Vizita.si
Zdravljenje z antibiotiki lahko uniči črevesno floro in povzroči diarejo. Zato je dobro, da uživate probiotike, ki bodo ozdravili vašo mikrofloro.

Bolezni

Uravnajte si prebavo po jemanju antibiotikov

Katja Benčina
06. 04. 2012 08.10
0

Antibiotiki, ki jih uživamo zaradi bakterijske okužbe, na žalost ne vplivajo le na slabe bakterije v našem telesu, ampak tudi na dobre – torej tiste, ki so ključne za dobro prebavo. Prav zato ni nenavadno, da uživanje antibiotikov pogosto povzroča diarejo.

Zdravljenje z antibiotiki lahko uniči črevesno floro in povzroči diarejo. Zato je dobro, da uživate probiotike, ki bodo ozdravili vašo mikrofloro.
Zdravljenje z antibiotiki lahko uniči črevesno floro in povzroči diarejo. Zato je dobro, da uživate probiotike, ki bodo ozdravili vašo mikrofloro.FOTO: iStockphoto
V našem črevesju živijo majhni mikroorganizmi oziroma nepatogene bakterije, ki pomagajo pri prebavi hrane in pri tvorbi vitaminov in drugih snovi, ki so koristne za naš organizem. A ko jemljemo antibiotike, ti ne uničijo le škodljivih bakterij, ampak tudi tiste, ki so odgovorne za zdravo mikrofloro. Tako se lahko razrastejo bakterije in glive, odporne proti antibiotiku, ki povzročijo črevesne težave, kot so diareja in napenjanje. To pa lahko lajšamo s probiotiki oziroma naravnimi mlečnokislinskimi bakterijami, ki ponovno poselijo črevesje in tako obnovijo porušeno ravnovesje mikroflore.

Kje dobimo probiotike?

Te lahko uživate v obogateni hrani, kot so jogurti, kefir, skuta, fermentirano mleko, siri, lahko pa tudi v obliki zdravil ali prehranskih dopolnil. Pri zdravljenju driske zaradi antibiotikov priporočamo, da posežete po probiotikih v obliki zdravil.

Ker antibiotiki uničujejo tudi probiotike, jih ne jemljite sočasno, ampak dve do tri ure po zaužitju antibiotika.
Ker antibiotiki uničujejo tudi probiotike, jih ne jemljite sočasno, ampak dve do tri ure po zaužitju antibiotika. FOTO: iStockphoto

Pri obogateni prehrani je namreč težava v tem, da pogosto vsebuje neprimerne seve, poleg tega v premajhnih koncentracijah, zaradi česar ne pridejo do črevesja. Da je probiotik učinkovit, mora namreč doseči črevesje, tam preživeti odsotnost kisika, se razraščati in vezati na sluznico črevesne stene. Število nezaščitenih kultur pa se v prehrani močno zmanjšuje, ko se ta približuje izteku uporabnosti, saj so probiotične bakterije izjemno občutljive na vlago, toploto in kisik. V probiotikih v obliki zdravil pa je koncentracija bakterij večja, poleg tega obdelava z različnimi tehnološkimi postopki omogoča njihovo obstojnost.

Kako uživati probiotike v kombinaciji z antibiotiki?

Ker antibiotiki uničujejo tudi probiotike, jih ne jemljite sočasno, ampak dve do tri ure po zaužitju antibiotika. Terapija pa bo bolj učinkovita, če boste delovali preventivno in ne šele, ko se driska pojavi. Zato med zdravljenjem z antibiotiki opravite še od tedna do štirih tednov terapije s probiotiki, ki bo olajšala obnovo črevesne flore in preprečila razrast kvasovk ali pantogenih bakterij. Priporočljivo pa je, da uživate še prebiotike.

Kaj so prebiotiki?

Prebiotiki so hrana za probiotike, ki je potrebna za njihovo učinkovito delovanje v debelem črevesju. Večinoma gre za neprebavljive sestavine hrane – pretežno topne prehranske vlaknine, ki jih zasledimo pod oznako inulin in oligofruktoza. Zelenjava, bogata z inulinom, je regrat, radič, česen, por, artičoke, beluši, dobite pa ga tudi z uživanjem zrnja pšenice in ječmena. Izogibajte pa se živilom s pšenično moko, saj ta spodbuja razvoj pantogenih mikroorganizmov.

Ker je črevesna flora izjemno pomembna tudi za našo imunsko odpornost, je dobro, da v času jemanja antibiotikov poskrbimo zanjo. Tako boste svojemu organizmu omogočili boljše in hitrejše okrevanje po zdravljenju.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662