Povzročitelj
Lipedem
Lipedem je motnja maščobnega tkiva, pri kateri se patološko kopiči maščoba v podkožju. Prizadene predvsem ženske in je povezana s hormonskimi in genetskimi dejavniki. Limfni sistem običajno ni neposredno poškodovan, čeprav se lahko sekundarno razvije limfedem (t. i. lipolimedem).
Limfedem
Limfedem je motnja limfnega sistema, ki povzroči zastajanje limfe v tkivih zaradi okvare limfnih žil ali bezgavk. To vodi do otekanja, običajno ene noge ali roke. Vzroki so lahko prirojeni (primarni limfedem) ali posledica poškodb limfnega sistema (npr. po operaciji, okužbi ali radioterapiji).
Lokacija prizadetosti
Lipedem
Lipedem prizadene predvsem spodnje dele telesa (stegna, boke, zadnjico, spodnje noge) in včasih roke. Stopala in dlani običajno niso prizadeti, zaradi česar so gležnji jasno vidni.
Limfedem
Limfedem običajno prizadene en ud (lahko tudi obojestransko, vendar asimetrično) in se razteza na vse dele uda, vključno s stopali in dlanmi. To povzroča t. i. "karetkast videz", kjer ni jasno vidne razmejitve.
Otekanje
Lipedem
Otekanje je simetrično in zajema obe nogi ali roki. Maščobno tkivo je mehko, vendar boleče in občutljivo na pritisk. Oteklina ni močno odvisna od položaja telesa in se ne zmanjša, če dvignemo okončine.
Limfedem
Oteklina je lahko asimetrična in se zmanjša, če ud dvignemo nad srčno višino. Tkivo je pogosto trdo (fibrozno) in ni nujno boleče, razen v napredovalih stadijih.
Bolečina in občutljivost
Lipedem
Bolečina je pogosta, prizadeto tkivo je občutljivo na pritisk, zlahka nastanejo modrice. To je značilno za lipedem in pomaga pri diferenciaciji.
Limfedem
Limfedem običajno ni boleč, razen če se razvije okužba (npr. celulitis) ali kronično vnetje.
Spremembe kože
Lipedem
Koža ostaja večinoma nespremenjena, razen v napredovalih stadijih, kjer se zaradi dodatnega limfnega otekanja lahko pojavijo razbarvanja in zatrdline.
Limfedem
Koža je pogosto debela, trda, z gubami in brazgotinami (elefantiaza v napredovalih stadijih). Pogosto so prisotne razpoke, rane ali okužbe.
Zdravljenje
Lipedem
Zdravljenje vključuje kompresijsko terapijo, limfno drenažo, vadbo in v napredovalih primerih liposukcijo. Prehrana in telesna teža imata le omejen vpliv, saj lipedem ni posledica debelosti.
Limfedem
Zdravljenje vključuje intenzivno kompresijsko terapijo, limfno drenažo, nego kože, vadbo in v redkih primerih kirurške posege, kot je presaditev limfnih vozlišč ali liposukcija za zmanjšanje fibrotičnega tkiva.
Čeprav imata lipedem in limfedem nekaj skupnih značilnosti, je njuno zdravljenje različno. Pravilna diagnoza je ključna, zato se ob sumu na katerokoli stanje obrnite na strokovnjaka, kot so limfolog, dermatolog ali vaskularni kirurg.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV