Vizita.si
Vzrokov za težko dihanje je veliko.

Bolezni

Imate težave z oteženim dihanjem? To je lahko vzrok!

S.B.
21. 02. 2020 07.57
1

Dihanje človeka poteka podzavestno, in dokler to poteka normalno, se ga niti ne zavedamo. Ko nastopijo težave, pa dojamemo, kako življenjsko pomembno je za naše osnovne funkcije in delovanje. Kadar dihanje postane oteženo, to poimenujemo dispneja. Kakšni so simptomi zanjo in zakaj se pojavi?

Dihanje je po navadi samodejno in ga brez sodelovanja zavesti uravnava dihalno središče na možganski osnovnici. Med mirnim dihanjem povprečen odrasel človek vdihne in izdihne približno 15-krat na minuto. Kadar se pojavi težko dihanje ali dispneja, imamo precej nelagoden občutek oteženega in napornega dihanja. Dispneja izvira iz grške besede 'dyspnoea' in jo poimenujemo tudi težka sapa ali dušenje.

Vzrokov za težko dihanje je veliko.
Vzrokov za težko dihanje je veliko.FOTO: Shutterstock
To morate delati, če želite imeti boljšo koncentracijo in spomin
Preberi še
To morate delati, če želite imeti boljšo koncentracijo in spomin

Hitrejše dihanje lahko sicer zmanjša človekovo telesno zmogljivost, in pri dispneji ima človek pri hitrejšem dihanju občutek, da mu primanjkuje zraka in da ne more dovolj hitro ali dovolj globoko dihati, zato onemogoči njegovo sposobnost za telesno dejavnost. Normalno je, da se med povečano telesno aktivnostjo ali naporom pojavi nekoliko krajša in hitrejša sapa, pojav težke sape med mirovanjem ali ob majhnem telesnem naporu pa lahko že kaže na znake dispneje. Ta se pojavi ob neskladju med zaznano potrebo po dihanju in zmožnostjo dihanja. Nastane pa zaradi interakcij med fiziološkimi, psihološkimi, socialnimi in okoljskimi dejavniki. Akutne napade težkega dihanja pogosto spremljajo tesnoba, strah, panični napad in strah pred smrtjo.

Zakaj pred operacijo ne smete jesti?
Preberi še
Zakaj pred operacijo ne smete jesti?

Vzrokov za težko dihanje je veliko. Med drugim gre lahko za zapiranje dihalnih poti zaradi tumorja ali vnetja, zaporo pljučnih žil, prisotnost velike količine tekočine med pljučnima ali trebušnima mrenama, hudo popuščanje srca, hudo obliko kronične obstruktivne bolezni, slabokrvnost, nemir, preveliko fizično obremenitev, tesnobnost ali strah. Pogosto se dispneja pojavlja pri ljudeh po 60. letu starosti, kot vzrok pa pogosto navajajo srčno popuščanje. Zadnje ugotovitve kažejo, da dispneja večkrat spremlja tudi številna druga zdravstvena stanja, vključno z debelostjo.

Poskrbite za redno telesno aktivnost, kar pomeni najmanj 30 minut petkrat tedensko.
Poskrbite za redno telesno aktivnost, kar pomeni najmanj 30 minut petkrat tedensko.FOTO: Shutterstock
Zakaj pred operacijo ne smete jesti?
Preberi še
Zakaj pred operacijo ne smete jesti?

Pri nenadnem pojavu hudega dušenja nemudoma poiščite zdravniško pomoč. Dispneja je podobno kakor bolečina subjektiven občutek, zato je pomembno, da poveste svojemu zdravniku, koliko časa opažate težko sapo, ob katerih aktivnostih se pojavi, kako huda je ali se stanje poslabšuje, kako jo olajšate, katera zdravila prejemate, katere bolezni imate ugotovljene, katere bolezni so v družini, ali kadite, kašljate ali kaj izkašljujete, imate zvišano telesno temperaturo ali mrzlico. Ti znaki namreč lahko kažejo na resnejša obolenja. Ob težavah s prekomerno telesno težo poskusite omejiti vnos hrane ter poskrbite za redno telesno aktivnost, kar pomeni najmanj 30 minut petkrat tedensko.

6 zdravih prigrizkov, ki ne redijo
Preberi še
6 zdravih prigrizkov, ki ne redijo

 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650