Narkolepsija
Med posebej slabo prepoznanimi motnjami spanja je še vedno narkolepsija. Gre za nevrološko bolezen, ki traja vse življenje. Spada med motnje spanja, ki se najbolj kažejo kot čezmerna in neobvladljiva dnevna zaspanost. Za postavitev diagnoze narkolepsije s katapleksijo moramo pri osebi potrditi vsaj dva glavna simptoma narkolepsije, in sicer vsakodnevno čezmerno dnevno zaspanost, ki se pojavlja vsaj tri mesece, in katapleksijo – najbolj specifičen simptom narkolepsije.
Ker je narkolepsija največkrat spregledana in jo okolica slabo pozna, so osebe z narkolepsijo pogosto ocenjene kot lene in nezainteresirane, včasih so ocenjene celo kot psihiatrični bolniki. Bolniki s potrjeno diagnozo narkolepsije, ki se ne zdravijo, ne smejo voziti motornih vozil. Pri zdravljenih bolnikih z narkolepsijo pa obstaja omejitev vožnje osebnega vozila na podlagi zdravniških priporočil. Za narkolepsijo zboli približno ena oseba od 2.000, kar pomeni da naj bi bilo v Sloveniji okoli 1.000 bolnikov, vendar je diagnosticiranih le okoli 50 bolnikov.
Spalna apenja
Vzrok za motnje spanja je lahko tudi smrčanje, sploh če pri njem prihaja do prekinitve dihanja zaradi zapore v predelu žrela. Takrat namreč smrčanje osebi onemogoča, da bi zadihala, in lahko pride do prekinitve dihanja, daljše celo od 10 sekund. Če se takšna zapora pojavi 25-krat v eni uri spanca, govorimo o sindromu prekinitve dihanja med spanjem ali OSA (obstructive sleep apnea). Ti bolniki imajo zaradi prekinitev dihanja premalo kisika v krvi in se zaradi prekinitev tudi zbujajo iz globokega spanca v budnost ali v povsem plitek spanec. Zjutraj so zaspani, utrujeni, zaspijo pri delu, vožnji avtomobila in že v dopoldanskem času ne morejo normalno delovati.
Revmatizem
Vnetni in degenerativni revmatizem je predvsem pri starejših ponoči razlog, da se (predvsem na trdih ležiščih) bolnik premakne večkrat, kot je običajno. Več kot šest premikov telesa na uro spanja je že dovolj, da se arhitektura spanja toliko spremeni, da človek ne dobi zadosti kakovostnega globokega spanja. Poleg tega, da ga ponoči bolečine lahko zbujajo, se lahko zjutraj zbudi nenaspan in utrujen, z bolečinami ali brez njih v prizadetih sklepih. Ležišča, ki zagotavljajo razbremenitev teh sklepov zaradi pritiska na podlago in mogoče te dele telesa celo ogrejejo (npr. vodna postelja), so običajno dobrodošla pri izboljšanju.
Sindrom nemirnih nog
Gre za nevrološko bolezen, ki ni tako redka. Kaže se lahko tako v budnosti (neustavljiva želja po premikanju nog; človek zelo težko sedi pri miru itd.) kot v spanju. V spanju se ti zgibki (običajno počasni premiki palca na nogi ali celih nog) povežejo v plitve faze spanja; zjutraj se človek zbudi utrujen, zaspan, lahko s "svinčenimi" nogami ali utrujenostjo v mišicah nog. Žal razen zdravil drugi ukrepi ne vplivajo bistveno na simptomatiko, ki je izrazitejša, kadar so mišice zaradi dnevnih aktivnosti utrujene.
Preplitvo dihanje
Čezmerna telesna teža (predvsem indeks telesne mase – ITM, večji kot 35) je pri vsakem desetem belcu povezana s preplitvim dihanjem tako ponoči kot (v napredovalih fazah bolezni) tudi v budnosti. Ko se tak človek v postelji uleže v vodoravni položaj, se vsebina trebušne votline pomakne navzgor, potisne trebušno prepono proti pljučem in s tem zmanjša volumen pljuč. Delo dihalnih mišic je večje, če morajo pri dihanju premikati prsni koš in še celotno trebušno vsebino. Posledica je preplitvo dihanje, ki se kaže s stalno zaspanostjo, pomanjkanjem kisika v krvi in utrujenostjo.
Če ne gre za zdravstveno težavo, vam pri odganjanju nespečnosti lahko pomagajo naslednje zapovedi zdravega spanja.
10 zapovedi zdravega spanja, ki jih je pripravila Svetovna zveza za motnje spanja:
1. Vedno hodite spat ob isti uri in tudi vstajajte ob isti uri.
2. Če imate navado zadremati čez dan, naj tak počitek ne traja dlje od 45 minut.
3. Izogibajte se pitju večjih količin alkoholnih pijač vsaj štiri ure pred spanjem in ne kadite.
4. Izogibajte se kofeinu šest ur pred spanjem. Vsebujejo ga kava, pravi čaj in številne poživljajoče pijače, pa tudi čokolada.
5. Izogibajte se mastni, pekoči ali sladki hrani štiri ure pred spanjem. Dovoljen je lahek obrok pred spanjem.
6. Redno se ukvarjajte s telovadbo, vendar ne tik pred spanjem.
7. Uporabljajte udobno posteljnino.
8. Ugotovite najbolj prijetno temperaturo spanja zase in spalnico vedno dobro prezračite.
9. Ugasnite vse moteče zvoke in čim bolj zatemnite sobo.
10. Posteljo namenite samo spanju in spolnosti. Ne uporabljajte je kot pisarno, delavnico ali telovadnico.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV