Vizita.si
Razširjene žilice v očeh, ki pogosto počijo in zakrvavijo, majhne otekline ali celo brazgotine na mrežnici ter propadanje mrežnice lahko spremljajo diabetes.

Bolezni

Kaj oči povedo o vašem zdravju?

E. D.
26. 09. 2010 08.06
7

Izkušen zdravnik lahko z enim samim pogledom v vaše oči posumi, kaj bi lahko bilo narobe z vami. Kajti razširjene ali zožane zenice, rdeče oči, nenavadni izpuščaji, povešene veke ter nekatera druga očesna stanja so namreč lahko znaki resnih bolezni.

Oči lahko veliko povedo o vašem zdravju. Zato je na vsake toliko časa koristno obiskati očesnega zdravnika.
Oči lahko veliko povedo o vašem zdravju. Zato je na vsake toliko časa koristno obiskati očesnega zdravnika.FOTO: iStockphoto
1. Razširjene zenice

Če se vam zenica razširi vse do roba šarenice, pa za to ni krivo pomanjkanje svetlobe, potem je možno, da je črnina v vaših očesih posledica česa drugega – morda celo kakšne resnejše zdravstvene težave, pravijo strokovnjaki. Močno razširjanje zenice lahko namreč povzroči tudi pretirano delovanje ščitnice – žleze z notranjim izločanjem, ki vpliva na številne procese v našem telesu, med drugim tudi na našo telesno rast, razvoj, porabo kisika in bazalno presnovo. Sicer pa poleg povečanja zenice na čezmerno delovanje ščitnice opozarjajo še nekateri drugi znaki, na primer izguba telesna teže, čeprav ima oseba povečan apetit in uživa celo večje količine hrane kot sicer, pospešen srčni utrip, prekomerno znojenje ter vlažna in vroča koža, tresenje oziroma drhtenje rok, pogostejše odvajanje blata, pojav golše, tesnobnost, nespečnost, mišična oslabelost, pri ženskah tudi neredne menstruacije. Lahko pa se zenice močno razširijo zato, ker ste pod ekstremnim stresom.

Če je vaš vid vedno manj oster in če imate občutek, kot da se vam čez oko razrašča pajčevina, imate morda v očesu sivo mreno.
Če je vaš vid vedno manj oster in če imate občutek, kot da se vam čez oko razrašča pajčevina, imate morda v očesu sivo mreno. FOTO: iStockphoto

2. Siv obroč okrog šarenice

Strokovnjaki pravijo, da je lahko tanek siv obroč okrog šarenice znak, da imate v krvi previsoko vsebnost slabega holesterola, ki lahko vodi v številne bolezni srca in ožilja – v skrajnem primeru lahko privede tudi do srčne kapi. Vendar pa nenavaden siv obroč okrog šarenice ni vedno znak, da se z vami nekaj dogaja. Včasih se namreč brez posebnega razloga pojavi pri starejših ljudeh, opaziti pa ga je tudi pri nekaterih novorojenčkih, a v nekaj dneh oziroma tednih potem zbledi.

3. Motne oči

Se vam zdi, da se čez vaše oči razpreda pajčevina? So vaše oči motne – nekako tako, kot da bi čeznje potegnili tanko sivo plast? Vidite veliko manj ostro kot nekoč? Morda pa se vam je v očesu razrasla siva mrena. Ta je zelo pogosta pri starejših ljudeh, lahko pa se pojavi tudi pri nekoliko mlajših, pri katerih je lahko posledica kakšnih tumorjev glavi, ki se nahajajo takoj za očesom, sladkorne bolezni, bolezni vezivnih tkiv, včasih pa nastane tudi kot stranski učinek jemanja nekaterih zdravil.

4. Izpuščaji in izpadanje trepalnic

Če na očesu opazite nenavadno znamenje, ga nikar ne osmislite, kajti lahko je znak resnejše bolezni. Kožni rak, ki se kaže v obliki nepravilnih in nenavadno obarvanih znamenj z grobimi robovi, se sicer redkeje pojavlja na obrazu, pa vendar se lahko nevarna rakava znamenja pojavijo tudi na nosu, ustnicah, ušesih, celo okrog oči. Strokovnjaki pravijo, da maligna znamenja okrog oči pogosto spremlja tudi izpad trepalnic na mestu, kjer se znamenje pojavi. Če torej na veki ali katerem drugem delu očesa opazite asimetrično znamenje nenavadne barve, ki morda celo srbi ali peče, je dobro, da se odpravite do zdravnika. Ta vam bo znal pravilno svetovati in vas po potrebi napotiti naprej k ustreznim specialistom.

Če se veke na obeh očesih vedno bolj povešajo in oseba oči vedno težje drži odprte, je možno, da boleha za tako imenovano miastenio gravis.
Če se veke na obeh očesih vedno bolj povešajo in oseba oči vedno težje drži odprte, je možno, da boleha za tako imenovano miastenio gravis.FOTO: iStockphoto

5. Povešene veke

Če se veke na obeh očeh vedno bolj povešajo in oseba oči vedno težje drži odprte, je možno, da boleha za tako imenovano miastenio gravis. To je avtoimunska bolezen, pri kateri gre za šibkost mišic in hitro utrudljivost. Nekateri bolniki opažajo, da se šibkost prizadetih mišic še povečuje, če jih dodatno obremenjujejo, medtem ko se s počitkom stanje nekoliko izboljša. Miastenija gravis lahko prizadene različne mišične sklope, tudi očesne mišice. Pravzaprav so veke in mišice za premikanje oči na začetku prizadete pri približno 65 odstotkih obolelih, v naslednjih obdobjih po izbruhu pa ima težave z oslabljenimi očesnimi mišicami tudi do 90 odstotkov bolnikov. Pri približno 15 odstotkih pa je šibkost omejena celo samo na oči.

Razširjene žilice v očeh, ki pogosto počijo in zakrvavijo, majhne otekline ali celo brazgotine na mrežnici ter propadanje mrežnice lahko spremljajo diabetes.
Razširjene žilice v očeh, ki pogosto počijo in zakrvavijo, majhne otekline ali celo brazgotine na mrežnici ter propadanje mrežnice lahko spremljajo diabetes. FOTO: iStockphoto

6. Vdrte oči in ozke zenice

Vdrte oziroma nazaj pomaknjene oči, močno zožane zenice ter nekoliko povešene veke so lahko znak tako imenovanega Hornerjevega sindroma, pri katerem je okvarjeno živčevje na vratu. Za okvare živčevja pa obstaja kar nekaj možnih dejavnikov: tumorji, ki pritiskajo in poškodujejo živčevje, poškodbe vratu, vnetje možganov ali kakšne okvare možganskega debla, izobčenje stene aorte …

7. Vozlanje krvnih žilic

Če se začnejo žilice mrežnice nenavadno prepletati, vozlati in obračati ter se celo nekoliko debeliti, lahko to kaže na to, da imate povečan krvi tlak. Včasih pa se, če je krvi tlak res močno povečan, nekatere kapilare celo trgajo oziroma se da ob natančnem pregledu v njih opaziti nekakše zareze. Skratka, med očesnim pregledom se lahko v mrežnici pokažejo tipične drobne kapilare neobičajnih oblik, to pa vašega očesnega zdravnika opozori na morebitno nevarnost s povišanim krvnim tlakom.

8. Razširjene in popokane žilice

Razširjene žilice v očeh, ki pogosto počijo in zakrvavijo, majhne otekline ali celo brazgotine na mrežnici ter propadanje mrežnice, ki se najpogosteje kaže kot meglen, nejasen vid, so lahko posledice drastičnega nihanja sladkorja v krvi. Zato morajo sladkorni bolniki ne le nenehno paziti na krvni sladkor, temveč tudi na zdravje svojih oči. Diabetes lahko namreč poleg številnih drugih kroničnih zapletov prizadene tudi oči oziroma vid.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662