Gripa je pogosta in zelo nalezljiva okužba dihalnih poti, ki se značilno kaže z naslednjimi simptomi:
– telesna temperatura nenadoma naraste nad 38, pogosto tudi nad 39 stopinj Celzija;
– lahko se pojavi tudi mrzlica;
– precej močni glavoboli;
– pojavijo se bolečine v mišicah in sklepih;
– bolnik izgubi apetit;
– bolijo ga tudi oči, če jih skuša premikati, ali pa ga oči pečejo;
– za gripo so značilni tudi splošna oslabelost, izčrpanost, utrujenost;
– gripo lahko spremlja suh kašelj, ki lahko sčasoma postane produktiven, kar pomeni, da začne oboleli izkašljevati sluz, ter zamašen nos in izcedek iz nosu, čeprav je to načeloma pri okužbah s katerim od virusov gripe razmeroma redkost.
Simptomi se pojavijo v obdobju od enega do treh dni po okužbi, izzvenijo pa v enem tednu – le kašelj, oslabelost in utrujenost lahko trajajo nekoliko dlje (tudi do tri tedne).
Počitek in čaji so najboljše zdravilo
Ker gripo povzročajo virusi, zdravljenje z antibiotiki ali katerimi drugimi podobnimi zdravili ne pride v poštev. Če so bolečine res hude, lahko po posvetu z zdravnikom ali farmacevtom jemljete v prvih dneh, ko je počutje najhujše, zdravila proti bolečinam in zdravila za zniževanje telesne temperature, na tržišču pa obstajajo tudi razna protivirusna zdravila, a od zdravnika in resnosti vašega stanja je odvisno, ali boste sploh potrebovali zdravljenje z njimi. Večini namreč pomaga že počitek, pitje veliko tekočine, uživanje sadja in zelenjave, bogate z vitaminom C, ki krepi imunski sistem, ter takšni in drugačni ukrepi oziroma zdravila za zbijanje vročine.
Kdaj k zdravniku?
Včasih pa domače zdravljenje ni primerna rešitev in je treba takoj obiskati zdravnika. Poleg že omenjenih starostnikov, nosečnic, dojenčkov in malčkov ter bolnikov z oslabljenim imunskim sistemom ali katero od kroničnih bolezni je treba zdravniško pomoč nujno poiskati tudi v naslednjih primerih:
– če vas stiska v pljučih in težko dihate;
– če vam temperatura tudi več dni ne pade;
– če opažate, da ste manj odzivni ali če ste zmedeni.
Ne kihajte in ne kašljajte v druge
Virusi gripe se prenašajo s kužnimi kapljicami, ki nastajajo pri kihanju, kašljanju in govorjenju in ki lahko v prostoru ostanejo tudi več ur. Če torej primemo za okuženo telefonsko slušalko, kozarec, kljuko, če objemamo ali poljubljamo obolelega, se lahko tudi mi okužimo. Zato mora tako oboleli kot tisti, ki je v njegovi bližini, poskrbeti za ustrezno higieno. Oba si morata redno in temeljito umivati roke in po potrebi tudi razkuževati, izogibata naj se neposrednemu stiku – torej objemanju in poljubljanju. Oboleli pa naj kiha in kašlja v robček, ki ga potem takoj zavrže, ali pa v rokav, če robčka nima pri roki. Še kako pomembno pa je tudi, da si, še preden vas napade bolezen, okrepite imunski sistem. Močna odpornost namreč zmanjša možnost okužbe.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV