Vizita.si
par

Bolezni

Kakšni so simptomi 'bolezni poljubljanja'?

E.T.
18. 02. 2010 09.00
0

Imate povišano telesno temperaturo in se znojite? Vas boli v žrelu in težko požirate? So vam otekle celo bezgavke na vratu, pod pazduhami in v dimljah? Morda pa ste dobili tako imenovano 'bolezen poljubljanja' …

Simptomi infekcijske mononukleoze, za katero najpogosteje zbolevajo otroci in najstniki, so povišana telesna temperatura, boleče žrelo, povečane bezgavke, bolečine v mišicah in sklepih.
Simptomi infekcijske mononukleoze, za katero najpogosteje zbolevajo otroci in najstniki, so povišana telesna temperatura, boleče žrelo, povečane bezgavke, bolečine v mišicah in sklepih.FOTO: iStockphoto

Strokovno se 'bolezni poljubljanja', ki se prenaša s slino, reče infekcijska mononukleoza. Gre za dokaj pogosto bolezen, ki jo do 50. leta starosti preboli kar devet od desetih ljudi in ki jo povzroča Epstein-Barrov virus. Ta napade bela krvna telesa, levkocite, ki organizem branijo pred okužbami. Ko se okužimo z Epstein-Barrovim virusom, traja po navadi več tednov, da razvijemo simptome, ki pa zelo spominjajo na bakterijsko angino. Prvi znaki infekcijske mononukleoze so namreč naslednji:

– visoka telesna temperatura in znojenje;

– boleče žrelo in oteženo požiranje;

– zatekli nebnici, na katerih se lahko nabirajo tudi sivo-bele obloge;

– povečane in na dotik občutljive bezgavke na vratu, pod pazduhami in v dimljah;

– bolečine v mišicah in sklepih;

– povečana vranica in napet trebuh;

– izpuščaji;

– glavoboli;

– utrujenost;

– pomanjkanje apetita in posledično izgubljanje teže.

Za infekcijsko mononukleozo, ki jo povzroči Epstein-Barrov virus, ne obstaja kakšno posebno zdravljenje. Bolnik mora le mirovati in piti zadosti tekočine ter vzeti kakšno zdravilo za zniževanje temperature in lajšanje bolečin.
Za infekcijsko mononukleozo, ki jo povzroči Epstein-Barrov virus, ne obstaja kakšno posebno zdravljenje. Bolnik mora le mirovati in piti zadosti tekočine ter vzeti kakšno zdravilo za zniževanje temperature in lajšanje bolečin. FOTO: iStockphoto
Pri večini bolnikov visoka temperatura, boleče žrelo, oteženo požiranje, povečane in občutljive bezgavke minejo kmalu po okužbi, medtem ko lahko bolnik čuti utrujenost še mesec ali več mesecev po okužbi. Okrevanje je torej lahko zelo dolgo, večina bolnikov pa prej ali slej okreva brez posledic.

Kako poteka zdravljenje?

Ali bolnik boleha za infekcijsko mononukleozo, zdravnik ugotavlja ne le s pomočjo opisanih simptomov, ampak tudi prek spremljanja krvne slike ter testa, ki kaže povečano število protiteles proti Epstein-Barrovem virusu. Če pacient res boleha za infekcijsko mononukleozo, ga zdravnik ne zdravi s kakšnimi posebnimi zdravili, na primer z antibiotiki, ampak se simptome bolezni lajša s preprostimi ukrepi:

– bolnik mora mirovati, kajti v primeru telesne aktivnosti lahko zaradi bolezni povečana vranica poči, posledica tega pa so hude notranje krvavitve, ki so lahko za pacienta smrtno nevarne;

– bolnik mora tudi piti zadosti tekočine;

– za zniževanje vročine mora jesti kakšna zdravila, ki znižujejo povišano telesno temperaturo in ki po možnosti lajšajo tudi bolečine;

– pacient z mononukleozo se mora seveda izogibati poljubljanju, otroške igrače, ki jih malček z mononukleozo nosi v usta, pa morajo starši redno čistiti, saj se virus prenaša s slino;

– prostor, v katerem se zadržuje bolnik, je treba redno zračiti.

Včasih pa bolezen spremlja tudi bakterijska okužba mandljev in požiralnika. V tem primeru pa bo zdravnik za pacienta odredil tudi ustrezno antibiotično zdravljenje.

Infekcijsko mononukleozo imenujemo tudi 'bolezen poljubljanja', ker se prenaša s slino.
Infekcijsko mononukleozo imenujemo tudi 'bolezen poljubljanja', ker se prenaša s slino.FOTO: iStockphoto

Možni so tudi resni zapleti ...

V večini primerov infekcijska mononukleoza mine brez dodatnih težav in nevarnosti. Včasih pa se pri prebolevanju bolezni vendarle tudi zaplete – med najpogostejšimi zapleti so že omenjene bakterijske okužbe mandljev in požiralnika, nekoliko redkeje pa se kot zaplet mononukleoze pojavljajo težave z živčnim sistemom, dihali ali celo srcem ter poškodba vranice (lahko poči), ki je posledica večjih telesnih naporov. A če je bolezen pravočasno odkrita in zdravljena ter če pacient upošteva navodila zdravnika, se načeloma zapletom izogne in bolezen premaga brez težav.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587