejših – po zaužitju sicer užitnih gob praviloma hospitalizirajo.
Kakor koli, da bi se izognili zastrupitvam z gobami, je dobro upoštevati nekaj pravil. Prim. Marija Jamšek, dr. med., s Centra za zastrupitve Interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana tako svetuje naslednje:
- Nabirajte in jejte izključno tiste gobe, ki jih res dobro poznate in za katere ste popolnoma prepričani, da veste, katere so.
- Jejte le gobe, ki so na videz lepe in zdrave. Tiste na pol razpadle ali črvive zavrzite.
- Ko naberete gobe, jih pojejte najpozneje v 24 urah ali jih v tem času konzervirajte (posušite, blanširajte in zmrznite in podobno).
- Ker se na gobah rade množijo bakterije, jih ne shranjujte v 'hladnih shrambah' ali hladilniku.
- Gob naj ne uživajo majhni otroci, starejši in bolniki z dietami zaradi bolezni, kot so žolčni kamni, vnetje trebušne slinavke, rane na želodcu in dvanajstniku.
- Bolje je, da gobe uživate kot začimbo oziroma prilogo h glavni jedi, kajti gobe sodijo med težje prebavljiva živila. Zato jih tudi ni priporočljivo jesti zvečer oziroma pred spanjem.
Če pa se kljub previdnosti po zaužitju gob pojavijo kakršne koli težave, se morate takoj posvetovati z osebnim ali dežurnim zdravnikom, ki bo po temeljitem pregledu ocenil, ali je potrebna ambulantna obravnava ali takojšnja hospitalizacija in se, če bo potrebno, posvetoval tudi z zdravnikom v Centru za zastrupitve. Nikar se v primeru težav ne zanašajte na to, da bodo simptomi, kot sta na primer slabost ali driska, v kakšnem dnevu ali dveh minili sami od sebe, kajti če se zastrupite z zeleno mušnico ali njej sorodnimi gobami, lahko sicer pride do prehodnega izboljšanja prebavnih težav, a za tem lahko nastopi huda okvara organov – predvsem jeter in ledvic – ali v skrajnem primeru celo smrt.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV