Vizita.si
Usta

Bolezni

Kako se rešiti bolečine zaradi aft?

N.D.
05. 11. 2012 09.06
6

V hladnih dneh in ob pogostejših prehladih mnogi postanejo žrtve pekočih in zelo bolečih razjed ali tako imenovanih aft. Čeprav za afte ni kriva slaba ustna higiena, pa to ne velja za druge spremembe in moteče pojave, ki se še lahko pojavijo v ustih in ki jih omenjamo v nadaljevanju.

Usta
UstaFOTO: Thinkstock
Afte so razjede, ki nastanejo na ustni sluznici, spremljata pa jih visoka občutljivost in močna bolečina. Medtem ko učinkovitega zdravila za boleče razjede ni, so na voljo pripravki v obliki pastil, gela ali kreme, ki vsebujejo kortikosteroid za blaženje vnetja in lokalni anestetik. Bolečino zaradi aft učinkovito blaži tudi propolis, ki ga nanesete neposredno na afto. Čeprav sprva nekoliko zapeče, se bolečina za nekaj časa umiri. "Edino tako sem lahko nekaj pojedel, saj zaradi bolečine, ki so jo povzročale afte, nisem mogel niti jesti," je povedal eden naših bralcev. Če se razjeda v ustih ne zaceli v treh tednih, se posvetujte z osebnim zdravnikom. Pojavljajo se pri približno 20 odstotkih prebivalstva, najpogosteje pri ženskah. Vzrokov za nastanek razjed ne poznamo, vemo pa, da so pogostejše pri izčrpanih ali bolnih ljudeh. Pogostejše so tudi pri tistih, ki so pod stresom, čeprav so lahko tudi znak specifičnih okužb. Najpogosteje se pojavijo na notranji strani ustnice, lica, na jeziku ali dlesni. Študije so pokazale, da so afte pri določenih ljudeh dedne, prav zato se v nekaterih družinah pojavljajo pogosteje. Ko afta izbruhne, se izogibajte slani, kisli, vroči in pikantni hrani, ki okrepi bolečino. Previdni bodite tudi med ščetkanjem zob, da se ne poškodujete z zobno ščetko. Običajno izginejo v dveh tednih, ne glede na to, ali jih zdravimo ali ne.

Sicer pa boleče razjede v ustih žal niso edina bolezen, ki lahko napade naša usta oziroma ustno votlino. Kandida, herpes in geografski jezik so le še ene izmed bolj pogostih ali poznanih težav, ki jih omenjamo v nadaljevanju.

Črni jezik

V redkih primerih se papile (drobne bradavice na zgornji površini jezika) na jeziku podaljšajo in črno ali rjavo obarvajo. Takšen pojav imenujemo "črni jezik". Čeprav natančen vzrok nastanka ni poznan, naj bi med sprožilce pojava uvrščali uporabo antibiotikov, slabo ustno higieno, kajenje, prevelike količine kave in čaja ter pomanjkanje sline. Gre za nenevarno spremembo, ki jo lahko odstranimo, če jezik dvakrat dnevno očistimo z mehko zobno ščetko in antiseptično ustno vodo.

Levkoplakija

Levkoplakija je belkasta, običajno neboleča sprememba v ustih, ki je ne moremo odstraniti. Zaradi majhne možnosti, ki bi lahko nakazovala na rakavo stanje, je treba vsako na novo odkrito levkoplakijo jemati zelo resno in pred začetkom zdravljenja narediti histološki pregled. Mesta z največjim tveganjem za nastanek maligne oblike so ustno dno, jezik in ustnice. Znaki, ki nam kažejo potencialno malignost, so: pikčasta površina, erozije (razjede) ali ulceracije, nastanek vozličev, otrdelost okolice. Vedno je pri tovrstnih spremembah treba odvzeti tkivo in ga natančno preiskati. Šele ko natančno vemo, kaj je vzrok za belo liso na sluznici, se odločimo, kako jo bomo zdravili. Najpogosteje se pojavlja na sluznici lic, dlesni, jeziku ali na ustnem dnu. Pogosteje kot ženske bolezen napade moške, in sicer po statističnih podatkih največ med štiridesetim in šestdesetim letom starosti. Vzrok za nastanek še vedno ni znan, čeprav za nekatere levkoplakije strokovnjaki menijo, da so povezane s tobakom, z lokalnim draženjem, glivicami v ustih (candidiaza), alkoholom, virusnimi infekcijami itd.

Geografski jezik

O "geografskem jeziku", ki v Sloveniji prizadene približno dva odstotka prebivalstva, govorimo, ko se na jeziku zaradi neenakomernega luščenja vrhnjih plasti oblikuje površina, podobna zemljevidu. Na jeziku se pojavijo rdečkasta območja brez okušalnih brbončic, ki so rahlo obkrožena z nekoliko dvignjenim robom bele barve. Ti deli so na videz gladki in lahko tudi rahlo boleči. Neprijetna bolezen lahko povzroča bolečino in pri uživanju pekoče, vroče, začinjene in slane hrane ter alkohola tudi pekoč občutek. Geografski jezik se lahko brez očitnega razloga pojavlja večkrat na leto, lahko pa je celo mesečni "obred". Kljub periodičnem pojavljanju pojav v večini primerov izgine sam od sebe. Če imate na jeziku lezije, ki ne izginejo v desetih dneh, se priporoča posvet z zdravnikom, saj spremembe lahko nakazujejo tudi na resnejša bolezenska stanja v telesu.

Gingivitis

Na dotik krvaveče in vnete dlesni so prvi znak, da se v ustni votlini razvija bolezen, imenovana gingivitis. Največkrat so vzrok te bolezni zobne obloge. Povzročajo jo slaba ustna higiena, zobni kamen, ostanki hrane, dihanje skozi usta ipd. Gingvitis lahko učinkovito ustavimo in obzobna tkiva se lahko povsem pozdravijo, vendar pa je takojšnje ukrepanje izrednega pomena. Resnost vnetja dlesni je odvisna od lokalnih faktorjev in od odpornosti organizma. Če je vnetje kronično, se pojavljajo občasno akutne in subkutne oblike, nezdravljeno vnetje pa vodi v nastanek periodontitisa, ko so prizadeta vsa obzobna tkiva. Osnovno, kar morate storiti, da bi preprečili nadaljnje krvavitve iz dlesni, je zagotovitev ustrezne, zelo dobre in natančne ustne higiene. Če se težava pojavi v nekoliko resnejši obliki, ko jo prepoznate po močno krvavečih dlesnih in bolečini, se posvetujte s svojim zdravnikom, ki bo presodil, ali morda potrebujete pomoč specialista paradontologa. Bolezen gingivitis lahko napreduje v globino in povzroči postopno propadanje obzobnih tkiv, kot so vezivno tkivo, zobni cement in nenazadnje podporna kost. V tej fazi pa je škoda, žal, skoraj nepopravljiva.


Herpes

Ob določenih dražljajih, na primer povišani telesni temperaturi (povišana telesna temperatura, sončenje ipd.) ali padcu imunskega sistema, pride do aktivacije virusa, ki povzroči herpes na ustnicah. Bolezen večinoma traja od 10 do 14 dni in običajno ni nevarna. Prvi znak, da je na poti herpes, je pordela koža okoli ustnic, ki je nekoliko izobčena. Predel je srbeč in boleč. Na teh mestih se nato hitro razvijejo herpetični mehurčki, ki se jih ne smemo dotikati, lahko pa jih izperemo z alkoholom za razkuževanje. Pomagamo si lahko tudi z blažilnim mazilom, kot je vazelin, da koža ostane vlažna. Bolečino lahko ublažite z mlačnimi ali hladnimi (ne ledenimi) obkladki. Ker je herpes izredno nalezljiv, se v času, ko ga imate, ne poljubljajte in ne delite zobne ščetke, kozarca, jedilnega pribora ter brisače za obraz z drugimi.

Periodontitis

Periodontitis je nekoliko resnejša oblika bolezni ustne votline, zato ji je vredno nameniti nekoliko več pozornosti. Torej, če vnetja dlesni ne zdravimo, napreduje v težjo obliko bolezni dlesni, ki se imenuje periodontitis ali parodontalna bolezen. Ta lahko resno poškoduje kost in dlesni, ki podpirajo zobe. Medtem ko lahko z zdravljenjem in intenzivno vsakodnevno nego doma (zobozdravniki svetujejo uporabo električne zobne ščetke) preprečimo, da bi se stanje poslabšalo, pa se škode razvite parodontalne bolezni ne da več popraviti. Ker se bolezen lahko prvič pojavi brez vidnih simptomov, so redni zobozdravniški pregledi za pravočasno diagnozo ključnega pomena. Pozorni bodite na rdeče in otekle dlesni, ki se začnejo odmikati od zob, čemur sledi nastanek žepkov. Prav tako ne prezrite občutljivosti zob ali krvavenja dlesni med ščetkanjem zob oziroma uporabo zobne nitke. Znaki naprednejše stopnje te bolezni pa so odstopanje dlesni, zobna gniloba na koreninah, gnojni mešički med zobmi in dlesnimi ter majanje in morebitno izpadanje zob. Vse skupaj spremlja tudi huda bolečina. Kot preventiva je nujna redna in temeljita ustna higiena - to pomeni ščetkanje dvakrat na dan, čiščenje medzobnih prostorov, izogibanje cigaretam ter redna (na tri mesece) menjava zobne ščetke.


Lichen planus

Lichen planus je pogosta, lahko tudi kronična vnetna bolezen sluznice ustne votline. Opazimo ga kot čipkast bel vzorec v  ustih. Čeprav vzrok bolezni še ni povsem znan, novejše raziskave kažejo, da gre verjetno za avtoimuno bolezen. Razširjena je po vsem svetu, pri ženskah se pojavlja nekoliko pogosteje kot pri moških. Večina pacientov zboli po 30. letu starosti. Spremembe v ustih so najpogosteje na obrazni sluznici, jeziku in dlesni. Pri ustnem lichen planusu se izmenjujeta dve fazi, in sicer faza mirovanja ter ponovnega pojava sprememb. Če pojav ne moti, ni boleč in pekoč, terapija ni potrebna. V nasprotnem primeru, ko je prisotna bolečina, je potrebna protibolečinska in protivnetna terapija. Specifičnega zdravila za bele vzorce v ustni votlini ni.

Ustna kandida

Ustna kandidiaza je glivična infekcija, običajno se razvije pri osebah, pri katerih je kandida ( glivica vrsta kandide) že del običajne ustne flore. Dejavniki, ki povečajo verjetnost prekomernega razraščanja kandide in s tem pojavom kandidiaze, so lahko uživanje antibiotikov, pomanjkanje železa, bolezni, kot so sladkorna ali maligna bolezen, in med drugim tudi zmanjšano delovanje ščitnice. Pod lokalne vzroke za bolezen pa se uvrščajo suha usta, slaba ustna higiena, nošenje protez in kajenje. Najpogostejša oblika ustne kandide se pojavi v primarni obliki, kar pomeni, da so spremembe omejene le na ustno sluznico in okolico ust. Značilni so beli plaki, ki jih z lahkoto odstranimo s površine. Plaki vsebujejo spore, epitelijske celice ter vnetne celice. Spremembe se lahko pojavijo v ustih, največkrat pa na jeziku, nebu in lični sluznici. Proti osnovni obliki te bolezni lahko pomagajo že preprosti ukrepi, kot so izboljšanje ustne higiene, spiranje s klorheksidinom (dvakrat na dan dva tedna), ščetkanje jezika ter vsaj zmanjšanje kajenja. Sicer pa se priporoča posvet z zdravnikom, saj lahko ustna kandidiaza nastopi še v drugih, nevarnejših oblikah, ki potrebujejo strokovno zdravljenje.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650