Vizita.si
Poleg pridobivanja kilogramov, hipotiroidizem prinaša še močno utrujenost, depresijo, težave s koncentracijo in še nekatere druge simptome.

Bolezni

Kako veste, da je za odvečne kilograme kriva ščitnica?

Katja Benčina
12. 09. 2014 08.08
20

Ko kar naenkrat pridobimo 5 kilogramov, je najlažje kriviti premalo delujočo ščitnico, ki lahko v resnici vodi do nepojasnjenega pridobivanja telesne teže. A kako vemo, da gre za težave s ščitnico in ne le preprosto za dejstvo, da smo posegali po preveč kalorični hrani.

Ste pridobili dodatne kilograme in imate še kakšnega od simptomov premalo delujoče ščitnice? Potem je dobro, da obiščete osebnega zdravnika, ki lahko s preprostim krvnim testom preveri nivo ščitničnih hormonov.
Ste pridobili dodatne kilograme in imate še kakšnega od simptomov premalo delujoče ščitnice? Potem je dobro, da obiščete osebnega zdravnika, ki lahko s preprostim krvnim testom preveri nivo ščitničnih hormonov.FOTO: iStockphoto
Premalo delujočo ščitnico ali hipotiroidizem običajno prepoznamo po močni utrujenosti, ki se lahko pojavi že pri manjših naporih, po težavah s koncentracijo, zaprtjem, krhkimi nohti, suho kožo in sklepi, bolečinami v mišicah, depresiji, izgubi spomina in zabuhlim obrazom. Spremlja jo lahko nepojasnjeno pridobivanje telesne teže, ni pa nujno, da se vsi simptomi pojavijo na enkrat. Stanje je pogostejše pri ženskah in s premalo delujočo ščitnico se večkrat spopadajo ženske po 60. letu starosti.
Poleg pridobivanja kilogramov, hipotiroidizem prinaša še močno utrujenost, depresijo, težave s koncentracijo in še nekatere druge simptome.
Poleg pridobivanja kilogramov, hipotiroidizem prinaša še močno utrujenost, depresijo, težave s koncentracijo in še nekatere druge simptome. FOTO: iStockphoto
V zadnjem času pa so zdravniki opazili tudi porast premalo delujoče ščitnice pri mlajši populaciji. Ena najpogostejših oblik hipotiroidizma pri mladih, je avtoimunska bolezen Hashimoto tiroidizem, ko telesa imunskega sistema pričnejo napadati lastno telo.

Da ne bi tavali v temi in se spraševali, ali je vzrok za vaše dodatne kilograme bolezen ščitnice, lahko odgovor dobite že s preprostim krvnim testom, ki bo razkril nivo ščitničnih hormonov v krvi. Zdravnik vas bo nanj napotil, v primeru, da se spopadate z nekaterimi tipičnimi simptomi težav s ščitnico. Če se izkaže, da gre za pomanjkanje ščitničnih hormonov, vas bo napotil k tirologu, ki bo ščitnico pregledal tudi z ultrazvokom in drugimi tirološkimi preiskavami ter natančno določil vzrok težav.

Kaj je ščitnica?

Ščitnica je petcentimetrska žleza z notranjim izločanjem, ki je metuljaste oblike in se nahaja na našem vratu. Žleza je ključna za zdravo delovanje organizma, saj telesu pomaga pravilno porabljati energijo, uravnava presnovo in je ključna za zdravje srca, možganov, jeter, ledvic in kože. Ob hipotiroidizmu ščitnica ne proizvede dovolj ščitničnih hromonov, zaradi česar telo ne more normalno delovati. V tem primeru je potrebno zdravljenje, ki ga na podlagi diagnoze določi specialist.

Možno pa je tudi prekomerno delovanje ščitnice (hipertiroidizem), kjer ščitnica proizvaja prekomerno količino ščitničnih hormonov. V tem primeru lahko prihaja do težav s srcem, kostmi, mišicami, menstrualnim ciklom in plodnosti. Simptomi so v tem primeru nenadna izguba telesne teže, tresenje rok, spremembe razpoloženja, hitro in neredno bitje srca, razdraženost, nervoza in golšavost.

Če sumite na težave s ščitnico, obiščite svojega osebnega zdravnika.
 

Tirolog ob slabem krvnem izvidu ščitnico pogleda še z ultrazvokom.
Tirolog ob slabem krvnem izvidu ščitnico pogleda še z ultrazvokom.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859