Kaj moramo narediti, da bi se izognili okužbi s klamidijo in preprečili ponovno okužbo:
– imeti monogamno razmerje, torej le enega partnerja;
– pri spolnih odnosih uporabljati kondome, dosledno in pravilno;
– poskrbeti, da se za klamidijo zdravi tudi vaš partner in da uporablja zdravila redno in dosledno;
– se vzdržati spolnih odnosov, dokler se oba zdravita;
– tri do štiri mesece po zdravljenju klamidije ponoviti test.
Klamidija je težavna, ker polovica žensk in slaba tretjina moških ob okužbi nima bolezenskih znakov. Zaradi tega se lahko posledice okužbe, ker jih ne zdravimo, kopičijo oziroma seštevajo. Okužba se lahko tako širi na druge ljudi, po drugi strani pa lahko zaradi nezdravljenja resno ogrozi ženska rodila, pri moških pa lahko vodi v kasnejše zaplete. Pri tistih, ki imajo simptome, so le-ti zelo blagi in nespecifični.
Pri moškem gre najpogosteje za izcedek iz sečnice, ki ni gnojen, ter za pekoč in dražeč občutek. Pri ženski se lahko v sečnici dogaja podobno kot pri moškem, sicer pa je pri ženski najpogostejša okužba materničnega vratu, pri kateri pride do spremembe izcedka – gre za gnojen izcedek, ki ga bolnica lahko prepozna ali ne.
Inkubacijska doba je približno 14 dni. Torej če bi nekdo imel nezaščiten spolni odnos z novim partnerjem, pa bi čez 10 do 14 dni prišlo do določenih simptomov, bi lahko sklepal, da je prišlo do okužbe s klamidijo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV