Vizita.si
Proti kolcanju bo pomagalo, če boste zadržali sapo ali dihali v papirnato vrečko, saj boste tako povečali koncentracijo CO2 v krvi in vplivali na možganski živec.

Bolezni

Kako zaustaviti kolcanje?

Katja Benčina
20. 12. 2010 08.16
1

Čeprav kolcanje ni škodljivo, pa je lahko izjemno neprijetno, še posebej, če se nam prične kolcati nekje v tihem prostoru ali na kakšnem pomembnem sestanku. Preverite, kdaj je to lahko nevarno in kako ga čim prej zaustaviti.

Proti kolcanju bo pomagalo, če boste zadržali sapo ali dihali v papirnato vrečko, saj boste tako povečali koncentracijo CO2 v krvi in vplivali na možganski živec.
Proti kolcanju bo pomagalo, če boste zadržali sapo ali dihali v papirnato vrečko, saj boste tako povečali koncentracijo CO2 v krvi in vplivali na možganski živec.FOTO: iStockphoto
Kolcanje običajno traja le nekaj minut, a tudi te minute so včasih dolge in neprijetne, če se nam to zgodi ob neprimernem trenutku, na primer v službi. Žal pa kolcanje v službi ni nič nenavadnega, saj smo prav na delovnem mestu pogosto pod stresom in močnimi čustvi, kot so strah, navdušenje ali zaskrbljenost, ki ga tudi lahko sprožijo. Vzroki za kratkotrajno kolcanje so lahko še pitje gaziranih ali alkoholnih pijač, hitro prehranjevanje in nenadne temperaturne spremembe.

Kaj ga povzroča?

Kolcati pričnemo, ko se razdraži trebušna prepona – mišica v obliki kupole, ki se nahaja na dnu prsnega koša med prsnim košem ter trebušno votlino in ima nalogo, da s krčenjem povzroči pretok zraka v pljuča. Običajno tega krčenja ne občutimo, če pa se prepona razdraži, se skrči izjemno sunkovito, hitro potujoči zrak pritisne na glasilke in povzroči zvok kolcanja. Kolcanje navadno traja le nekaj minut in pri njem ni vzroka za zaskrbljenost.

Kako si pomagati?

Proti kolcanju bo pomagalo, če boste spili kozarec vode ali pa pojedli kos suhega kruha. Na ta način boste namreč dražili deseti možganski živec vagus, ki je odgovoren za delovanje skoraj vseh notranjih organov, tudi trebušne prepone. Pomaga tudi, da zadržite sapo ali dihate v papirnato vrečko in tako povečate koncentracijo CO2 v krvi, kar prav tako vpliva na možganski živec. Hrano uživajte počasi, da se želodec ne razteza prehitro.

Če pa kolcanje traja dlje, gre morda za bolj resno obolenje:

– Poškodba živcev

Najpogostejši vzrok dolgotrajnega kolcanja je poškodba ali pritisk na vagus ali frenični možganski živec, ki nato povzroči krčenje trebušne prepone. Pritisk na možganski živec lahko povzroči mehanski pritisk na bobnič, vneto grlo ali laringitis, rak na požiralniku in gastroesofagealna refluksna bolezen.

– Motnje centralnega živčnega sistema

Poškodbe centralnega živčnega sistema so pogosto vzrok za daljše kolcanje. Lahko gre za poškodbo zaradi kapi, multiplo sklerozo, rakavo obolenjo, meningitis, encefalitis ali poškodbo možganov.

Poleg tega lahko dolgotrajno kolcanje povzroči še alkoholizem, anestezija, sladkorna bolezen, odpoved ledvic. Lahko pa je tudi stranski učinek jemanja barbituratov (zdravila, ki učinkujejo pomirjevalno, uspavalno, anestetično in proti krčem), steroidov in nekaterih drugih zdravil.

Če kolcanje traja kratek čas, ni vzroka za preplah, če traja dlje in postaja vse hujše, pa takoj obiščite zdravnika, saj ne smete čakati do izčrpanosti ali anksioznosti. Zdravnik bo skušal odkriti vzrok in ga zdraviti, lahko se bo proti njem boril tudi z določenimi zdravili, ki so vsa na recept. V najhujšem primeru, če je kolcanje nevzdržno in zdravnik ne najde drugega vzroka, vas lahko napoti na operacijo možganskega živca, a ti primeri so izjemno redki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662