Vizita.si
Nekatera bolezenska stanja vplivajo tudi na vaše lase, a najpogosteje je težava le v premajhni negi las.

Bolezni

Kaj vaši lasje razkrivajo o vašem zdravju?

Katja Benčina
23. 03. 2012 08.06
3

Vam lasje sporočajo, da je z vašim zdravjem nekaj narobe? Morda. Nekatera bolezenska stanja in zdravila vplivajo na celotno naše telo in tako tudi na lase. A v nekaterih primerih je težava le v tem, da boste morali nekoliko bolj poskrbeti za svoje lase in lasišče.

Lasje lahko v večji meri začnejo izpadati po operacijah, porodu, hudem stresu, težavah s ščitnico, pri drastičnem hujšanju ali kot posledica stranskih učinkov nekaterih zdravil.
Lasje lahko v večji meri začnejo izpadati po operacijah, porodu, hudem stresu, težavah s ščitnico, pri drastičnem hujšanju ali kot posledica stranskih učinkov nekaterih zdravil.FOTO: iStockphoto
1. Prhljaj ne kaže na zdravstvene težave

Prhljaj ni škodljiv in ni nalezljiv. A kaj ga sploh povzroča? Dermatologi niso povsem prepričani, sumijo pa, da je vzrok prisotnost glivice. ''Zaenkrat ni povsem razjasnjeno, ali glivica  Pityrosporum ovaleprimarni povzroča prhljaj ali pa morda predstavlja le enega izmed dejavnikov v kaskadi nastajanja prhljaja,'' pojasni POPova dermatologinja mag. Metka Adamič. Jasno pa je, da je pri večini prizadetih število glivic močno povečano in na drugi strani, da zmanjšanje njihovega števila pomeni tudi manj prhljaja.

Zato je veliko šamponov za zdravljenje težav s prhljajem osredotočenih prav na uničenje teh glivic. Če šamponi ne pomagajo, se je treba obrniti na dermatologa, ki lahko predpiše še druga učinkovita sredstva. Še nekateri možni vzroki za nastanek prhljaja so mastna koža, stres, debelost, prehlad, suho vreme, pojav ekcema ali luskavice.
Nekatera bolezenska stanja vplivajo tudi na vaše lase, a najpogosteje je težava le v premajhni negi las.
Nekatera bolezenska stanja vplivajo tudi na vaše lase, a najpogosteje je težava le v premajhni negi las.FOTO: iStockphoto

2. Kaj pa rumeni prhljaj?

Če se na vašem lasišču pojavljajo kosi rumenkastega prhljaja, ki ga spremlja srbečica lasišča, govorimo o vnetnih spremembah na koži – seboroični dermatitis. Vnetja kože poslabšajo tudi zunanji dejavniki, kot so mehanično draženje, znojenje, vroče, vlažno okolje, razpadle bakterije in njihovi produkti na koži. Težavo lahko odpravimo z redno osebno higieno, če pa se stanje ne izboljša, se je treba obrniti na dermatologa. ''Najpogosteje predpišemo sredstva s ketokonazolom, ki deluje antiandrogeno in do neke mere zmanjša vnetje na koži. Večini pripravkov so tudi dodane snovi, ki raztapljajo luske, tako imenovani keratolitiki, na primer salicilna kislino. Znano je, da selen zmanjša obnavljanje celic in s tem vpliva na zmanjšanje luščenja povrhnjice,'' pojasni POPova dermatologinja Adamičeva. Na srečo ima takšne težave manjše število ljudi, ocenjujejo, da okoli dva odstotka odraslih (v večji meri moških).

3. Vam čezmerno izpadajo lasje?

Vsak dan nam izpade okrog 100 ali več las, zato se nikar ne prestrašite, če na svoji krtači opazite izpadle lase. Pri mladih ljudeh je življenjska doba lasu približno sedem let, pri starejših pa se z leti krajša. Lasni mešiček se nenehno ciklično razvija v treh fazah. Prva se imenuje anagena ali faza rasti, ki traja od 2 do 6 let, druga je katagena faza ali faza mirovanja, ta traja dva tedna, na koncu pa je še telogena faza, imenovana tudi opustitev, ki traja približno tri mesece. Nato las izpade in ga nadomesti nov. A od vseh 100.000 lasnih foliklov jih je v prvih dveh fazah kar 90 odstotkov, v tretji fazi mirovanja pa le 10 odstotkov, zato nikakor ne boste postali plešasti.

Lahko pa so vzroki za čezmerno izpadanje las tudi drugi:

– Ekstremna dieta

Ekstremna dieta lahko povzroči čezmerno izpadanje las. Vaši lasje namreč potrebujejo zadostno količino beljakovin in železa, da ostajajo zdravi. Poleg tega je za njihovo rast potreben še vnos omega 3 maščobnih kislin, cinka in v manjših količinah še vitamina A (v preveliki količini lahko prav tako pospešuje izpadanje las). Dieta, ki vsebuje le malo teh snovi, škoduje vašemu organizmu, kar pa se kaže tudi na laseh. Zato je pomembno, da se na odvečne kilograme spravite z uravnoteženo zdravo prehrano in vadbo, ne pa z ekstremnim hujšanjem. Za lepe lase pa uživajte ribe ali oreščke, ki so bogati z omega 3 maščobnimi kislinami, špinačo in korenje, s katerima boste pridobili vitamin A, brazilske oreščke, ki vsebujejo selen, in ostrige ter indijske oreščke, ki so bogati s cinkom.

Alopecija
Alopecija FOTO: iStockphoto

– Jemanje nekaterih zdravil

Nenadno izpadanje je lahko tudi posledica stranskih učinkov nekaterih zdravil. Povzročijo ga lahko zdravila za zniževanje holesterola, antidepresivi, nesteroidna protivnetna zdravila, zdravila za menopavzo, kontracepcijske tablete in antibiotiki. Če menite, da je to pravi vzrok za čezmerno izpadanje vaših las, potem se obrnite na vašega zdravnika, ki vam lahko zamenja zdravila, ali pa počakajte do konca zdravljenja, ko se bo stanje povrnilo v prvotno.

– Preobremenjenost telesa

Poleg tega lahko začnejo lasje v večji meri izpadati tudi po operacijah, porodu, hudem stresu, težavah s ščitnico. Stanje se po tem, ko se telo regenerira, izboljša.

4. Pri moškem plešanju je najpogosteje vzrok dednost

Pri moških so v 90 odstotkih za izgubo las odgovorni dedni dejavniki. A na to najbolj vplivajo geni po materini in ne po očetovi strani, tako da vam vpogled v stanje las svojega dedka po materini strani da lahko veliko vedeti o prihodnosti vaše potencialne plešavosti. Pri moškem se plešavost najpogosteje začne z umikanjem linije na čelnem predelu in na sredini glave. Zdravljenje plešavosti gre v smer obnavljanja dlačnih mešičkov, zaradi česar upočasnimo izpadanje las in pospešimo rast novih. Je pa pomembno, da z zdravljenjem začnete, ko opazite prvo redčenje lasišča in so lasni mešički še živi.

5. Žensko plešanje in alopecija

Ženska plešavost se najprej začne kazati z redčenjem v sredini lasišča, gostota las spredaj, ob starneh in v zatilju pa je večja. Ta vrsta plešanja pri ženskah skoraj nikoli ne privede do področij popolne izgube las, temveč opažamo le bolj ali manj izraženo razredčenje lasišča in stanjšanje ter krajšanje las. Napačno prepričanje pa je, da bodo daljši lasje preveč obremenili lasne mešičke, zaradi česar bodo lasje izpadli in tudi da pogosto umivanje las povzroča čezmerno izpadanje. Lasje, ki jih boste našli v kadi, so lasje, ki so vam že tako ali tako izpadli.

Če pa pride do izpadanja las v krogih, lasišče ni poškodovano in vam ob tem izpadajo tudi dlake po telesu, gre lahko za resnejše avtoimunsko obolenje alopecijo, zaradi katere lahko postanete popolnoma plešasti. Gre za dedno bolezen, ki je pogostejša pri ženskah in ni nujno, da se sproži. Med sprožilce štejemo stres, trajna vnetja v telesu, nekatera cepiva in zdravila. A k sreči se pri izpadanju las ne uničijo lasne korenine, zato nekaterim v kasnejšem življenjskem obdobju lasje znova zrastejo. ''Za bolezen ni primernega zdravljenja, obstajajo pa različna mazila, ki delujejo na principu draženja kože, ki bolj ali manj učinkovito vračajo dlake. Pri nas pa še vedno uporabljajo obsevanje s PUVO lampo (visokogorskim soncem – gama žarki), ki pa je v ZDA že vrsto let ne uporabljajo več, saj po tamkajšnjih raziskavah povzroča kožnega raka,'' pojasni Špela Šeme, ustanoviteljica in vodja skupine za samopomoč osebam z alopecijo.

6. Suhi lasje ne kažejo na zdravstvene težave

Suhi lasje so najpogosteje posledica dednih dejavnikov in neprimerne nege. Še posebej pogosto do tega pride poleti, ko so lasje suhi, brez leska, konice se začnejo cepiti. Zato poleti izbirajte sredstva za lase, ki vsebujejo zaščito pred ultravijoličnimi žarki in jih pred sončenjem nanesite nanje ali pa lase zavarujte s pokrivalom. Poleg tega pazite, da bodo lasje dobili dovolj vlage in jih po sončenju oskrbite z masko ali balzamom za lase. Pogosto so suhi lasje tudi posledica sušenja las s previsoko vročino, vsakodnevnega likanja las, barvanja in svetlenja.

7. Je sivenje las res le posledica staranja?

Sivenje las je naraven proces, ki večino prizadene po 40. letu starosti. A pri nekaterih se pojavi že v mladosti, kar pa navadno ni polsedica slabega zdravja, ampak dednih dejavnikov. Če je kdo v vaši družini že zgodaj osivel, potem imate več možnosti, da se boste s to težavo soočili tudi vi. Le v redkih primerih pa je prezgodnje sivenje posledica zdravstvenih težav, in sicer lahko kaže na slabokrvnost, težave s ščitnico, pomanjkanje vitamina B 12 ali vitiliga. V tem primeru se morate obrniti na svojega zdravnika.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 643