Avtoimunska bolezen je posledica napačnega imunskega odziva, saj telo zdrave celice prepozna kot bolne in jih napade. Od vrste bolezni je odvisno, kateri organ oziroma organi bodo prizadeti. Zdravniki natančnega vzroka za nastanek avtoimunskih bolezni še ne poznajo in menijo, da gre za splet različnih bioloških in socialnih faktorjev. Med najpogostejšimi se omenjajo dednost, hormone, infekcije in stres. Ker imajo imunosupresivi in kortikosteroidi, ki se uporabljajo za zdravljenje resnejših avtoimunskih bolezni, kar nekaj stranskih učinkov, imajo bolniki poleg osnovne bolezni težave tudi s tem. Med najbolj znanimi avtoimunskimi boleznimi so revmatoidni artritis, crohnova bolezen, multipla skleroza in obolenje ščitnice.
Povežite se s sotrpini
Nihče vas ne more razumeti bolj kot osebe, ki preživljajo enako kot vi, zato se boste o svojih težavah najlažje pogovorili z njimi. Včlanite se v društvo za pomoč osebam z vašo boleznijo in tako združite prijetno s koristnim. Na društvu boste zagotovo prejeli dragocene informacije, poleg tega pa boste tam spoznali svoje sotrpine in morda spletli kakšno prijateljstvo. Če se v društvo ne želite včlaniti, lahko ljudi z enako boleznijo, kot je vaša, spoznate preko forumov ali spletnih klepetalnic. Pomembno je, da se zavedate, da niste sami.
Naučite se katere izmed sprostitvenih tehnik
Stres dokazano slabi imunski sistem in povzroča zaplete pri avtoimunskih boleznih. Zato je pomembno, da imate izoblikovane strategije za boj proti stresu. Ni toliko pomembno ali meditirate, izvajate katero od dihalnih tehnik ali se ukvarjate z jogo; važno je, da imate orodje, ki vam pomaga, da se soočite s svojimi čustvi in mentalnimi ovirami. Če čustva tlačimo, prej ali slej udarijo na plan in se izrazijo na telesni ravni. Sproščanje je tako izrednega pomena za zdravje, sploh za osebe z avtoimunskimi boleznimi, ki predstavljajo stres že same po sebi.
Vključite ribe v vaš jedilnik
Ribe vsebujejo omega 3 maščobne kisline, ki dokazano zavirajo vnetja. So odlično naravno zdravilo brez stranskih učinkov.
Ne pozabite na dolg spanec
Med spanjem se telo regenerira, zato spite vsaj osem ur na noč. Težavo predstavlja dejstvo, da je pogost simptom avtoimunskih bolezni nespečnost in je tako spanje bolj muka kot užitek. Pred spanjem popijte skodelico kamiličnega čaja, ki že dolgo velja za učinkovito pomoč pri uspavanju. Če to ne pomaga, poskusite z avtogenim treningom.
Rekreirajte se, a po svojih zmožnostih
Utrujenost in bolečina v mišicah sta dva izmed najpogostejših simptomov avtoimunskih bolezni in tako ni nič čudnega, da se večina bolnikov besede rekreacija prav nič ne razveseli. A dokazano je, da zmerna telesna aktivnost zmanjšuje utrujenost in tako pripomore k boljšemu počutju. Poleg tega gibanje krepi tudi duševno zdravje. Seveda pa je pomembno poudariti, da z aktivnostjo ne pretiravajte. Rekreirajte se, ko je vaša bolezen v remisiji, v aktivni fazi bolezni pa bodite zelo previdni. Poslušajte svoje telo.
Prevzemite nadzor nad svojim življenjem
Zaradi neozdravljive bolezni imate verjetno občutek, da se je usoda kruto poigrala z vami. A občutek nemoči bo vaše počutje le še poslabšal. Poskušajte si povrniti nadzor tako, da prevzamete aktivno vlogo v svojem življenju, kolikor vam bolezen seveda dopušča. Ne pozabite, da štejejo tudi majhne stvari. Nihče bolj kot vi ne ve, da je težko razmišljati pozitivno, ko je bolečina del vsakdana, a lahko vsaj poskusite.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV