Vizita.si
Spanje v objemu partnerja ne izboljša le kakovosti odnosa, ampak zmanjšuje stres.

Bolezni

Je položaj spanja kriv za vaše zdravstveno stanje?

K.B.
11. 05. 2011 08.04
0

Ne le kakovost spanca, na naše zdravje močno vpliva tudi položaj spanja. Kar 95 odstotkov ljudi namreč vsako noč spi v isti poziciji, strokovnjaki pa so prepričani, da je prav ta pozicija kriva za nekatere zdravstvene težave.

Spanje v objemu partnerja ne izboljša le kakovosti odnosa, ampak zmanjšuje stres.
Spanje v objemu partnerja ne izboljša le kakovosti odnosa, ampak zmanjšuje stres.FOTO: iStockphoto
1. Pozicija okrevanja

Dobra za: zgago in refluksno bolezen požiralnika

Slaba za: gube

Mnenje strokovnjakov: Položaj okrevanja pomaga zmanjšati težave z zgago in možnosti za refluksno bolezen požiralnika, poleg tega uravnava prebavne motnje, pove profesor Jim Horne iz raziskovalnega centra za motnje spanja na univerzi Loughborough. Spanje na boku namreč preprečuje, da bi se hrana iz želodca in z njo želodčna kislina vračali v požiralnik in v usta ter s tem povzročali pekočo bolečino.

Poleg tega so v raziskavi v Graduate bolnišnici v Filadelfiji ugotovili, da so imeli pacienti, ki so spali na levem boku, v primerjavi s pacienti, ki so spali na desnem, imeli manj težav z zgago. Pri spanju na desnem boku je namreč kislina iz želodca potrebovala dlje časa, da je odtekla iz požiralnika in tako povzročala več nelagodja in pekoče bolečine. Kaj je pravi vzrok za to, zdravniki še ne vedo.

Čeprav boste imeli z ležanjem na boku manj težav z zgago, pa se lahko hitreje postarate. V tej poziciji namreč pritiskate svoje lice ob blazino, kar povzroča poglabljanje obraznih gub. Še posebej se poglabljajo smejalne gube, ki potekajo od nosu proti ustom in tako imenovane račje tačke, smejalne gube ob očeh, pove britanski dermatolog dr. Dennis Wolf.

Kako si pomagati? Če spanje na vašem levem boku ne izboljša težav z zgago, potem si pod glavo podložiti višji vzglavnik, tako da bo zgornji del vašega telesa višje od želodca. Na ta način boste zakone gravitacije obrnili v svoj prid in zmanjšali možnost za vračanje želodčne kisline v požiralnik.

Staranje kože in poglabljanje gub pa lahko upočasnite predvsem tako, da se izogibate sončnim žarkom in uporabljate dnevno kremo z zaščito pred ultravijoličnimi žarki. Skušajte spati na hrbtu, če vam to ne uspe, poskrbite, da vsako noč ne spite na istem boku.

2. Spanje na hrbtu

Dobro za: artitis

Slabo za: smrčanje, spalna apneja, srce

Mnenje strokovnjakov: Spanje na hrbtu je dobra izbira za tiste, ki trpijo za artritisom in bolečinami v sklepih, pove fizioterapevt Sammy Margo. Pri spanju na hrbtu se namreč telesna teža razporedi na vso telo in ne obremenjuje le določenega področja.

Žal pa ni primerno za smrčače. Dobro je namreč znano, da ta pozicija spodbuja smrčanje, saj se mišice čeljusti in jezika sprostijo ter pritisnejo na grlo, ki se zoži in pretok zraka je oviran. To povzroči vibracije in posledično smrčanje. Še posebej smrčanje značilno za odrasle s prekomerno težo, saj teža podkožnega maščevja na vratu še poveča pritisk na grlo.

Spalna apneja je bolj resno stanje, saj je pri njej grlo popolnoma zapre, kar povzroči začasno prekinitev dihanja. To lahko traja deset sekund in celo več. ''Raziskava je pokazala, da imajo tisti, ki spijo na hrbtu, več možnosti za zmanjšano vrednost kisika v krvi, kar je še posebej zaskrbljujoče pri ljudeh, ki imajo težave s srcem ali pljuči,'' pove specialist za motnje spanja dr. David Eccleston iz Birminghamske bolnišnice.

Po drugi strani pa ljudje, ki spijo na hrbtu, dihajo hitreje, kar lahko vodi do prekomerne količine kisika v krvi in povzroča respiratorne težave, kot je na primer astma ali težave s cirkulacijo, zaradi katere lahko pride do bolezni srca in ožilja.

Kaj lahko storite? Če je to vaša najljubša pozicija spanja, potem vložite nekaj denarja v kakovosten ravno prav visok vzglavnik, priporoča britanski kiropraktik Dominic Cheetham. Premajhna podpora vratu in zgornjega dela hrbtenice lahko povzroči napetosti v mišicah vratu in ramenih, kar povzroča bolečine. Če smrčite, pa je prvi korak, da si uravnate telesno težo, pomagate pa si lahko tudi s preprostim trikom. ''Blazino si namestite pod zgornji del hrbta, saj vas bo to med spanjem spodbudilo, da spremenite pozicijo spanja in se obrnete na bok,'' pove strokovnjak za motnje spanja dr. Shneerson. Pri spalni apneji pa se obrnite na svojega zdravnika.

3. Pozicija fetusa

Dobra za: bolečina v zadnjem delu hrbta

Slaba za: bolečine v vratu, glavoboli

Mnenje strokovnjakov: Pozicija fetusa je ena najpogostejših pozicij spanja, ki je lahko ob pravilni legi tudi izjemno zdrava, saj odpravlja bolečine v spodnjem delu hrbta. Hrbtenica je vsak dan izpostavljena velikim pritiskom, ki jih prinaša gravitacija. Hrbtenični diski namreč opravljajo vlogo armotizerjev, ko stojimo, sedimo ali hodimo. Prav zato so na koncu dneva stisnjeni, izgubijo nekaj svoje tekočine in postanejo tanjši. To je tudi vzrok, da smo zjutraj nekoliko višji kot zvečer. Med spanjem pa se hrbtenica sprosti in raztegne, diski se regenerirajo in ponovno napolnijo s tekočino, ki so jo izgubili čez dan. Prav spanje v položaju fetusa je še posebej primerno za razbremenitev hrbtenice, saj spodvito telo pomaga, da se prostori med diski razprejo, sprostijo in obnovijo.

A če imate neprimeren vzglavnik, ki je previsok ali prenizek, je možno, da se boste po spanju v poziciji fetusa, zjutraj prebudili z glavobolom in bolečinami v vratu. Zato poskrbite, da sta vaša hrbtenica in vrat v ravni liniji in da niste zviti v bokih ali medenici. Ne le jutranji glavoboli, napetost v vratu lahko sčasoma vodi do tenzijskih glavobolov. ''Bolečina se lahko iz vratu preseli na vrh glave in daje občutek nenehnega pritiska,'' pove britanski nevrokirurg dr. Farhad Afshar.

Kaj lahko storite? Pomembno je, da si izberete ustrezen vzglavnik, ki zapolni praznino med rameni in vratom. Lahko pa si blazino podložite tudi med kolena, s čimer boste preprečili neželeno obračanje bokov in medenice.

4. Položaj žličke

Dobro za: uravnavanje stresa

Slabo za: povzroča bolečine

Mnenje strokovnjaka: Spanje v objemu partnerja ne izboljša le kvalitete odnosa, ampak zmanjšuje stres. Raziskava ameriških nevroznastvenikov in psihologov je namreč pokazala, da človeški dotik, pa četudi med spanjem, zmanjšuje napetost tako pri moških kot ženskah.

Kljub vsemu, pa zna biti spanje v tej poziciji precej neudobno in boleče. Številni pari se pritožujejo nad bolečinami v mišicah in sklepih, pogosto se zgodi, da pride tudi do slabše prekrvavitve okončin, če na primer zaspite na partnerjevi roki.

Kaj storiti? Kljub temu, da si delite posteljo s svojim partnerjem, je pomembno, da ste nekoliko sebični pri dogovorih glede spanja in poskrbite za to, da boste udobno in kvalitetno spali, pa četudi to pomeni, da ne spite v žlički.

5. Spanje na trebuhu

Dobro za: preprečevanje smrčanja

Slabo za: bolečine in otrplost v rokah

Kaj menijo strokovnjaki? Spanje na trebuhu pomaga preprečevati smrčanje, saj se v tem položaju odprejo dihalne poti. Tako je izjemno primerno za smrčače, ni pa primerno za starejše ljudi, saj lahko vodi do težav živčevja v zgornjem delu telesa. ''Ko ležimo na trebuhu, smo bolj izpostavljeni nesorazmerju med vratom in hrbtenico, zaradi česar lahko pride do ukleščenja živca, še posebej pri starejših ljudeh,'' pove dr. Eccleston. Tveganje za stanje se poveča s starostjo, saj takrat prihaja do degeneracije hrustanca v hrbteničnih vretencih.

Kaj lahko storite? Dr. Eccleston predlaga, da pri spanju na trebuhu nekoliko več denarja investirate v svojo žimnico in si privoščite takšno s spominsko peno, ki se bo prilagodila obliki vašega telesa in zagotovila dobro podporo vaši hrbtenici. Poleg tega uporabljajte nižji vzglavnik.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587