Večkratni stik z bršljanovimi listi lahko povzroči alergijsko reakcijo, ki se kaže kot rdečina in mehurčki na dlaneh, rokah, obrazu, nogah. Reakcija se včasih pojavi šele nekaj dni po stiku z rastlino, povzročal pa naj bi jo falcarinol, ki so mu dokazali alergeno delovanje tudi pri nekaterih drugih sorodnih rastlinah. Poleg tega ima bršljan tudi strupene plodove, a njihov grenak in oster okus zrelih jagod odvrača otroke od uživanja. Izpuščaji zaradi bršljana ponavadi izginejo v nekaj tednih, v tem času pa lahko srbenje lajšate s kortikosteroidnimi mazili, ki zmanjšujejo srbečico.
Ambrozija
Čeprav je imela ambrozija v grški mitologiji velik pomen in je veljala kot rastlina, ki prinaša nesmrtnost, pa jo danes poznamo kot nadležen plevel, katere cvetni prah povzroča hude alergije in ki jo je skoraj nemogoče uničiti. Ambrozija je namreč plodna, prilagodljiva in žilava rastlina, ki ji ustreza vročina in odprt prostor, zato najpogosteje uspeva ob cestah, železnicah, bregovih rek, potokov, na zapuščenih njivah in travnikih. Cveti od druge polovice julija do avgusta, ko povzroča hudo alergijo. "Za razliko od drugih alergij, kot so alergije na lesko ali brezo, poteka alergija na ambrozijo dosti bolj burno. Bolniki imajo več težav in bolj intenzivne, pogosto ne zadošča uporaba zgolj antihistaminikov, ampak morajo poseči tudi po kortikosteroidih," pravi farmacevtka Miranda Koren. Pri tistih, ki so še posebej občutljivi na ambrozijo, se lahko poleg izcedka iz nosu, kihanja, oteženega dihanja in kašljanja pojavijo še izpuščaji. Opazite lahko majhne, srbeče bulice, ki se ponavadi razvijejo v dveh dneh po izpostavljenosti tej rastlini ali njenemu cvetnemu prahu. Pozdravijo se v dveh do treh tednih, če se seveda izogibate ponovnemu stiku z rastlino. V tem času si srbečico lahko lajšate s kortikosteroidnimi mazili. Pomembno pa je, da se alergija zdravi, saj se v nasprotnem primeru lahko razvije v astmo.
Pastinak
Pastinak je korenasta rastlina, vzgojena s križanjem korenčka in peteršilja. Včasih je bil v Evropi izredno priljubljen, danes pa je še najbolj poznan v Veliki Britaniji. Raste predvsem na sončnih področjih, pogosto vzdolž avtocest in na obrobju mest. Izpostavljenost tej rastlini v kombinaciji z izpostavljenostjo sončnim žarkom lahko sproži reakcijo na koži, ki je podobna opeklinam. Koža postane rdeča, lahko se pojavijo tudi mehurčki. Sčasoma se koža obarva rjavkasto in se v normalno stanje povrne šele po več mesecih. Na poškodovano območje polagajte hladne obkladke in se o zdravljenju posvetujte s svojim zdravnikom.
Miliarija
Miliarijo povzroča glivica kandida, ki se nahaja na koži. Ko zaradi potenja pride do neravnovesja na koži, in sicer najpogosteje pod pazduhami in kožnimi gubami, se tam nato pojavijo prozorni vodni mehurčki ali rdečkaste bunkice. Kožno obolenje ni resno, saj se ponavadi pozdravi že takoj, ko se prizadeto območje pomiri. V tem času pa pazite, da se čim manj potite, in sicer tako da se zadržujete v klimatiziranih prostorih in se izogibate fizični aktivnosti.
Alergija na sonce
Alergija na sonce je vse pogostejša težava, ki se najpogosteje pojavlja ob prvi izpostavljenosti kože soncu in ob prekomerni izpostavljenosti pri bolj občutljivih ljudeh. Opazili boste srbeče, rdeče izpuščaje najpogosteje na licih, prsnem košu, rokah in stegnih. Da se koprivnica pomiri, se je treba izogibati soncu in prizadeto kožo pomiriti s hladnimi obkladki in kremami proti srbečici. Pomagali bodo tudi tablete proti alergiji (antihistaminiki), ki jih lahko pričnete že uživati pred izpostavljenostjo soncu. Če se soncu kljub alergijski reakciji ne boste izogibali, se lahko stanje le še poslabša.
Tinea versicolor
Tinea versicolor je pogosta glivična okužba, ki prizadene predvsem mladostnike in mlade odrasle. Prizadeto področje spremeni barvo in postane bodisi temnejše bodisi svetlejše od okoliške kože. Najpogosteje se pojavi na ramenih, prsnem košu in tudi hrbtu ter drugod. Področje je lahko nekoliko srbeče, bolj izrazito pa postane poleti, ko smo izpostavljeni soncu. Zdravimo jo z antimikotiki – protiglivičnimi mazili in losijoni. Barva kože lahko ostane obarvana več tednov, poleg tega se težava lahko ponovi, še posebej, če se zadržujete v toplem in vlažnem okolju.
''Plavalska srbečica''
Plavalsko srbečico povzročajo nekateri paraziti, ki živijo v jezerih in ribnikih in se hranijo na vodnih živalih. Še posebej v toplih sončnih dneh, ko se številni osvežijo tudi v jezerih in drugih stoječih vodah, se paraziti lahko prilepijo tudi na človeško kožo in povzročijo rdeče srbeče izpuščaje. Ti izginejo v nekaj tednih, srbečico pa lahko lajšate s kortikosteroidnimi kremami. Če se izpuščaji na koži po tednu dni ne pomirijo, se posvetujte z zdravnikom.
Trombikule
Se radi valjate po travi in tečete po travnikih? Potem se vam je zagotovo že zgodilo, da ste se domov vrnili popikani in s srbečo kožo, a niste vedeli, kaj je srbečico povzročilo. Za ugrize so krive majhne pršice – trombikule, ki živijo v visoki travi in grmičevju. Rdeče otekline bodo izginile v enem do dveh tednih, v nasprotnem primeru se oglasite pri svojem osebnem zdravniku.
Limska borelioza
Limska borelioza je bolezen, ki jo prenašajo klopi in se najprej kaže z majhnim rdečim izpuščajem, ki se lahko pojavi šele nekaj tednov ali celo mesecev po ugrizu klopa. Rdečica se nato v naslednjih nekaj dneh širi na vse strani, spremljajo pa jo bolečine v mišicah, povišana temperatura, mrzlica in nekateri drugi simptomi. Če sumite, da je rdečica posledica ugriza klopa se takoj obrnite na svojega zdravnika, saj je zgodnje zdravljenje limske borelioze uspešnejše. Če je ne zdravimo lahko pride do hudih zapletov s srčno-žilnim in živčnim sistemom ter sklepi.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV