Otekanje kože pod očmi je lahko posledica prekomernega uživanja soli. Sol namreč povzroči zadrževanje vode v telesu, kar poveča volumen krvi. Zaradi tega je srce dodatno obremenjeno, saj mora po krvnih žilah pognati več krvi, to pa povečuje tlak v arterijah in povzroča visok krvni pritisk. Ker je koža pod očmi izjemno tanka, se nakopičena voda na tem predelu hitreje opazi. Zmanjšajte torej vnos soli, poleg tega pa obiščite zdravnika, da vam izmeri krvni tlak.
Bleda polt
Bledoličnost je lahko znak anemije oziroma slabokrvnosti. Do tega pride, ko v krvi primanjkuje železa za proizvajanje hemoglobina, komponente rdečih krvničk, ki je zadolžena za transport kisika iz pljuč v preostale dele telesa. Pomanjkanje hemoglobina tako lahko naredi vašo kožo manj rožnato, torej bledo. Da bi izvedeli pravi vzrok, pa je najbolje, da obiščete zdravnika, ki bo diagnozo potrdil s pomočjo krvnih preiskav. V primeru slabokrvnosti vam bo zdravnik po vsej verjetnosti predpisal železove tablete.
Mozoljčki, mozoljčki
Le koga ne motijo te estetske nadloge? Čeprav so mozoljčki, ki se pojavijo tu in tam, izjemno pogosti, pa bi morale ženske, ki običajno nimajo težav z aknami, ob nenadnem izbruhu le-teh pomisliti na sindrom policističnih jajčnikov. Gre za motnjo, pri kateri jajčniki povzročajo neravnovesje spolnih hormonov, posledica česar pa niso le mozolji, temveč tudi pridobivanje telesne teže, prekomerna poraščenost obraza in neredne ter dolge menstrualne krvavitve. Čeprav je vzrok nastanka policističnih jajčnikov neznan, je akne le mogoče odpraviti – s pomočjo neagresivnih čistil za kožo, ki vsebujejo salicilno kislino. Ta namreč preprečuje kopičenje umazanije, odvečne maščobe in odmrlih kožnih celic ter s tem mašenje por. Če sumite na policistične jajčnike, obiščite svojega ginekologa, ki bo diagnozo potrdil ali ovrgel s pomočjo preiskav.
Viseča koža
Viseča in upadla koža je običajno znak izsušenosti. Da bi preverili, če ste dehidrirani, se uščipnite v kožo na zgornjem delu dlani. Če koža ni prožna in se ne povrne takoj v prvotno stanje, je to znak, da vaše telo preslabo oskrbujete z vodo. Drugi znaki dehidracije so še izsušenost ust in dolgotrajna utrujenost. Da bi se temu izognili, pazite, da boste zaužili dovolj tekočine.
Rjave lise
Nihanje spolnih hormonov, estrogena in progesterona, do katerega običajno pride med menopavzo, nosečnostjo, ali pa ob začetku ter zaključku jemanja kontracepcijskih tabletk, lahko povzroči nastanek rjavih, ostro omejenih lis, imenovanih melazme. Najpogosteje se pojavljajo na čelu, po licih ali nad zgornjo ustnico in predstavljajo predvsem estetsko nadlogo. Lise je mogoče odpraviti s pomočjo belilne kreme, ki o predpiše dermatolog, ali pa laserske terapije.
Boleče afte so lahko posledica pomanjkanja vitaminov ali mineralov, še posebej cinka. Če vam afte torej pogosto povzročajo težave, obiščite zdravnika. S krvnimi preiskavami bo ugotovil vzrok problema. Posamezniki, ki jim primanjkuje cinka, morajo običajno jemati nadomestke ali povečati vnos živil, ki vsebujejo cink – rdečega mesa, oreščkov in stročnic.
Prekomerno znojenje
Znojenje je naravni hladilni sistem organizma, vendar pa je lahko prekomerno znojenje znak hipertiroidizma, prekomernega delovanja ščitnice. Gre za stanje, ko ščitnica proizvaja prekomerne količine ščitničnega hormona. Posledica tega je povečana presnova, zaradi katere se oseba hitreje pregreva in znoji. Hipertiroidizem je mogoče diagnosticirati s preprostim krvnim testom, z zdravili, beta zaviralci, pa je mogoče preprečiti prekomerno delovanje ščitnice in omiliti simptome.
Rumena koža
Če se vaša koža obarva rumeno, čim prej poiščite strokovno pomoč. Rumena koža je namreč eden od prvih pokazateljev poslabšanega delovanja ali celo odpovedi jeter, ki predstavlja urgentno stanje. Odpoved jeter je največkrat posledica kombiniranja alkoholnih pijač s protibolečinskimi tabletami, lahko pa tudi drugih zdravstvenih težav. Torej – čim prej obiščite zdravnika!
Vijolični izpuščaji
Škrlatni izpuščaji, imenovani acanthosis nigricans, ki po teksturi spominjajo na žamet, ne srbijo, ne pečejo in nastanejo na predelih, kjer je koža upognjena, na primer na vratu ali podpazduho, so lahko indikatorji odpornosti na inzulin. Največkrat se namreč pojavljajo pri bolnikih s sladkorno boleznijo, saj so posledica nepravilnega odziva telesa na inzulin, hormon, ki pomaga pri presnavljanju sladkorja v energijo. Lahko pa so izpuščaji podedovani ali pa posledica drugih motenj delovanja žlez z notranjim izločanjem, na primer Cushingovega sindroma, motenj v delovanju ščitnice, akromegalije, redkeje pa tudi nekaterih tumorskih rašč, še posebej v trebušni votlini. Izpuščaji se pogosto pojavljajo tudi pri osebah s prekomerno telesno težo ali pa so posledica jemanja nekaterih zdravil. Mogoče jih je odpraviti, a šele, ko zdravnik odkrije pravi vzrok njihovega nastanka, zato obiščite strokovnjaka.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV