Na to morajo biti še posebej pozorni tudi v varstveno delovnem centru Tončke Hočevar, kjer je veliko bolnikov, ki jih morajo redno previjati. Na vprašanje, kdaj ponavadi pride do teh težav, vodja zdravstvene nege Slavko Bolčević odgovarja: ''Takrat, ko je inkontinenčni pripomoček, plenica po domače, predolgo časa na koži, kar pomeni, da je preveč moker.'' Prav zato je ključnega pomena, da so bolniki pravočasno previti. Hkrati tudi, da imajo ustanove plenice, ki so narejene iz kvalitetnih materialov in omogočajo dobro zračenje kože, kot so na primer pripomočki za inkontinenco Abena.
''Tako kot nam je pomembno, da imamo spodnje perilo iz čim bolj naravnih materialov in damo zanj tudi kakšen evro več, tako je pomembno, da je tak tudi inkontinenčni pripomoček, ki je neke vrste spodnje perilo za tisti čas. Pomembno je, da tudi tu ne gledamo ravno na ceno.'' Nekoliko višja cena kvalitetnega izdelka ne more odtehtati bolečin, ki se pojavijo kasneje. Poleg tega morajo v ustanovah takšne bolnike pogosteje previjati in negovati, kar v resnici prinese več zapletov in stroškov.
Da ne bi prišlo do inkontinenčnega dermatitisa, je treba paziti že pri negi kože. Najbolje je, da kožo čim manj vlažimo, saj to dodatno izsuši področje. ''Pogosto prihaja do poškodbe kože tudi zaradi uporabe preveč alkalnega mila (pH ni prilagojen pH-ju kože),'' pove Karmen Bolta iz podjetja Abena. ''Včasih se tudi neustrezno očisti koža oziroma se mila ne izperejo. Zato so izdelki za uporabo na suho, se pravi brez uporabe vode, precej primerni za nego te kože. Gre za izdelke, kot so pena za suho umivanje kože, losijon za suho umivanje, čistilni robčki, vlažilne umivalne rokavice, ki združujejo čiščenje, odstranjevanje, zaščito in tudi osvežijo kožo.''
Suho umivanje kože je primerno tudi za preostale starostnike, ne le tiste, ki imajo težave z inkontinenco. ''So tudi zelo uporabni, ko nimamo dostopa do vode. Dandanes imajo nekateri starostniki še vedno težavo priti do tuša, do kadi, če so previsoke stranice. Ti pripomočki so tako namenjeni tudi tistim, ki nimajo težav z inkontinenco, a potrebujejo vsakodnevno nego,'' še pove.
Če je koža že poškodovana, je veliko bolj občutljiva in je z njo treba ravnati izjemno previdno. ''Takrat pazimo, da je ne drgnemo dodatno, ampak samo pivnamo. Da jo posušimo do konca in čim prej namestimo nov inkontinenčni pripomoček,'' razloži vodja zdravstvene nege v varstveno delovnem centru Tončke Hočevar Slavko Bolčević. Takrat lahko uporabimo tudi cinkovo kremo za prekomerno vneto, vlažno kožo.
Na ta način bodo tudi starostniki lahko živeli bolj kakovostno življenje brez bolečin.