O tem, s kakšnimi pripravki homeopati lajšajo kašelj, kdaj homeopatsko zdravljenje ne pride v poštev in s kakšnimi preprostimi triki lahko poskušate sami ublažiti nadležne napade kašlja, smo povprašali homeopatinjo in predsednico homeopatske sekcije Društva slovenskih farmacevtov, dr. Marušo Hribar, mag. farm.
1. Kašelj je lahko huda nadloga. Kako ga lahko lajšamo s homeopatijo?
Poznamo več vrst kašlja, in sicer takšnega, kjer izkašljujemo sluz (imenujemo ga tudi produktivni kašelj), suh kašelj in spazmodičen kašelj, kjer gre za napade kašlja. In za vsak kašelj je primeren drug homeopatski pripravek, kajti vsaka vrsta kašlja ima svoje posebne značilnosti – v tem se kaže tudi poglobljeni pristop homeopatije. Tako se na primer za zahripanost in suh kašelj, ki sta posledica suhega in hladnega vremena, predpisuje aconitum 9 CH – pripravek iz rastline repičasta preobjeda, ki raste tudi pri nas. Pacient jemlje pet granul, od dvakrat do trikrat na dan. Ker je takšen kašelj izredno utrujajoč, ga na ta način mirimo. Ko pa gre za kašelj, kjer nas teži sluz in potrebujemo pomoč, da jo izkašljamo, pa uporabimo sambucus nigra 5 CH – pripravek iz bezga, ki ga najdemo praktično povsod. Že naši predniki so te rastline uporabljali za pripravo čaja ali sirupa za lajšanje kašlja. Homepatski pripravki iz teh rastlin imajo sorodne učinke.
2. Kaj pa, če smo ravno na smučanju nekje v tujini in dobimo hud napad kašlja? Kaj storimo takrat?
Preden obiščemo ambulanto doma, lahko v tujini v lekarni kupimo popularno mešanico homeopatskih (STODAL) pripravkov, ki je pripravljena na podlagi razredčenih in dinamiziranih izvlečkov
tako rastlinskega kot mineralnega izvora. Uporabimo jo lahko kot prvo pomoč za kašelj brez recepta, dobimo pa jo v obliki sirupa ali granul. Gre za mešanico več homeopatskih zdravil, ki imajo nizke potence in delujejo komplementarno ter pokrivajo vse vrste kašljev (suh, spazmodičen, produktiven).
3. Ali lahko tudi tisti, ki jemljejo kakšna druga zdravila, na primer za srce, krvni tlak, ginekološke težave, kašelj lajšajo s homeopatiskimi pripravki?
To je zopet prednost homeopatskih pripravkov, saj ti nimajo stranskih učinkov. Kajti številna zdravila za kašelj so lahko zelo močna in vplivajo na naše počutje še na druge načine, ki niso prijetni.
4. Kdaj pa homeopatska zdravila vendarle niso ustreza izbira?
Homeopatska zdravila ne pridejo v poštev, če ne gre za očitno sezonsko in prehodno obolenje, ki se pojavi po smučanju, sankanju, zaradi padca imunosti, zaprtih prostorov, slabega zraka, nahoda. V primeru kroničnega kašlja je potrebna medicinska konzultacija. Dolgotrajajoči suh kašelj je namreč lahko oslovski kašelj – nalezljiva bolezen, ki jo povzroča gramnegativna bakterija.
5. Kakšni so še vaši splošni nasveti v primeru kašlja?
Zaužiti je treba predvsem dovolj tekočine, to pomeni vsaj dva litra dnevno ali še raje več. Ne pozabite redno prezračevati sobe – prezračujete jo čez dan in ne ponoči, čez noč raje uporabjajte vlažilec zraka – lahko preprosto namočite brisače, jih ožamete in položite na radiator. Poskrbite tudi, da bo blazina za spanje dovolj visoko, da boste lažje dihali.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV