Če se majhne žilice v vašem očesu nenadoma obarvajo v različne odtenke srebrne ali bakrene barve, vas lahko že resno svarijo na obolenje za izredno nevarnim visokim krvnim tlakom. Tega morate nemudoma uravnati, saj se lahko v nasprotnem primeru v žili napravi čep iz strjene krvi, ki močno poveča tveganje za srčni napad in celo smrt. Dejstvo, da kar 20 odstotkov tovrstnih bolnikov sploh ne ve, da za njim trpijo, pa naj vas spodbudi k rednim pregledom in možnim preventivnim ukrepom.
Nikar ne ignorirajte simptoma, češ da ste utrujeni, saj je lahko že pozen pokazatelj razvoja sladkorne bolezni. Razpokane žilice so lahko namreč tudi posledica oviranja ali zamašitve krvnih žil, ki ju ponavadi povzroči visok krvni tlak. Čeprav bodo nove žilice kmalu prerasle uničene, pa nikar ne odlašajte z zdravljenjem, saj lahko v nasprotnem primeru tudi trajno oslepite.
Razširjene žilice v beločnici
Alergeni v zraku, kot so navaden in cvetni prah ter mačje dlake, lahko pogosto vplivajo na razdraženost vaših oči. Tovrstne alergije se običajno sicer ne razvijejo v hujše bolezni, saj začne oko samo izločati nevarne kemikalije, a lahko pride tudi do neprijetnih posledic. Močna rdečica ali srbečica v očesu lahko namreč močno ovirata vašo sposobnost vida, v resnejših primerih pa lahko povzročita tudi hujše bolečine.
Porumenele beločnice
Če beločnica porumeni, lahko opozarja na hepatitis, zlatenico ali celo resne težave z jetri. Te namreč izločajo toksine iz krvnega obtoka, a se lahko v primeru nepravilnega delovanja odpadne snovi, kot je bilirubin, začnejo nevarno kopičiti. V primeru, da se vaše beločnice obarvajo rumeno ali pa celo rjavo, je torej obisk zdravnika nujen.
Sivkast obroč okoli barvnega dela očesa lahko naznanja nekatere bolezni srca in povišan krvni tlak, zaradi česar ste lahko hitro žrtev kapi ali pa infarkta. Srčni obroč je običajen pojav pri posameznikih nad 70. letom starosti, večjo nevarnost pa predstavlja predvsem mladim. Ponavadi je namreč posledica povišanega holesterola, ki je največji dejavnik tveganja za nevarne kardiovaskularne bolezni.
Mehurčasta mrežnica
Pojav mehurčaste mrežnice lahko pogosto pripišemo diabetični retinopatiji, ki je eden glavnih vzrokov za slepoto v razvitih državah. Najočitnejša simptoma sta lahko zamegljen in nejasen vid, ko se poskušamo osredotočiti na točno določen predmet. Ogrožene so predvsem ženske, ki so pogosteje pod stresom, saj prav ta obremeni telo do te mere, da začne mrežnica proizvajati mehurčasto tekočino. Ker je v hujših primerih nujna celo laserska operacija, pa se s tem nikar ne igrajte.
Se je nenadoma pojavila rdeča pika?
Pretirano izpostavljanje soncu ne škodi le koži, temveč lahko močno poškoduje tudi druge dele našega telesa – na primer nače oči. Obarvana lisa ali izbočena površina v predelu mrežnice se lahko namreč hitro izkaže za pojav melanoma, najhujše oblike kožnega raka. Seveda ga lahko ob pravočasnem odkritju še uspešno ozdravite, a pogosto nima drugih simptomov, zaradi česar se ponavadi na okoliško tkivo razširi, še preden ga opazimo.
Vnetje ni nujno posledica vremena
Do vnetja lahko pride tudi zaradi močnega vpliva avtoimunskih bolezni na zdrave celice in tkivo v očesu, zato ga nikar ne podcenjujte. Simptomi, kot so rdečica, krvav madež ali otekanje, so med drugim namreč že pozni pokazatelji lupusa ali revmatoidnega artritisa, ki lahko resno ogrožata mičice in močno oslabita vaše sklepe.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV