Vizita.si
image (28)

Bolezni

Neverjetno! 6-letnico zadela kap

K.B.
31. 05. 2012 10.43
1

Ko so starši 6-letne Erice izvedeli, da je deklico zadela kap, so bili šokirani. Nikoli si namreč niso mislili, da lahko ta prizadene tudi otroke.

6-letna deklica Erica Wilcox iz Teksasa se je zjutraj prebudila in staršem potarnala, da čuti mravljince v desni roki. Ker je bila prvošolka sicer zdrava in nenehno aktivna, si starša Dan in Leanne nista mislila, da bi lahko bilo kaj narobe. ''Mislila sva, da je najbrž le zaspala na svoji roki.'' Niti sanjalo se jima ni, da je deklica utrpela kap. ''Če bi mi nama nekaj dni pred tem, ko je tekala naokoli, povedali, da jo bova čez nekaj dni peljala v bolnišnico zaradi kapi, ne bi nikoli verjela,'' sta povedala starša. Številni ljudje ob besedi kap pomislijo, da se to lahko zgodi le starejšim ljudem, in to zaradi bolezni srca in ožilja ali katerih drugih stanj. A v resnici lahko kap zadane tudi otroke, čeprav redko. Zdravniki ocenjujejo, da vsako leto kap zadane okrog 6 od 100.000 otrok. Ker je stanje redko tako, tudi starša Erice nista prepoznala opozorilnih znakov.

Tedne, preden se je Erica zbudila z nenavadnim mravljinčenjem v roki, je namreč mati Leann svoji hčerki pomagala pri opravljanju domače naloge in opazila, da je za pisanje uporabljala svojo levo roko, čeprav je desničarka. Ko ji je rekla, naj svinčnik prime v desno roko, ji je Erica pojasnila, da ne more. Nekaj ur pozneje je po tuširanju še potožila, da se ne more obleči. Nato pa se je nekega jutra zbudila z mravljinci v rokah in starša sta jo kmalu za tem peljala v bolnišnico. Ko so prispeli, Erica ni več čutila spodnjega dela roke. ''Bilo je grozljivo,'' se spominja Dan.

Zdravniki so ji takoj slikali možgane in na slikah opazili temno liso, za katero so sprva mislil, da gre za tumor, nato pa ugotovili, da Erica trpi za boleznijo, imenovano Moyamoyo. Gre za redko stanje, kjer se stene žil v možganih debelijo, zaradi česar je prostora za pretok krvi vse manj. Tako začne telo ob glavni arteriji proizvajati dodatne krvne žile, da bi zaobšle blokado in preprečile kap. A te žile so manjše in bolj tanke, zato so bolj izpostavljene možnosti, da počijo ali se zamašijo. Moyamoya najpogosteje prizadene otroke ali najstnike, ki se seveda ne zavedajo, da se njihove žile v možganih širijo in dovajajo manj krvi njihovim možganom. Kot pravi nevrokirurg dr. Mark Bain iz clevelandske klinike, stanje najpogosteje diagnosticirajo šele, ko otrok pride v bolnišnico zaradi kapi.''Pogosto so znaki komaj opazni, na primer ščemenje ali nežno mravljinčenje v udih. In ker ne pričakujemo, da bi lahko prišlo do kapi pri otroku, ljudje teh znakov najpogosteje ne prepoznajo takoj.''

Zdravniki natančnih vzrokov za nastanek Moyamoye še ne poznajo, sumijo pa, da bi lahko šlo za genetsko bolezen. Zdravila za redčenje krvi, kot je aspirin, lahko težavo rešijo kratkoročno, a najbolj učinkovita rešitev je operacija, s katero kirurg ponovno vzpostavi normalen pretok krvi v glavni arteriji. Gre za kirurški poseg, imenovan EDAMS, kjer del žvečilnih mišic s strani glave presadijo v možgane in jih stabilizirajo z majhnim delom kosti iz čeljusti. Od tri do šest mesecev po posegu se krvni pretok v možganih pospeši. Erika, ki je danes stara 7 let, je nato prestala dve tovrstni operaciji, in sicer na predelu, kjer je prišlo do kapi, in nekaj mesecev po tem, ko so zdravniki opazili, da se je Moyamoya pojavila tudi na drugem predelu možganov. Dr. Bain pravi, da vse do oktobra ne bodo vedeli, ali je bila operacija uspešna, a za zdaj se ji je povrnila moč in je ne mravljinči več v rokah.

Čeprav je takšno stanje redko, pa dr. Bain svetuje, da ste pri otrocih pozorni na nenavadne znake. ''Ne ignorirajte majhnih stvari. Če mislite, da nekaj ni normalno, pri zdravniku preverite, za kaj gre.'' Vsekakor pa obiščite zdravnika, če bi prišlo do izgube motoričnih funkcij, omotičnosti, dvojnega vida in mravljinčenja udov.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650