

Da ne bi tavali v temi in se spraševali, ali je vzrok za vaše dodatne kilograme bolezen ščitnice, lahko odgovor dobite že s preprostim krvnim testom, ki bo razkril nivo ščitničnih hormonov v krvi. Zdravnik vas bo nanj napotil, v primeru, da se spopadate z nekaterimi tipičnimi simptomi težav s ščitnico. Če se izkaže, da gre za pomanjkanje ščitničnih hormonov, vas bo napotil k tirologu, ki bo ščitnico pregledal tudi z ultrazvokom in drugimi tirološkimi preiskavami ter natančno določil vzrok težav.
Kaj je ščitnica?
Ščitnica je petcentimetrska žleza z notranjim izločanjem, ki je metuljaste oblike in se nahaja na našem vratu. Žleza je ključna za zdravo delovanje organizma, saj telesu pomaga pravilno porabljati energijo, uravnava presnovo in je ključna za zdravje srca, možganov, jeter, ledvic in kože. Ob hipotiroidizmu ščitnica ne proizvede dovolj ščitničnih hromonov, zaradi česar telo ne more normalno delovati. V tem primeru je potrebno zdravljenje, ki ga na podlagi diagnoze določi specialist.
Možno pa je tudi prekomerno delovanje ščitnice (hipertiroidizem), kjer ščitnica proizvaja prekomerno količino ščitničnih hormonov. V tem primeru lahko prihaja do težav s srcem, kostmi, mišicami, menstrualnim ciklom in plodnosti. Simptomi so v tem primeru nenadna izguba telesne teže, tresenje rok, spremembe razpoloženja, hitro in neredno bitje srca, razdraženost, nervoza in golšavost.
Če sumite na težave s ščitnico, obiščite svojega osebnega zdravnika.

KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV