Vizita.si
Običajen kašelj večinoma povzročijo virusi, kar pomeni, da vam ga antibiotiki ne bodo pomagali odpraviti.

Bolezni

Kako pomiriti nočni kašelj?

M.K.
17. 03. 2014 09.47
0

Če vas ponoči zbuja običajen spomladanski kašelj, naj bi ta brez jemanja kakšnih posebnih zdravil izginil v približno 18 dneh, zato ni potrebno že po nekaj dneh iskati dodatne zdravniške pomoči. Kako si pomagati?

Običajen kašelj večinoma povzročijo virusi, kar pomeni, da vam ga antibiotiki ne bodo pomagali odpraviti.
Običajen kašelj večinoma povzročijo virusi, kar pomeni, da vam ga antibiotiki ne bodo pomagali odpraviti.FOTO: iStockphoto
Običajen kašelj večinoma povzročijo virusi, kar pomeni, da vam ga antibiotiki ne bodo pomagali odpraviti. Zdravnik vam bo v tem primeru najverjetneje predpisal protivirusno zdravilo, pomagajo pa vam lahko tudi kakšne kapljice proti prehladu ali draže bomboni. Police drogerij in lekarn so jih polne, na voljo so vam v neštetih okusih, v obliki kapljic ali pastil. Dejstvo je, da vse pomirjajo dražeč kašelj. Tudi navaden mentolov bombon lahko pomaga ustaviti neprijetno žgečkanje v grlu. A zapomnite si, zdravila, ki bi čez noč uničilo kašelj, enostavno ni.
Odrasli, ki jih muči dražeč kašelj naj bi tako pred spanjem vzeli 2 čajni žlički medu, za otroke bo dovolj že ena žlička, nikar pa medu ne dajajte dojenčkom do enega leta starosti.
Odrasli, ki jih muči dražeč kašelj naj bi tako pred spanjem vzeli 2 čajni žlički medu, za otroke bo dovolj že ena žlička, nikar pa medu ne dajajte dojenčkom do enega leta starosti. FOTO: iStockphoto

Pomagajte si z medom

Nočni kašelj lahko v nekaterih primerih zatrete že v kali. Pomagate si lahko z medom. Odrasli, ki jih muči dražeč kašelj naj bi tako pred spanjem vzeli 2 čajni žlički medu, za otroke bo dovolj že ena žlička, nikar pa medu ne dajajte dojenčkom do enega leta starosti. Prav tako vam zdravniki odsvetujejo tudi jemanje večih zdravil proti prehladu, saj se lahko posamezne sestavine med seboj izničijo in od zdravil ne boste imeli opaznejše koristi. Poleg tega na tak način obstaja tudi večja verjetnost stranskih učinkov, ki si jih gotovo nihče ne želi.

Sluz ni nevarna

Če po nekaj dneh in nočeh kašljanja začnete izkašljevati rumenozeleno sluz, se nikar ne ustrašite. Resda ni najbolj privlačna za oko, a je del normalnega prehlada, ki ga povzroči virus. Ker je sluz debelejša in težja od sline, lahko ustvari pritisk na sinuse, kar lahko vodi do nelagodnega občutka na obrazu ali celo glavobola, a to še vseeno ne pomeni, da imate vnetje sinusov ali da potrebujete antibiotike.

Ali med dihanjem piskate?

Kašelj večinoma preneha sam od sebe, a vsekakor pokličite zdravnika, če med dihanjem slišite piskanje v vašem glasu. Hrupno dihanje je namreč lahko simptom bronhitisa, astme ali kakšne druge težave, ki vas lahko za več tednov priklene na domačo ali še huje bolniško posteljo. Prav tako je dobro zdravniško pomoč nemudoma poiskati tudi v primeru, da izkašljujete kri: popolnoma mogoče je sicer, da gre za običajno čiščenje dihalnih poti, vendarle pa je lahko kri tudi znak kakšnih hujših težav, zato obisk zdravnika vsekakor ne bo odveč.

V kolikor kašelj ne poneha v osmih tednih, je to skrajni čas, da se naročite na obisk pri osebnem zdravniku.
V kolikor kašelj ne poneha v osmih tednih, je to skrajni čas, da se naročite na obisk pri osebnem zdravniku.FOTO: Profimedia

Kdaj torej k zdravniku?

V kolikor kašelj ne poneha v osmih tednih, je to skrajni čas, da se naročite na obisk pri osebnem zdravniku. Po dveh mesecih neprestanega kašljanja je namreč zelo malo verjetno, da bo prenehal sam od sebe. Vsekakor pa čim prej poiščite zdravniško pomoč, v kolikor se poleg kašlja pojavijo tudi drugi simptomi, kot so denimo nenadna in nepojasnjena izguba teže, težko dihanje ter izkašljevanje krvi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650