Vizita.si
Pri aftah gre po večini za simptomatsko zdravljenje.

Bolezni

Nenalezljiva, a izjemno neprijetna nadloga

S.B.
24. 12. 2020 05.15
0

Boleče razjede ali afte so boleče ranice, ki nastanejo v ustih. So okrogle, bele in rdečkasto obrobljene. Skoraj vedno se pojavijo na rahlem, mehkem tkivu, predvsem pa na notranji strani ustnic ali lic, na jeziku ali mehkem nebu.

Afte so nenalezljive razjede ustne sluznice. Pojavijo se lahko pri osebah vseh starosti, najpogosteje pri najstnikih, več težav pa povzročajo ženskam. Študije so pokazale, da so afte pri določenih ljudeh dednega izvora, prav zato se v nekaterih družinah pojavljajo pogosteje.

Čeprav še vedno ne vemo zagotovo, kaj natanko jih povzroča, pa drži, da je stres eden izmed dejavnikov, ki vpliva na njihov nastanek. Majhne, boleče razjede z manjšim premerom od enega centimetra se najpogosteje pojavijo v skupinah po dve ali tri. Običajno izzvenijo same v obdobju desetih dni. Na mestu, kjer so bile razjede, pa ponavadi ni opaziti brazgotin.

Povsem naravna pomoč, ki hitro odpravi afte     
Preberi še
Povsem naravna pomoč, ki hitro odpravi afte     

Ravno tako lahko na njihov pojav vpliva več dejavnikov: pojavljajo se pri izčrpanih ali bolnih osebah; zelo pogoste so pri ženskah pred menstruacijo; nastanejo lahko kot posledica poškodbe ustne sluznice; lahko so znak slabokrvnosti, pomanjkanja železa, vitamina B12 ali folne kisline, črevesnih bolezni, kot sta celiakija in Crohnova bolezen; lahko pa so znak okužbe z virusom herpes simpleks; če razjeda raste in se ne celi, je lahko tudi znak raka ustne sluznice.

Ravno tako pa lahko nastanejo tudi kot alergijska reakcija na določeno hrano (npr. pri alergiji na oreščke, citruse, jagode, paradižnik, kavo, mlečne izdelke, čokolado, aditive, barvila v živilih, gluten, čaj, colo, jajčevec, ananas, cimetovo olje in aromo).

Večje boleče razjede so sicer manj pogoste, vendar lahko trajajo tudi do več tednov. Pogosto za seboj tudi pustijo brazgotine.

Tudi tako lahko preprečite pojav herpesa
Preberi še
Tudi tako lahko preprečite pojav herpesa
Majhne, boleče razjede z manjšim premerom od enega centimetra se najpogosteje pojavijo v skupinah po dve ali tri.
Majhne, boleče razjede z manjšim premerom od enega centimetra se najpogosteje pojavijo v skupinah po dve ali tri.FOTO: Dreamstime

Kakšni so simptomi za boleče razjede?

Eden poglavitih simptomov je bolečina. Ta je pogosto hujša, kot bi pričakovali glede na velikost razjede. Bolečine, ki trajajo manj dni, so tudi bolj intenzivne. Stanje poslabša jezik, ki se drgne ob poškodovano tkivo, ravno tako lahko na intenziteto bolečine vpliva vroča ali začinjena hrana.

Pri hujši obliki razjed se lahko pojavijo tudi povišana telesna temperatura, slabo počutje ter povečane bezgalke na vratu. Nekateri bolniki imajo težave s pojavom razjed v ustih enkrat do večkrat na leto.

Kako zdravimo razjede?               

Diagnozo lahko postavi zdravnik ali zobozdravnik. Kdaj do zdravnika?

- če se posamezne afte zlijejo v večjo razjedo
- če se afte pojavljajo pogosto
- če po 14 dneh ni opaznega izboljšanja
- če je razjed veliko in so dolgotrajne
- če se hkrati pokažejo sistemski znaki - zvišana telesna temperatura, prizadetost drugih organov

Vaše ustnice lahko opozarjajo na resne težave
Preberi še
Vaše ustnice lahko opozarjajo na resne težave

Pri aftah gre po večini za simptomatsko zdravljenje. Zdravljenje bolečih razjed torej pomeni predvsem blaženje bolečine, ki jih spremlja, dokler ne izginejo same od sebe. Anestetik omili bolečino za nekaj minut ter lahko omogoči manj boleče hranjenje. Lahko pa povzroči motnje pri okušanju hrane.

Za lajšanje bolečin lahko uporabljate tudi preventivne zobne karboksimetilcelulozne premaze. Ena od možnosti zdravljenja pa je tudi kavterizacija s srebrovim nitratom, ki uniči živčna vlakna pod razjedo. Pri hudih oblikah razjed lahko uporabite tikosteroidno mazilo ali deksametazonsko ustno vodo.

Če navedeni pripravki ne pomagajo in gre za okužbo, pa se lahko zdravnik odloči tudi za antibiotično zdravljenje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650