Vizita.si
Vnetje pokostnice je pogosta tekaška poškodba, s katero se velikokrat srečujejo začetniki ali pa tisti, ki se že dalj časa niso aktivno ukvarjali s tekom.

Bolezni

Kako si pomagati, ko se vname pokostnica?

Eva Trček
03. 05. 2010 09.15
0

Sezona teka je v polnem zagonu in marsikateri tekač se v tem času sreča z nadležnim vnetjem pokostnice, ki ga moramo čim prej pozdraviti. Kajti če težav ne odpravimo, se bomo morali teku odpovedati.

Vnetje pokostnice je pogosta tekaška poškodba, s katero se velikokrat srečujejo začetniki ali pa tisti, ki se že dalj časa niso aktivno ukvarjali s tekom.
Vnetje pokostnice je pogosta tekaška poškodba, s katero se velikokrat srečujejo začetniki ali pa tisti, ki se že dalj časa niso aktivno ukvarjali s tekom.FOTO: iStockphoto
Vnetje pokostnice, ki se kaže kot bolj ali manj močna bolečina v predelu goleni, je značilna tekaška poškodba, do katere najpogosteje privede preobremenitev ali nepravilna obremenitev noge med tekom, tekanje po pretrdem terenu, neprimerna športna obutev ali pa nepravino oziroma nezadostno raztezanje ter ogrevanje pred samim tekom. Z vnetjem pokostnice se pogosto srečujejo začetniki ali pa tisti, ki se že dalj časa niso aktivno ukvarjali s tekom in skušajo nato v kratkem času nadoknaditi zamujeno. O tem, kako si lahko skušamo vnetje lajšati sami in kdaj je čas, da poiščemo zdravniško pomoč, smo povprašali otropeda mag. Martina Mikeka, dr. med., ki se pogosto ukvarja z zdravljenjem in preventivo športnih poškodb.
Pomembno je, da izberete prave tekaške superge.
Pomembno je, da izberete prave tekaške superge. FOTO: iStockphoto

Kaj povzroči vnetje pokostnice in kaj se pravzaprav med vnetjem pokostnice dogaja?

Najpogosteje naj bi bil vzrok bolečin vnetje v predelu narastišča mišic sprednjega dela goleni – na mestu, kjer se le te naraščajo na medkostno membrano (vezivno strukturo, ki je razpeta med mečnico in golenico). V nekaterih primerih gre za natrganja teh mišic, redkeje pa gre v pravem pomenu za vnetje same pokostnice golenice. Ker gre pri tem za več možnih izvorov bolečine, je pravilnejši izraz za te težave medialni tibialni stres sindrom.

Razlikovanje med naštetimi vzroki za bolečino v sprednjem delu goleni vsaj pri zgodnjem zdravljenju ni zelo pomembno, izključiti pa je pri tovrstnih težavah potrebno stresni zlom golenice in kronični kompartment sindrom goleni, ki se sprva lahko prezentirata na podoben način.

Zakaj točno pride do vnetja pokostnice? Kaj delamo narobe?

Glavni dejavnik tveganja za razvoj medialnega tibialnega stres sindroma je prevelika intenzivnost treninga oziroma prehitro stopnjevanje obremenitev pri teku. S takšnim početjem lahko presežemo sposobnosti regeneracije tkiv in prihaja do postopnega kopičenja drobnih poškodb v kitah in mišicah v poškodovanem predelu. Sčasoma to privede do pojava bolečine, lahko tudi otekline v predelu goleni. Dodaten dejavnik, ki lahko prispeva k razvoju teh težav, je tudi prekomerna pronacija stopala pri teku, kar ob vsakem odrivu stopala povzroča povečano obremenitev mišic na sprednji strani goleni.

S primernim ogrevanjem pred tekom, z razteznimi vajami in vajami za krepitev golenskih mišic.
S primernim ogrevanjem pred tekom, z razteznimi vajami in vajami za krepitev golenskih mišic.FOTO: iStockphoto

Kako si lahko pomagamo sami?

Prvi ukrep pri teh težavah mora biti zmanjšanje intenzitete treninga, odsvetuje se predvsem tek po hribu navzdol in po neravnem trdem terenu. Če to ne zadošča, je smiselno, da s tekom prehodno prekinemo. V kolikor obstajajo težave pri teku tudi s prekomerno pronacijo (zvračanje noge navznoter), je potrebno preveriti tekaško obutev in po potrebi izbrati ustreznejši čevelj, ki nudi dovolj močno oporo za notranji stopalni lok. V prvih dneh se priporoča tudi pogosto hlajenje bolečega predela, po umiritvi bolečin pa lahko že kmalu pričnemo z razteznimi vajami. Običajno se lahko vrnemo k teku po dveh do štirih tednih, mora pa biti to zelo postopno.

Kdaj je čas, da obiščemo zdravnika, in kako v takšnem primeru ravna zdravnik?

Zdravnika je treba obiskati, kadar bolečine tudi ob počitku ne minejo oziroma, če so tako hude, da bi zahtevale jemanje analgetikov. Prav tako je smiseln obisk zdravnika, če se bolečine pričnejo pojavljati že pri vsakodnevnih aktivnostih, kot je na primer hoja. Zdravnik bo v tem primeru običajno predpisal rentgensko slikanje goleni, lahko pa še nekatere druge preiskave, kot so ultrazvok goleni ali scintigrafija skeleta, s katerimi lahko dokažemo stanja, kot so večje poškodbe mišic ali stresni zlomi golenice.

Ali so kateri ljudje bolj podvrženi tovrstnim težavam?

Za tek so primernejši mehkejši tereni.
Za tek so primernejši mehkejši tereni. FOTO: iStockphoto

Bolj so podvrženi tem poškodba tekači s prekomerno pronacijo stopala, tisti, ki treningov ne načrtujejo ustrezno, in predvsem tisti, ki prehitro stopnjujejo intenziteto treningov.

Kako lahko preprečimo vnetje pokostnice?

S pravilnim načrtovanjem treningov, s pravilno izbiro tekaških čevljev, s primernim ogrevanjem pred tekom, z razteznimi vajami in z vajami za krepitev golenskih mišic.

Na kaj moramo biti pozorni pri kupovanju tekašnih superg in kako oziorma kje naj tekamo, da se izognemo težavam?

Odsvetuje se tek po zelo trdi podlagi. Večje tveganje za pojav teh težav je tudi, kadar tečemo po terenu, ki je ves čas nagnjen le v eno stran, kar povzroča prekomerno pronacijo stopala na višji strani. Pri tekaških čevljih je pomembno, da jih dovolj pogosto zamenjamo z novimi ter da so izbrani tako, da ustrezajo stopalu posameznika. Tisti, ki se intenzivneje ukvarjajo s tekom, praviloma vejo, kako polagajo stopalo, sicer se da to razmeroma preprosto ugotoviti tudi z analizo obrabe tekaških čevljev.

Ali lahko ima vnetje pokostnice kakšne resnejše posledice, če težav ne odpravimo ali če smo kljub težavam še vedno aktivni?

Če težav ne odpravimo, imajo tendenco, da se stopnjujejo in bolečina nas postopno privede do tega, da moramo prenehati s tekom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650