Primarne žrtve teh zajedavcev, ki sodijo med največje pripadnike reda pršic, so gozdni sesalci in priči, vendar se velikokrat prisesajo tudi na človeka. Ker so slepi, gostitelja verjetno zaznajo prek premikanja podrasti, v kateri živijo, rahlega vonja in spremembe toplotnih tokov, ko se približa morebitna žrtev. Ko preide na gostitelja, klop poišče najbolj mehko oziroma najnežnejše mesto, da se prisesa. To so najpogosteje deli za kolenskim sklepom, dimlje, podpazduha. Njegovega ugriza žrtev običajno ne zazna, kajti klop na mesto, kjer se bo prisesal, najprej spusti nekaj sline, v kateri je mešanica snovi, ki ublaži bolečino in preprečuje strjevanje krvi. Od vstopa na telo do trenutka, ko se prisesa, lahko preteče več ur, in šele tedaj, ko je pritrjevanje na gostitelja zaključeno, začne klop sesati kri in medcelično tekočino. Zato je dobro, da se po vsakem zadrževanju v naravi čim prej in čim bolj temeljito pregledate, kajti tako boste morda klopa opazili, še preden se bo prisesal, ga brez težav odstranili in s tem tudi precej zmanjšali možnost okužbe s katerim od povzročiteljev bolezni, če ga seveda klop prenaša oziroma če je okužen z njim.
Ostali ukrepi poleg pregleda po vsakem zadrževanji v naravi, s katerimi boste zmanjšali možnosti, da staknete klopa, pa so:
- oblecite se v gladka oblačila, kajti nanje se bo klop težje oprijel;
- oblecite majico z dolgimi rokavi in čim višjim ovratnikom ter dolge hlače, ki jih zataknete v nogavice;
- obujte zaprte čevlje, ki pri gležnju segajo čim bolj visoko (odprti čevlji, kot so natikači, za sprehode po gozdu ne pridejo v poštev);
- pred odhodom v naravo nase nanesite sredstva, namenjena odganjanju mrčesa.
Če pa vendarle staknete klopa, ga morate čim prej in na ustrezen način odstraniti, sicer lahko na vas ostane več dni ali celo tednov ter povzroči hude težave – med drugim lahko zbolite za klopnim meningoencefalitisom ali lymsko boreliozo, če je klop prenašalec povzročiteljev katere od omenjenih bolezni. Klopa, ki je že prisesan, namažite z oljem ali kremo in pustite nekaj minut, da klopov ugriz popusti. Nato je najbolje, da v roke vzamete pinceto, namenjeno prav odstranjevanju klopov, in ga previdno odstranite. Vendar klopa nikoli ne odstranjujte na silo oziroma ga ne poskušajte odtrgati s telesa, preden njegov ugriz nekoliko popusti, kajti v tem primeru mu lahko odtrgate le zadnji del, medtem ko bo njegova glava, ki lahko povzroči gnojenje, ostala v koži.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV