Vizita.si
Limska borelioza

Bolezni

Nevarna bolezen, ki jo prenašajo klopi

S.B.
18. 03. 2021 05.30
0

Boreliozo ali Lymsko bolezen povzroča spiroheta Borrelia burgdorferi, katero ponavadi prenašajo drobni klopi. Na mestu ugriza klopa v človeško telo, bakterije Borelia burgdorferi prodrejo v kožo. V roku treh do dvaintridesetih dni preidejo na površino kože ter se lahko razširijo še na druge predele ali organe.

Boreliozo ali Lymsko bolezen so odkrili v ZDA, leta 1975, ko je zajela mesto Lyme in je naenkrat zbolelo več ljudi. Danes jo poznamo tudi drugje po svetu, vendar se njene značilnosti med seboj razlikujejo.

Sindrom razdražljivega črevesa - kako si pomagati?
Preberi še
Sindrom razdražljivega črevesa - kako si pomagati?

Borelija se na človeka prenaša z ugrizom okuženega klopa. Klop postane kužen s sesanjem krvi okužene živali, najpogosteje so to mali gozdni sesalci in ptiči, lahko tudi večje živali, ki predstavljajo naravni rezervoar za bakterije. Zaenkrat ni dokazov o prenosu bolezni s človeka na človeka. Borelioza med nosečnostjo ne predstavlja tveganje za zarodek, če je ustrezno zdravljena, pišejo na NIJZ.

Lahko se pojavijo tudi občutek utrujenosti, bolečine v mišicah in sklepih, glavobol.
Lahko se pojavijo tudi občutek utrujenosti, bolečine v mišicah in sklepih, glavobol.FOTO: Shutterstock

Kakšni so simptomi bolezni?

Običajno se začnejo na predelu kože pojavljati značilne spremembe, v obliki velikega rdečega madeža. Ta se lahko razširi v velikosti premera od nekaj centimetrov vse do 15 centimetrov. Njegova sredica pa je ponavadi bleda.

Lahko se pojavijo tudi občutek utrujenosti, bolečine v mišicah in sklepih, glavobol. Le v redkih primerih se lahko pojavijo tudi slabost, otekle bezgalke, bolečine v križu in povečana vranica. Nekaj tednov po pojavu prvih simptomov lahko nastopijo tudi motnje v delovanju živčevja, ki pa so le prehodne. Izjemno redke pa so motnje pri delovanju srca.

Kako zdravimo boreliozo?

Zelo pomembna je zgodnja prepoznava bolezni, saj je lahko zdravljenje v tem obdobju preprči poznejše zaplete. Zdravimo jo s pomočjo antibiotikov, zdravljenje pa je učinkovito v vseh obdobjih bolezni.

Dr. Vesna Radonjič Miholič: "Zelo radi govorimo v dvojini, kajne? Vendar ljubezen ni enost"
Preberi še
Dr. Vesna Radonjič Miholič: "Zelo radi govorimo v dvojini, kajne? Vendar ljubezen ni enost"

Kakšna je preventivna zaščita pred boleznijo?

Na NIJZ svetujejo, da se zaščitite tako, da nosite svetla oblačila, s katerimi boste prekrili čim večji del telesa. Da uporabljate – še posebej pred odhodom v naravo in gozd sredstva za zaščito pred mrčesi. Ob vrnitvi domov pa opravite temeljit pregled telesa, pozorni morate biti tudi na poraščene dele telesa, kožne gube, ušesa, predel pazduh in dimelj. Še posebej naj bodo pozorni starši otrok in pa ljudje med 30 in 50 letom starosti, ki spadajo v skupino z največ tveganji.

Klopa primemo s pinceto tesno ob koži in previdno izvlečemo.
Klopa primemo s pinceto tesno ob koži in previdno izvlečemo.FOTO: Dreamstime

Kaj storiti, če na koži opazite klopa?

Klopa primemo s pinceto tesno ob koži in previdno izvlečemo. ''Če to naredimo sunkovito, je več možnosti, da se bo zatrgal. Če rilček ostane v koži, za prenos okužbe s klopa na človeka sicer ni nevarno, lahko pa rilec in del telesa v koži povzroči ognojitev. V redkih primerih delčka klopa, ki ostane v koži, z enostavnimi postopki ne uspemo odstraniti, vendar to ni in ne sme biti razlog za kirurški poseg. V takih primerih je najbolje počakati in odstranitev preložiti za nekaj ur oziroma na naslednji dan,'' je pojasnil Dr. Franc Strle s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana.

Za odstranjevanje klopov s kože ne uporabljamo olja, kreme, petroleja ali drugih mazil.

"Odstranjenega klopa ne zmečkajte, temveč ga odvrzite v koš za gospodinjske odpadke. Za odstranjevanje klopov ne uporabljajte mazil, krem, laka za nohte, petroleja ali česar koli drugega. Hitreje klopa opazite in pravilno odstranite, manjša je možnost za okužbo. Mesto vboda klopa opazujte še nekaj tednov po njegovi odstranitvi. Če opazite rdečino, ki se širi navzven ter postaja v sredini svetla, se čim prej posvetujte z zdravnikom," je še dodal dr. Strle.

Kaj se zgodi, če ne zdravimo Hashimotovega tiroiditisa?
Preberi še
Kaj se zgodi, če ne zdravimo Hashimotovega tiroiditisa?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650