Vizita.si
Prebavila

Bolezni

Ste že slišali za sindrom prepuščajočega črevesja?

S.B.
17. 05. 2021 06.00
0

Že Hipokrat, eden najbolj znanih zdravnikov vseh časov, je trdil, da smrt sedi v črevesju. Je črevesje res izvor številnih bolezenskih težav? Znanstveniki danes črevesje označujejo za naše druge možgane.

Zdravo črevesje, zdravo telo, pravijo. Le-to namreč vpliva na naš imunski sistem, duševno zdravje, razstrupljanje in ravnovesje hormonov. Kar 60 do 70 odstotkov našega imunskega sistema se namreč nahaja v gastrointestinalnem traktu. Posledično velja, da če nimamo zdravega črevesja, potem tudi naš imunski sistem ne more delovati pravilno. Vse skupaj se lahko odraža v duševnih težavah, avtoimunih boleznih, degenerativnih bolezni, težavah z možgani itd.

Preverite, ali imate ulcerozni kolitis
Preberi še
Preverite, ali imate ulcerozni kolitis

V epiteliju tenkega črevesa se nahajajo posebne celice – enterociti, ki v procesih prebave igrajo dve pomembni vlogi – izločajo prebavne encime ter intracelularno prebavljajo. Kar pomeni, da omogočajo, da se hranilne vrednosti absorbirajo v kri. Težave nastopijo, ko zaradi napačne prehrane ali zdravil naša obramba in črevesna flora oslabita. Zaradi nenehnega draženja pride do luknjic med enterociti in tako se razvije prepuščajoče črevo oziroma sindrom prepuščajočega črevesja. Gre za motnjo, pri kateri je sluznica tankega črevesja spremenjena do te mere, da preko nje v kri prehajajo tujki (bakterije, neprebavljeni kosi hrane in ostanki presnove). Naše telo jih prepozna kot zunanje sovražnike in se nanje odzove s proizvodnjo protiteles, ki jih začnejo napadati. Naš imunski sistem se na to nenehno odziva in posledice so vidne na celotnem telesu.

Zaradi težav s črevesjem lahko nastopijo tudi duševne težave.
Zaradi težav s črevesjem lahko nastopijo tudi duševne težave.FOTO: Dreamstime

Kateri dejavniki vplivajo na nastanek sindroma prepuščajočega črevesja?

Napačna prehrana

Eden najpomembnejših vzrokov za pojav prepustnega črevesja je napačna prehrana. Sladkor, predelani ogljikovi hidrati, gluten, živila, ki so bila obdelana s kemikalijami, mleko in mlečni izdelki, itd. Vse to lahko škoduje vašemu črevesju. Sindrom prepustnega črevesja lahko sprožita tudi presežek živalskih maščob in uživanje industrijskih trans maščob.

6 znakov, ki kažejo na resne zdravstvene težave s trebuhom
Preberi še
6 znakov, ki kažejo na resne zdravstvene težave s trebuhom

Pomanjkanje vitaminov

Za črevesje so še posebej pomembni vitamin A, B6 in cink. Telo namreč ne more zlahka sprejeti cinka in vitamina B6, zato ju večinoma izloči z urinom. Pomanjkanje cinka povzroči težave pri absorpciji hranilnih snovi, pomanjkanje vitamin B6 pa težave pri sintezi hemoglobina v ščitničnih žlezah. Aloe vera, kurkuma, cink, antioksidanti (vitamin A, vitamin C in vitamin E) ter ribje olje naj bi pomagali pri popravljanju škode. Še posebej priporočljiva naj bi bila aminokislina L-Glutamin, ki sodeluje pri obnovi črevesne sluznice in deluje protivnetno.

Izpostavljenost stresu

Dolgotrajna izpostavljenost stresu lahko oslabi naš imunski sistem. Treba je poskrbeti, da se izogibamo stresorjem, si vzamemo čas za počitek, poskrbimo za zadostno količino spanja, se dovolj gibamo, odpravljamo v naravo, meditiramo in si vzamemo čas tudi za sproščanje ter priljubljene aktivnosti in hobije.

Kolikokrat na dan odvajate blato?
Preberi še
Kolikokrat na dan odvajate blato?

Vpliv določenih zdravil

Negativen vpliv na zdravje črevesne sluznice imajo tudi zdravila in toksini, med drugim antibiotiki, pesticidi, herbicidi, konzervansi, umetna barvila, ojačevalci okusa ipd. Letno bi lahko prišli v stik z več kot 80.000 različnimi kemikalijami, ki seveda lahko vplivajo na našo naravno črevesno floro. Po koncu jemanja antibiotikov se rade razvijejo škodljive glivice, kakršna je kandida in kadar se ravnovesje poruši, se število glivic poveča, njihovi nakopičeni izločki pa lahko poškodujejo stene tankega črevesja.

Z uporabo visoko kakovostnih probiotikov lahko znova vzpostavite ravnovesje svoje naravne črevesne flore.
Z uporabo visoko kakovostnih probiotikov lahko znova vzpostavite ravnovesje svoje naravne črevesne flore.FOTO: iStock

Na kaj vse vpliva sindrom prepuščajočega telesa?

- pojavijo se lahko alergije in preobčutljivost na določena zdravila,
- pogosti so glavoboli in migrene,
- depresivna stanja, potrtost in šibkost psihe,

- čir ali razjeda na želodcu,
- dovzetnost za okužbe,
- kronična utrujenost,
- kandida,
- avtoimunske bolezni (celiakija, ulcerozni kolitis ...),
- prebavne težave, kot so driska, napenjanje, vetrovi,
- težave s kožo,
- težave s spominom in koncentracijo,
- bolečina v sklepih, otekanje sklepov.

Veronika iskreno o svoji bolezni: "Ves čas sem si govorila, da bo minilo, da bo kri izginila. Ampak ni."
Preberi še
Veronika iskreno o svoji bolezni: "Ves čas sem si govorila, da bo minilo, da bo kri izginila. Ampak ni."

Kako si lahko pomagate?

Odpovejte se predelanemu sladkorju, ravno tako pa se izogibajte žitu, mleku in mlečnim izdelkom. Posegajte po fermentirani hrani, kot so zelenjava, chia semena, lanena in konopljina semena ter kokosovo maslo. Eden najboljših načinov pa je, da z uporabo visoko kakovostnih probiotikov znova vzpostavite ravnovesje svoje naravne črevesne flore.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662