Vizita.si
Ko napade migrena, smo običajno preobčutljivi na svetlobo, zvok in vonj.

Bolezni

Kdaj je hud glavobol migrena?

Lina Eržen
30. 08. 2012 08.07
0

Veste, kaj je razlika med najbolj pogosto vrsto glavobola ter migreno? V primeru slednjega bi bilo namreč še kako priporočljivo, če bi poiskali pomoč zdravnika.

Ko napade migrena, smo običajno preobčutljivi na svetlobo, zvok in vonj.
Ko napade migrena, smo običajno preobčutljivi na svetlobo, zvok in vonj.FOTO: iStockphoto

Stres in preobremenjenost povzročata glavobol. Najpogosteje se pojavi tenzijski, redka ni niti migrena. Zatorej se naučite, še preden nastopi september in z njim veliko več odgovornosti ter obveznosti, med njima razlikovati. Če vas začne mučiti migrena, strokovna pomoč namreč ne bo na odmet, medtem ko lahko zdravnika, kadar je vaša težava tenzijski glavobol, obiščete šele, če ta postane kroničen.

Migrenski glavobol lahko spremljajo bolečine v trebuhu.
Migrenski glavobol lahko spremljajo bolečine v trebuhu. FOTO: iStockphoto

Kadar traja dlje časa

Migrena nas po navadi muči dlje kot tenzijski glavobol, najmanj nekaj ur. Tenzijski glavobol lahko po drugi strani popusti že po pol ure, čeprav se dejansko lahko tako kot migrena vleče več dni, le da je to zelo redko.

Kadar se pojavi zjutraj

Tenzijski glavobol zelo redko nastopi že takoj, ko se zbudimo. Bolj običajno je, da nas preseneti sredi dneva oziroma v njegovi drugi polovici.

Ko boli le del glave

Tenzijski glavobol po navadi zajame celotno glavo. Dobimo občutek, kot bi nam jo nekaj zelo neprijetno z vseh strani stiskalo skupaj. Bolečina je lahko prisotna povsod tudi pri migreni, vendar vsaj na začetku mnogo bolj pogosto boli samo en del. Med napadom se bolečina lahko celo seli.

Ko je bolečina utripajoča

Pri tenzijskem glavobolu je bolečina nekako konstantna in topa, medtem ko je pri migreni bolj utripajoča, skorajda kljuvajoča.

Ko je bolečina močnejša

Čeprav je tudi tenzijski glavobol lahko neznosen, je večinoma vseeno veliko bolj blag kot migrena. Močnejši je običajno, kadar se periodična ponavlja, saj je njegova značilnost, da je vsakič znova hujši.

Migreno po navadi spremlja občutek slabosti, bolnik lahko bruha.
Migreno po navadi spremlja občutek slabosti, bolnik lahko bruha. FOTO: iStockphoto

Ko si glave ne želimo premikati

Značilnost migrene je, da nas glava bolj boli, kadar jo premikamo, zato si takrat, ko doživimo napad, želimo samo leči, odveč nam je kakršnakoli aktivnost, težko nam je že, če moramo zakašljati. Kadar nas muči tenzijski glavobol, po drugi strani običajno vseeno lahko opravljamo svoje vsakodnevne obveznosti; če ni premočan, nam zdravniki celo svetujejo, da se lotimo opravil, ki nas veselijo in na nas delujejo sproščujoče.

Ko je prisotna slabost

Veselje do hrane boste verjetno izgubili tudi, ko vas muči tenzijski glavobol, vendar boste samo med migreno občutili dejansko slabost, lahko vas bo bolel trebuh, nemalo jih sili na bruhanje. Pogosto se po slednjem migrena celo ublaži.

Ko smo preobčutljivi na hrup in svetlobo

Kadarkoli nas boli glava, se razumljivo želimo umakniti nekam, kjer je bolj tiho in temno, toda samo pri migreni brez tega dejansko sploh ne moremo. Na kakršenkoli zvok in svetlobo postanemo izredno občutljivi na svetlobo in zvok, nekatere motijo celo vonjave.

Migrenski bolnik bolečino tako težko prenaša, da mora leči.
Migrenski bolnik bolečino tako težko prenaša, da mora leči. FOTO: iStockphoto

Ko glavobol na sploh spremlja veliko več drugih simptomov

Medtem ko zaradi tenzijskega glavobola lahko čutimo večjo vsesplošno utrujenost, se nam zdijo mišice veliko bolj napete, smo mnogo bolj razdražljivi in se težje osredotočamo, nikoli nimamo občutka dejanske popolne slabotnosti. Pri migreni se lahko poleg vsega že opisanega pojavijo še omotičnost, omedlevica, driska, zaprtje, vročina, zamegljen vid, težavno izgovarjanje besed. Ko nas preseneti migrena, seveda nikoli nimamo vseh omenjenih simptomov, toda na sploh jih imamo vedno več kot pri tenzijskem.

Ko se pojavi avra

Avra je fiziološki znak, da se bo začela migrena. Ne pojavi se pri vseh bolnikih, temveč le pri okoli 20 do 30 odstotkih, vendar je vedno zanesljiv znak, kaj nas bo začelo mučiti. Pojavi se približno uro pred napadom ter najpogosteje traja od 10 do 30 minut. Kaže se različno: z vidnimi motnjami (utripanjem pred očmi, pojavom pik, črt, vijug), mravljinčenjem, momljanjem, zvonjenjem v ušesih, spremembo v zaznavanju vonja in okusa.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662