Vzrok za nastanek obolenja žal še vedno ni popolnoma pojasnjen. Bolezen so v preteklosti prištevali k boleznim lojnic in so jo tudi imenovali acnae rosacea. Prav tako ni pojasnjena vloga drobne prebivalke naših dlačnih mešičkov, pršice Demodex folliculorum; pomembna naj bi bila predvsem pri nastanku večjih vnetnih žarišč, granulomov. Včasih so pripisovali velik pomen pri nastanku obolenja boleznim prebavil.
Splošno znano je, da so posamezniki, ki pogosto zardevajo, bolj nagnjeni k nastanku obolenja kot drugi. Še zlasti, kadar se jim takšno zardevanje poslabša ob povišani temperaturi okolja, pri vročih obrokih (tudi toplota v ustni votlini sproži zardevanje obraza). Podobno je tudi z alkoholnimi pijačami in začimbami.
Sama hrana rozaceae ne povzroča, znano je, da uživanje zelo vroče ali začinjene hrane in alkoholnih pijač, obolenje poslabša. Menijo, da je to zaradi povečane prekrvavitve na obrazu, ki jo takšna hranila povzročajo. Na enak način slabo učinkujejo tudi duševni stresi in klimatski dejavniki, na primer vročina. Pogosto pride do poslabšanja ob izpostavljanju vročemu okolju in ultravijoličnim žarkom (kuha, savnanje, prehajanje z vročega v hladno okolje, sončenje…). Dandanes velja, da je za razvoj obolenja ključnega pomena že omenjena »nagnjenost k zardevanju«, strokovno imenujemo ta pojav konstitucijska vazolabilnost.
Kakšni so simptomi?
Običajno opažajo bolniki sprva izrazito zardevanje, pri mnogih se ščasoma pojavi rdečina obraza, ki ne izgine niti v umirjenem in temperaturno prizanesljivem okolju, pojavijo se vidne razširjene žilice (telangiektazije) na nosu in po licih, neredko tudi na bradi. Sčasoma se bolezen razvije v svoji izraziti obliki.
Značilna žarišča se pojavijo simetrično na obrazu, le izjemoma na plešastem delu lasišča, na vratu, vratnem izrezu, hrbtu. Na omenjenih predelih se pojavijo poleg rdečine in telangiektazij še pordele bunčice (papule) in gnojni mozoljčki (pustule). Ogrcev, ko so značilni za akne, pri rosacei ni. V redkih primerih se ob napredovanju bolezni opaža tudi izrazitejša oteklina in razrast vezivnega tkiva in lojnic (na nosu, čelu, obrveh, uhljih in/ali bradi). Običajno so takšne spremembe izrazitejše pri moških, kjer lahko nastanejo neprijetne gomoljaste spremembe (na nosu – rinofima), lahko tudi na bradi.
Pri obolelih praviloma opažamo istočasno tudi kronično vnete očesne veznice in veke (blefarokonjunktivitis), kar lahko privede do resnih težav, celo do nastanka ranice na roženici. V takem primeru je seveda potrebno tudi zdravljenje pri okulistu.
Diagnosticiranje
Diagnozo obolenja velikokrat postavimo že ob razgovoru z obolelim ter kliničnem pregledu kože obraza. V nekaterih primerih je tudi izkušenemu dermatologu obolenje težko ločiti od nekaterih drugih kožnih bolezni, ki lahko prizadenejo obraz. Takrat je potrebno opraviti določene dodatne preiskave, na primer biopsijo in patohistološki pregled koščka odvzetega tkiva.
Kako poteka zdravljenje?
Zdravljenje je najbolje prepustiti dermatologu. Za kakšno zdravljenje se bo odločil, je odvisno od stopnje obolenja. V začetni stopnji rdečine in razširjenih žilic je danes že uveljavljeno zdravljenje z žilnimi laserji, ki rdečino in razširjene žilice odpravijo in v veliki meri s tem odpravijo tudi napredovanje bolezni.
Takšno zdravljenje z laserjem prihaja v poštev tudi v kasnejših fazah obolenja, kjer pa je potrebno prvenstveno umiriti vnetna dogajanja. Za to so nam na razpolago nekateri lokalni pripravki, v resnejši primerih pa se odločimo za zdravljenje s tabletami, ki praviloma traja več mesecev. V negovalne postopke lahko izkušen dermatolog v določenem trenutku vključi tudi sadnokislinski piling, zlasti z beta - hidroksi kislinami (salicilni piling).
Zelo pomembno je, da se na prizadeto kožo nekontrolirano ne maže s hormonskih - kortiokosteroidnih pripravkov! To namreč lahko sčasoma privede do poslabšanja bolezni in otežuje klasično zdravljenje.
Nega kože
Nega kože mora biti skrajno previdna in prizanesljiva, prilagojena skrajno občutljivi koži. Nikar ne ekspirementirajte sami in ne poslušajte nasvetov laičnih »svetovalcev«, ki jih ne veliko v našem okolju, v medijih, po raznih internetnih forumih. Posvetujte se z dermatologom. Gre za bolezen. Tega se je potrebno zavedati. Sami ji boste težko kos. Dlje ko odlašate, težje jo je obvladati.
Sredstva za nego naj bodo indiferentna, nedražeča, pomirujujoča. Za umivanje obraza voda ne sme biti niti mrzla niti pretopla. Prepovedana je uporaba alkoholnih pripravkov, agresivnih in dražečih kozmetičnih sredstev ali takšnih, ki vsebujejo alkohol, kafro, mentol. Odsvetujemo uživanje prevroče hrane, začimb, alkoholnih pijač, kajenje. Bolniki se morajo izogibati izpostavljanju sončnim žarkom in solarijem, zakajenim prostorom, vročemu okolju (savnam, toplicam, kuhanju...), nenadnim prehodom med hladnim in vročim okoljem, vetru, mrazu, agresivnim kozmetičnim postopkom, pari, masažam, drgnjenju. Svetujemo, da v tem zimskem času ob prehodu iz hladenega zunanjega okolja v tople prostore za nekaj trenutkov položite dlani na obraz; počakajte, da se koža malce prilagodi spremembi.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV