Vizita.si
Vatirane palčke za ušesa niso primerne za čiščenje notranjosti ušesa, saj lahko na ta način ušesno maslo potisnete le še globlje v uho.

Zdravje

Kako si pravilno čistimo ušesa?

Ni.J.
13. 10. 2011 13.23
0

Kljub temu da se nanje redko spomnimo, bi bilo še kako priporočljivo poznati nekatera dejstva o ušesih – od tega, kako jih čistiti, in do tega, zakaj z zamašenimi ušesi ni priporočljivo leteti.

Vatirane palčke za ušesa niso primerne za čiščenje notranjosti ušesa, saj lahko na ta način ušesno maslo potisnete le še globlje v uho.
Vatirane palčke za ušesa niso primerne za čiščenje notranjosti ušesa, saj lahko na ta način ušesno maslo potisnete le še globlje v uho.FOTO: iStockphoto
Dejstvo je, da ušesa jemljemo kot nekaj samoumevnega. Da jih imamo in je treba skrbeti tudi za njihovo zdravje, pa se spomnimo le, ko se nam pojavijo težave s sluhom ali pa hude bolečine. Preverite, kaj vse morate vedeti o ušesih, da bi preprečili kakršne koli težave in poznejše zaplete.

Kako pravilno odstraniti ušesno maslo?

Vatirane paličice, ki so naprodaj kot pripomoček za čiščenje ušes, uporabljajte le za čiščenje zunanjega dela ušesa. Nikar jih ne potiskajte v notranjost ušesa, saj boste na ta način ušesno maslo potisnili le globlje in tvegali poškodbo ušesnega bobenčka. Ušesno maslo iz notranjosti lahko očistite tako, da v uho med prhanjem spustite nekaj mlačne vode, ne mrzle ali vroče, saj lahko povzročita vrtoglavico, nato pa nagnete glavo na stran in pustite, da steče ven iz ušesa.

Če imate zamašena ušesa, se pred potovanjem z letalom posvetujte z zdravnikom. Zaradi razlik v pritisku med letenjem lahko namreč poči bobnič.
Če imate zamašena ušesa, se pred potovanjem z letalom posvetujte z zdravnikom. Zaradi razlik v pritisku med letenjem lahko namreč poči bobnič. FOTO: iStockphoto
Nekaterim ljudem pa se ušesno maslo proizvaja v večjih količinah. Ti ga lahko odstranijo s pomočjo odstranjevalca ušesnega masla, ki ga je mogoče kupiti v lekarni, ali pa pod prho tako, da v uho prej kapnejo kapljico ali dve oljčnega olja, otroškega olja ali mineralne vode ter počakajo, da to raztopi maslo. Glavo je nato potrebno nagniti vstran in počakati, da olje skupaj z maslom steče iz ušesa. Če nobena od teh metod ne deluje, naj vam ušesa očisti zdravnik.

Zakaj je ušesno maslo koristno?

Strokovnjaki verjamejo, da ušesno maslo predstavlja del procesa samočiščenja ušesa. Ni pa znano, ali deluje tako, da ima antibakterijske sposobnosti ali pa le pomaga uravnavati pH. Dejstvo je, da se pri nekaterih ljudeh ušesno maslo komajda proizvaja, drugi pa se ga ne morejo znebiti. Nekateri strokovnjaki domnevajo, da se je pri ljudeh maslo začelo proizvajati zato, ker naj bi bilo strupeno za majhne žuželke in naj bi na ta način ščitilo pred njihovim vstopom v uho, medtem ko so ljudje spali še na tleh. Maslo naj bi prav tako preprečevalo vstop umazaniji globlje v notranjost ušesa.

V ušesu imamo tri najmanjše koščice

Kladivce, nakovalce in stremence so tri drobne koščice v ušesu, ki so sicer tudi najmanjše tri koščice v celem telesu. Te koščice delujejo kot nekakšni ojačevalci, ki pretvarjajo energijo zvočnih valov, ko ti potujejo od zunanjosti ušesa in do bobniča ter do polža. V polžu so številne slušne čutnice, ki imajo mnoge dlačice. Te se s pomočjo tekočine, ki je v polžu, in njenega pretakanja vzdražijo, dražljaji se prenesejo na čutilna živčna vlakna, nato pa potujejo do središča za sluh v možgane. Čeprav so te tri koščice majhne, so zelo mogočne in vsaka njihova poškodba zaradi vnetja ali udarca je lahko izjemno resna in povzroči delno ali popolno izgubo sluha. S pomočjo operacije je koščice mogoče popraviti, z umetno protezo pa lahko kost tudi nadomestijo.

Z zamašenimi ušesi se izogibajte letenja

Čeprav je letenje danes nekaj povsem vsakdanjega, zdravniki tovrstno obliko potovanja odsvetujejo osebam z zamašenimi ušesi. Evstahijeva cev, ki povezuje srednje uho z žrelom, deluje namreč kot sredstvo za uravnavanje pritiska pri večjih višinskih razlikah. Če so vaša ušesa čista, se bodo na te razlike v pritisku hitro privadila, morda še hitreje s pomočjo žvečenja, če bodo ušesni kanali polni tekočine, do česar lahko pride pri prehladih, pa se pritisk ne bo mogel več uravnavati, posledica česar pa je lahko počen ušesni bobnič.

Ušesna bolečina lahko kaže na težave drugje v telesu

Čeprav je bolečina v ušesu običajno pokazatelj ušesne ali sinusne infekcije, je lahko tudi znak drugih zdravstvenih težav, ki niso povezane z ušesom in do katerih pride kjer koli med ušesom in abdomnom. Nad bolečinami v ušesih so se tako pritoževali tudi že ljudje s tumorjem na ledvicah, saj obstaja v našem telesu tudi živec, ki poteka od ušesa do abdomna.

Bolečine v ušesu običajno kažejo na vnetje ušesa ali sinusov, lahko pa gre tudi za bolečino, katere vzrok se skriva drugje v telesu in je zgolj zasevala v ušesa.
Bolečine v ušesu običajno kažejo na vnetje ušesa ali sinusov, lahko pa gre tudi za bolečino, katere vzrok se skriva drugje v telesu in je zgolj zasevala v ušesa.FOTO: iStockphoto

Ušesa prispevajo k zaznavanju okusa

Nihče ne trdi, da lahko z ušesi okusimo hrano, vendar pa ušesa igrajo pomembno vlogo pri prenašanju signalov okusa do možganov. V ušesih imamo namreč posebne živce (chorda tympani), ki potekajo od srednjega ušesa do brbončic za okušanje na začetku jezika in do možganov. Včasih se tako lahko zgodi, da poškodba ali infekcija ušesa povzroči izgubo okusa.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587