Vizita.si
Nekaj, kar sami jemljemo za samoumevno, lahko v drugi državi pomeni razliko med življenjem in smrtjo.

Bolezni

Kaj je malenkost, ki spreminja življenja?

Lina Eržen
21. 08. 2013 08.05
0

Stranišče, tekoča voda, sploh možnost, da živimo higienično ... Vse to je za nekatere del vsakdana. Kaj za kakovost življenja pomeni, kadar ni, pa nam je zaupala predstavnica UNICEF-a, ki je nedavno obiskala Zambijo.

Nekaj, kar sami jemljemo za samoumevno, lahko v drugi državi pomeni razliko med življenjem in smrtjo.
Nekaj, kar sami jemljemo za samoumevno, lahko v drugi državi pomeni razliko med življenjem in smrtjo.FOTO: Unicef Slovenija
Vesna med obiskom šole.
Vesna med obiskom šole. FOTO: Unicef Slovenija
>"Ko sem jih vprašala, kako se počutijo, so me samo objele." Tako se nedavne odprave v Zambijo spominja Vesna Marđonović, članica upravnega odbora UNICEF-a Slovenije, ki je pot organiziral. V tamkajšnji šoli so bili namreč priča slovesnemu odprtju stranišča, ki ima poleg umivalnik s tekočo vodo. Zdi se malo, a za deklice, ki se tu šolajo, morda pomeni razliko med življenjem in smrtjo. "Voda ima večji pomen kot samo higienski," mi razloži Vesna. "Ima družbeni pomen, saj spodbuja izobraževanje deklic." V revnem predelu Zambije, kjer so higienski vložki samo še ena materialna dobrina, o kateri lahko sanjaš, se deklice v šolah brez sanitarij z možnostjo tekoče vode med menstruacijo žal pouka vse prevečkrat ne udeležujejo več, saj nimajo prostora, kjer bi se lahko primerno očedile. Nekatere takrat šolanje opustijo za zmeraj. In to ima širše družbene posledice.

Za nekatere minimum, za druge luksuz

"S šolanjem se spreminja mentaliteta. Na primer miselnost, da 12-letnica ni primerna za porod, saj je zaradi tega umrljivost mater veliko večja oziroma marsikatera pri tej starosti ne zna prehraniti ne otrok ne sebe," pravi Marđonovićeva. Šolanje ne pomeni samo, da ima več ljudi možnost z vasi oditi v mesto in se tam bolje zaposliti – spodbuja napredek skupnosti. In na bolj obubožanih območjih sveta je, da bi se to zgodilo, ključno tudi spodbujanje boljših higienskih praks. "Ne poznajo higienskih minimumov in tudi tega jih učijo v šolah. Naučijo se, kako umivati roke, kako vzdrževati higieno, zakaj so take stvari pomembne." Vesna pripomni, da so še sami z ekipo ugotovili, da si rok ne umivajo na povsem pravilen način. Premalo pozornosti naj bi posvečali delu med prsti. "V tem delu Zambije pa je to zelo pomembno, ker imajo zaradi obilice dela že otroci roke močno razpokane in se zaradi tega lahko med njihovimi prsti zadržuje še več bakterij." In če pri nas zaradi okužbe denimo obležimo z gripo, v državi, kjer ni vedno lahko dobiti pomoč zdravnika, razsajajo še mnogo bolj smrtonosne bolezni.

To je primer vaškega vodnjaka. Pomanjkanje tekoče vode še olajša izbruhe hudih bolezni.
To je primer vaškega vodnjaka. Pomanjkanje tekoče vode še olajša izbruhe hudih bolezni.FOTO: Unicef Slovenija

Janez Usenik si želi, da ne bi bili ujetniki sveta, ki je poln pregrad.
Janez Usenik si želi, da ne bi bili ujetniki sveta, ki je poln pregrad. FOTO: Unicef Slovenija

Ko te lahko pokosi vsaka bolezen

Ker v vaseh pogosto ni stranišč in tekoče vode, ampak samo skupen vodnjak, se širijo bolezni, ki jih v Evropi več ne poznamo. "Ko pada dež, se vse fekalije mešajo z vodo, ki jo jemljejo iz vodnjaka. Druge vode nimajo. To pijejo, z njo kuhajo, z njo se umivajo," opisuje, kar so videli, članica upravnega odbora slovenskega UNICEF-a. Poleg tega se na fekalijah zbirajo muhe, ki se nato selijo na hrano. "Tisti, ki so obiskali bolnišnico za podhranjene otroke, so nam povedali, da je veliko otrok podhranjenih tudi zaradi griže oziroma drugih bolezni. Otroci zbolijo prej, saj razmer, v katere so se rodili, še niso vajeni; odraslo telo se kasneje kolikor toliko privadi." Ko za povrh še res ni hrane, pa se bolezen prikrade toliko prej oziroma jo je veliko težje pozdraviti. Sploh, če zopet nimaš tekoče vode in lahko uporabljaš le skupno stranišče, ki je nekje v naravi. Morda se na prvi pogled zdi, da to ni naša težava, a v resnici smo danes z razvojem globalizacije tem območjem bližje, kot si mislimo. Kot pravi Vesna, se lahko širijo bolezni pa tudi način življenja. "Poleg tega otroci denimo res niso krivi, da so rojeni tam, kjer so pač rojeni," pojasnjuje svojo željo, da pomaga tudi tistim, ki se zdijo na drugem koncu sveta.

Bo svet ostal poln pregrad?

Vesna Marđonović je najbolj revno vzhodno provinco Zambije obiskala kot del humanitarne odprave, katere del je bil tudi novinar oddaje 24ur, Janez Usenik. Nova izkušnja ga je med drugim naučila, da ne bi smeli nikoli postati gluhi za bedo, četudi je ta del življenja na drugem kontinentu. "To je svet, ki ga gradimo, če pozabimo na bedo v revnejših predelih sveta. Svet, v katerem se bomo ločevali s pregradami in bili vedno bolj njegovi ujetniki." Da se to ne bi zgodilo, pa je potrebna pomoč vsakega posameznika kot tudi pomoč organizacij, ki lahko spremembo prinesejo v sodelovanju z vladami ogroženih držav in njihovimi lokalnimi skupnostmi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662