Najvidnejši znaki luskavice se pokažejo na koži, kjer nastajajo izbokla rdeča žarišča s srebrno-belo plastjo odmrlih celic. Najpogosteje se pojavi na lasišču, kolenih, komolcih in trupu, a se lahko razvije kjerkoli, tudi na nohtih, dlaneh, stopalih in spolovilih, redkeje pa na obrazu. Bolezen se pojavi tako, da imunski sistem kože pomotoma sproži obrambni odziv, ki povzroči čezmerno nastajanje količine celic povrhnjice kože, so pojasnili v društvu psoriatikov.
Luskavica je lahko blaga, zmerna ali obsežna, na podlagi resnosti ter tega, katere telesne dele je luskavica prizadela, pa se zdravniki odločijo za način zdravljenja, ki je lahko lokalno, obsevalno ali sistemsko. Pri tem v društvu poudarjajo, da je pomembno, da luskavico odkrijemo čim prej in jo začnemo zdraviti.
V društvu so ob svetovnem dnevu zapisali še, da lahko luskavica pomeni veliko čustveno breme za bolnika in zmanjšuje kakovost njegovega življenja. "Okolica to bolezen zaradi videza pogosto tudi napačno dojema in bolniki so zaradi tega stigmatizirani, kar lahko oteži njihove stike z družbo," so opozorili in dodali, da je zato poleg zdravljenja pomembna tudi drugačna pomoč oziroma podpora družine, prijateljev in drugih bolnikov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV