Vizita.si
Če ste prepoznali kateregakoli od naštetih simptomov, je izjemno pomembno, da se čim prej odpravite do zdravnika.

Bolezni

Kako prepoznamo srčno popuščanje?

V.H.
26. 05. 2020 09.45
0

V Slovenji imamo okoli 30 tisoč bolnikov s srčnim popuščanjem, medtem ko nekateri niti ne vedo, da njihovo srce ne deluje tako, kot bi moralo, in slabše počutje pripišejo drugim stvarem.

Srčno popuščanje je resno in sčasoma napredujoče stanje, ki prizadene tako obolelega kot tudi njegove bližnje. Bolezen se lahko razvije pri kateri koli starosti, a pogosteje pri starejših. Srčno popuščanje je lahko vzrok za odpoved srca, zato je izjemno pomembna zgodnja diagnoza, s katero bolezen preprečite ali vsaj upočasnite.

Kaj je srčno popuščanje?

Srčno popuščanje je bolezensko stanje, pri katerem srce ne zmore črpati dovolj krvi, da bi zadostilo potrebam organov in tkiv. Srčna mišica se stisne in sprosti ob vsakem srčnem utripu ter na tak način črpa kri po telesu. Ko pride do srčnega popuščanja, ne zmore več optimalno opravljati svoje funkcije, kar lahko vodi do najrazličnejših težav, na primer povzroči utrujenost mišic, medtem ko se telo ne more znebiti odpadnih snovi, kar povzroča zatekanje.

Kako prepoznamo najpogostejše simptome?

Znaki se lahko razlikujejo od osebe do osebe, predvsem pa lahko v začetni fazi bolezen poteka tudi brez simptomov, zato jo je težje odkriti. Simptomi se sčasoma okrepijo in se začnejo kazati kot oteženo dihanje, občutek težke sape in zadihanosti med aktivnostjo ali celo v mirovanju. Pogosto otečejo tudi gležnji, noge in trebuh, zaradi česar običajno tudi težje hodite. Prav tako ste lahko pogosto utrujeni oziroma izčrpani, predvsem zaradi slabše prekrvavitve. Pojavijo se lahko tudi vrtoglavica, izguba apetita in povečana potreba po odvajanju vode ponoči

»Srčno popuščanje – naj vas ne ustavi pri stvareh, ki jih delate s srcem,« je ključno sporočilo ozaveščanja o srčnem popuščanju Društva za zdravje srca in ožilja Slovenija v sodelovanju s farmacevtsko družbo Novartis. 

Zakaj pride do srčnega popuščanja?

Do srčnega popuščanja pride zaradi poškodbe srčne mišice, ki jo lahko povzročijo povišan krvni tlak, bolezni srčnih zaklopk, srčni infarkt, vnetje srčne mišice in druge bolezni, kot so aritmija, sladkorna bolezen ...

Če ste prepoznali kateregakoli od naštetih simptomov, je izjemno pomembno, da se čim prej odpravite do zdravnika.
Če ste prepoznali kateregakoli od naštetih simptomov, je izjemno pomembno, da se čim prej odpravite do zdravnika.FOTO: Dreamstime

Ali lahko srčno popuščanje pozdravimo?

Če ste prepoznali kateregakoli od naštetih simptomov, je izjemno pomembno, da se čim prej odpravite do zdravnika, ki bo lahko postavil pravilno diagnozo in vam predpisal ustrezno terapijo. Sum na srčno popuščanje je namreč treba preveriti s preiskavami srčne disfunkcije, na primer z ultrazvočno preiskavo srca ali ehokardiografijo.

Srčnega popuščanja se ne da v celoti pozdraviti, ampak napredovanje bolezni lahko upočasnite in omilite neprijetne simptome, med drugim tudi s spremembo življenjskega sloga.

Kako srčno popuščanje vpliva na življenjski slog?

Srčno popuščanje je med stanji, ki najbolj zmanjšajo bolnikovo kakovost življenja in v primeru poslabšanja stanja so bolniki večkrat hospitalizirani, zato je pomembno, da se dosledno držite predpisane terapije. 

Priporočljivi sta zmerna telesna vadba in zdrava prehrana. Svojo prehrano obogatite z omega-3-maščobnimi kislinami, vitamini, kot so vitamin B, D in K2. Omejite vnos soli in se odpovejte slabim razvadam, kot sta kajenje in uživanje alkohola. 

Ob diagnozi srčnega popuščanja se bolniki večkrat prestrašijo – ampak še vedno lahko počnete večino stvari, ki jih imate radi, če boste le izboljšali svoj življenjski slog, s katerim boste bolje obvladovali svojo bolezen. S sledenjem zdravnikovim navodilom in spremembo življenjskega sloga lahko veliko že sami naredite za svoje zdravje. 

Sponzorirana objava
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662