Trebušna gripa (tudi gastroenteritis ali rotaviroza) je lahko posledica različnih dejavnikov. Najpogosteje jo povzročata rotavirus in norovirus, lahko pa jo med drugim povzročita tudi bakteriji E. Coli in kampilobakterija. Do okužbe, ki se hitro prenaša, največkrat pride ob stiku z bolno osebo, mogoč je tudi prenos prek zraka ali s kontaminirano hrano ali vodo.
Simptomi se običajno pokažejo po enem ali dveh dneh inkubacijske dobe. Med njimi so:
- slabost,
- trebušni krči,
- driska,
- bruhanje,
- povišana telesna temperatura,
- bledoličnost,
- glavobol.
Pogost spremljevalec trebušne gripe je tudi dehidracija, zato je zelo pomembno, da ves čas uživamo zadosti vode oziroma primernega čaja, ki ne bo dražil prebavil.
Kako ukrepati v primeru trebušne gripe?
Ključnega pomena je, da preprečimo dehidracijo. Vodo pijemo konstantno in po požirkih, lahko pa dehidracijo preprečimo tudi s čaji, ki naj bodo v tem primeru namenjeni pomirjanju prebavil (kamilični čaj, ingverjev čaj, metin čaj ipd.). V času okužbe je dobro uživati lahka in pusta živila z malo balasta, ki ne dražijo želodca. Za zelo učinkovite v boju proti trebušni gripi so se izkazali tudi probiotični izdelki, ki uravnavajo črevesno floro in zmanjšujejo ter preprečujejo prekomerno delovanje škodljivih bakterij. Nekatere raziskave kažejo, da z uživanjem probiotičnih izdelkov driska pojenja v krajšem času kot običajno.
O tem, kako si olajšati simptome trebušne gripe, lahko povprašate farmacevta, v primeru dehidriranosti, telesne temperature nad 38 stopinj Celzija ali če se stanje v nekaj dneh ne izboljša oziroma se celo poslabša, pa nujno obiščite zdravnika. Širjenje virusa preprečimo s higienskimi ukrepi, kot je redno umivanje rok. Izbruhano je treba takoj odstraniti, prostor pa očistiti in razkužiti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV