Vizita.si
Napad migrene lahko traja od štiri do 72 ur, migrenski glavobol pa je lahko bolj blag ali zelo močan.

Bolezni

Kako se spopasti z migreno?

Eva Doljak
17. 11. 2010 13.38
0

Migreno ima med 10 in 20 odstotkov odraslih, pojavlja pa se tudi pri otrocih in mladostnikih. Sprožijo jo lahko stres, pretiran hrup, močne vonjave, bleščeča svetloba, hormonske spremembe, celo določena hrana in pijača. Migreno lahko omilite ali celo preprečite z ustreznimi zdravili in preventivnimi ukrepi.

Napad migrene lahko traja od štiri do 72 ur, migrenski glavobol pa je lahko bolj blag ali zelo močan.
Napad migrene lahko traja od štiri do 72 ur, migrenski glavobol pa je lahko bolj blag ali zelo močan.FOTO: iStockphoto

Kako prepoznamo migreno?

Migrena je eden od najbolj bolečih in neprijetnih vrst glavobola. Prepoznamo jo po naslednjih simptomih:

- na eni strani glave se pojavi kljuvajoča ali utripajoča bolečina, ki se lahko sčasoma razširi tudi na drugo stran glave;

- tik preden se začne sam glavobol, se lahko pojavi tako imenovana avra, ki je znanilka, da se bliža migrena – gre za motnje vida, običajno neke vrste bleščanje pred očmi ali slepe točke v vidnem polju;

- napade migrene pogosto spremlja še občutljivost na svetlobo, hrup in močne vonje;

- skupaj s tipičnim kljuvajočim oziroma utripajočim glavobolom se lahko pojavita tudi slabost in celo bruhanje.

Zelo pogosto se migrena pojavi v najstniških letih, čeprav napade tudi mlajše. Potem pa nekje med 30. in 40. letom običajno izzveni.

Napad migrene lahko traja od štiri do 72 ur, migrenski glavobol pa je lahko bolj blag ali tako zelo močan, da osebi popolnoma onemogoči opravljanje vsakdanjih dejavnosti. Zaradi hudih bolečin in spremljajoče slabosti lahko samo počiva (pogosto v zatemnjenem prostoru), kajti kakršno koli premikanje, nenadni gibi, svetloba in hrup stanje samo še poslabšajo.

Sprožilec migrene je tudi čokolada!

Vzroki, ki pri nekaterih ljudeh povzročijo migreno, so različni. Pomembno vlogo imajo tako okoljski dejavniki kot tudi dednost oziroma genetika, pravijo raziskovalci, kajti pri približno 70 odstotkih bolnikov je imel oziroma ima migreno tudi kateri drug krvni sorodnik. Med najpogostejše sprožilce migrene spadajo:

- pogosta izpostavljenost stresu;

- fizična preobremenjenost;

- nekatera hrana in pijača, na primer čokolada, sir, nekatere alkoholne pijače (recimo močno vino), tudi kofein;

- hormonske spremembe, pri ženskah pogoste med ovulacijo in menstruacijo, med nosečnostjo in menopavzo (lahko pa spremembe hormonov v organizmu povzroči tudi hormonska kontracepcija oziroma hormonska terapija);

- izpostavljenost bleščeči svetlobi, močnemu hrupu ali intenzivnim vonjem;

- manjši udarci v glavo;

- pomanjkanje spanja ali ravno obratno občutno pretiravanje z njim.

Za spopadanje z migreno so na voljo različna zdravila. Veliko lahko naredite tudi s tem, da se izogibate sprožilcem napadov migrene, kot so stres, močan hrup in bleščeča svetloba.
Za spopadanje z migreno so na voljo različna zdravila. Veliko lahko naredite tudi s tem, da se izogibate sprožilcem napadov migrene, kot so stres, močan hrup in bleščeča svetloba.FOTO: iStockphoto

Kako si pomagati?

Pomembno je, da ugotovite, kateri od zgoraj naštetih dejavnikov pri vas najpogosteje povzroča napade migrene. Če je to stres, se mu skušajte čim bolj izogibati oziroma ga nekako nevtralizirajte – s telesno aktivnostjo, sprehodi po svežem zraku, meditacijo, masažami, sproščujočimi kopelmi … Če se vam zdi, da neprijetne glavobole povzroči izpostavljenost hrupu, se izogibajte hrupnim dogodkom in prostorom. Če sumite, da je glavni krivec premočan vonj, se ga znebite (na primer ne uporabljajte močnih parfumov in osvežilcev zraka, močnih mehčalcev za perilo, gelov za tuširanje z intenzivnimi vonji). Če pa imate napade migrene pogosto, je prav, da se posvetujete s svojim zdravnikom. Ta vam bo predpisal ustrezna zdravila, ki ne bodo le odpravila bolečin, temveč pozdravila tudi vzrok nastanka. Ker se namreč med napadom migrene v možganih zniža raven serotonina, vam bo zdravnik predpisal zdravila, ki privzemajo serotonin na membranah živčnih celic, kar pravzaprav odpravlja tisti biološki vzrok migrene.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662