Vizita.si
leptospiroza

Bolezni

Kaj je nalezljiva bolezen leptospiroza, katere porast opažamo tudi pri nas?

S.B.
26. 05. 2020 08.15
0

Leptospiroza je zoonoza, nalezljiva bolezen, razširjena po vsem svetu. Pojavlja se kot febrilno obolenje, povzroča lahko težke pljučnice in nevrološke motnje ter okvare jeter in ledvic. Običajno se kaže kot kratkotrajna bolezen, s povišano telesno temperaturo, bolj redko pa kot Weilova bolezen, ko pride do težje poškodbe jeter, ledvic in drugih organov. V določenih primerih torej leptospiroza lahko privede do smrtnega izida.

Vzrok bolezni so škodljive bakterije, spirohete, ki izvirajo iz leptospir, družine Leptospiraceae, ki se izločajo preko urina v sklopu kronične okužbe živali, kot so glodavci, svinje, goveda, konji, psi, lisice, volkovi in netopirji.

Zunaj živalskega organizma lahko ta bakterija preživi v zemlji, še posebej pa v blatu in vodi, in sicer kar nekaj tednov. Bolezen se lahko pojavi v večjih in manjših epidemijah, ki pa so bolj pogoste v deževnem obdobju in nalivih, manj pa v obdobjih suše. Na območjih z zmerno klimatskim podnebjem se bolezen pojavlja sezonsko, torej zgodaj poleti in jeseni, najbolj pogosto na območju rečnih dolin.  

To je četrta najpogostejša oblika raka med moškimi pri nas
Preberi še
To je četrta najpogostejša oblika raka med moškimi pri nas

Človek se lahko okuži na dva načina:

- z neposrednim stikom z izločki oz. urinom okuženih živali ali

- z neposrednim stikom z okuženo vodo, tlemi ali kopanjem v stoječih vodah.

Okužba ponavadi poteka skozi poškodovano kožo ali izpostavljeno nepoškodovano sluznico oči, nosa ali ustne votline. Okužba s človeka na človeka načeloma ni možna.

Zunaj živalskega organizma lahko ta bakterija preživi v zemlji, še posebej pa v blatu in vodi, in sicer kar nekaj tednov.
Zunaj živalskega organizma lahko ta bakterija preživi v zemlji, še posebej pa v blatu in vodi, in sicer kar nekaj tednov.FOTO: Dreamstime

Število okuženih z leptospirozo se je več kot podvojilo

Kako prepoznamo simptome leptospiroze?

Inkubacijska doba bolezni običajno traja od 7 do 10 dni. Klinični potek bolezni pa je bifazičen, saj poteka v dveh fazah.

V prvi, ki traja od pet do sedem dni, se pojavijo nespecifični znaki bakterijske okužbe in v tem obdobju še ni prisotnih specifičnih protiteles. Sledi nekajdnevno stanje navidezne ozdravitve, nato pa se pokažejo klinični znaki, specifični za prizadetost različnih organskih sistemov.

V drugi fazi bolezni se pojavijo specifična protitelesa, ki so lahko prisotna več mesecev.

Inkubacijska doba bolezni običajno traja od 7 do 10 dni. Klinični potek bolezni pa je bifazičen, saj poteka v dveh fazah.

»Glede na raznovrstnost kliničnih znakov je bolezen pogosto spregledana,« je za STA povedala Renata Lindtner Knific z inštituta. Zaradi neustrezne terapije lahko pride do izločanja živih leptospir z urinom, ki traja tudi več mesecev.

Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka
Preberi še
Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka

»V primeru suma okužbe z leptospirami se za dokaz specifičnih protiteles testira vzorec seruma živali, odvzetega vsaj sedem dni po pojavu kliničnih znakov. Nivo protiteles nato narašča, zato je priporočljiv odvzem drugega seruma v razmahu 14 dni, saj na ta način ovržejo možnost stare okužbe,« je še pojasnila Lindtner Knificeva.

Zaradi načina okužbe je bolezen pogost pojav pri ljudeh, ki opravljajo poklic, v katerem imajo neposreden stik z živalmi, kot so veterinarji, lovci, mesarji, gozdarji, kmetje. Ravno tako je pogost pojav pri profesionalnih in rekreativnih športnikih, vojakih in turistih, ki se kopajo v stoječih vodah ali gibljejo po blatnih poteh.  

Bodite pozorni na oskrbo vsakršnih ranic na telesu.
Bodite pozorni na oskrbo vsakršnih ranic na telesu.FOTO: Dreamstime

Pri nas gre večinoma za pojav febrilnega obolenja, ko temperatura traja 3 do 5 dni, ostali simptomi pa izzvenijo najkasneje v desetih dneh.

Weilova bolezen je težka oblika leptospiroze, pri kateri se pojavljajo zlatenica, povišana temperatura, izguba zavesti. Poleg poškodovanih jeter se poškodujejo tudi ledvice, kar se lahko kaže v:

- prisotnosti proteina v urinu,
- prisotnosti krvi v urinu,
- povišani koncentraciji ureje v krvi,
- anemičnosti,
- trombocitopeniji,
- poškodbi kapilar, kar privede do poškodovane kože in krvavenja iz nosu.

Kaj moramo vedeti, da bi preprečili nevaren krvni strdek?
Preberi še
Kaj moramo vedeti, da bi preprečili nevaren krvni strdek?

Kako poteka zdravljenje?

Blage oblike bolezni ni treba zdraviti z antibiotiki, temveč z blažjimi zdravili. Pri težjih primerih bolezni je potrebno zdravniško zdravljenje s pomočjo intravenoznega dodajanja zdravil. Smrtnost pri Weilovi bolezni je približno 10-odstotna.

Za ljudi ne obstaja cepivo zoper leptospirozo, kvečjemu je možno cepljenje živali.

Kakšna je preventiva zoper leptospirozo?

Da bi preprečili okužbo z leptospirozo, je pomembno slednje:

- deratizacija prostorov,
- dobri higijenski pogoji bivanja domačih živali,
- kloriranje vode za pitje in polnjenje bazenov,
- izogibanje kopanja v vodah, kjer se umiva govedo,
- redno pranje rok,
- oskrba površinskih ranic,
- zaščitna oblačila med delom z živalmi,
- cepljenje živali.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650