Vizita.si
Zaradi povišane temperature še ni nujno, da takoj obiščemo zdravnika. Tudi starši običajno prehitro pripeljejo otroka k zdravniku, opozarja pediatrinja Petra Mohar Bregar, dr. med. Ali pa druga napaka: otroka takoj, ko mu pade temperatura, že peljemo v vrtec.

Bolezni

Kdaj naj otroka peljemo k zdravniku?

Urška Šestan
15. 11. 2019 13.38
2

Zaradi povišane temperature še ni nujno, da takoj obiščemo zdravnika. Tudi starši običajno prehitro pripeljejo otroka k zdravniku, opozarja pediatrinja Petra Mohar Bregar, dr. med. Ali pa druga napaka: otroka takoj, ko mu pade temperatura, že peljemo v vrtec.

Za otroke in odrasle velja: ko se pojavijo prvi simptomi, je treba ostati doma in počivati. S tem preprečimo slabšanje svoje bolezni in prenašanje na druge. Sicer pa je največ respiratornih obolenj in gripe trenutno prav med najmlajšimi in aktivno populacijo, opažata zdravnici. ''Najprej zbolijo otroci v vrtcih, ki potem okužbo prinesejo domov. Potem zbolevajo njihovi starejši sorojenci, starši,'' pove pediatrinja. Družinska zdravnica Sonja Ukmar, dr. med. pa dodaja: ''Med aktivno populacijo je, vsaj med mojimi primeri, več obolelil zato, ker se več gibljejo, ker so več v odprtih prostorih, javnih prostorih, kjer je možnost okužbe preko kapljične infekcije zelo velika.''

Zato ostanite doma, ko vi ali otroci dobite prve simptome, opozarjata. ''Lajšajmo si lokalne simptome. Spiranje nosne, ustne sluznice, jemanje različnih pastil oz. toplih napikov,'' pove dr. Ukmarjeva. Pediatrinja pojasni: ''Ko otrok zboli, dobi rahlo temperaturo, naj ostanejo doma in skrbijo za njega. Skrbijo za dovolj tekočine, spremljajo temperaturo. Če je visoka, 38.5 stopinj celzija in več tudi zbijajo temperaturo, potem pa pokličejo za nasvet v zdravstveni dom.'' Tam boste dobili navodila, kdaj je treba osebno priti k zdravniku. ''Če gre za starostnike oz. za kronične bolnike, potem naj po 2, 3 dneh visoke temperature obiščejo svojega zdravnika,'' pove družinska zdravnica.

Običajen respiratorni infekt po navadi traja teden dni, gripa pa lahko še kakšen dan dlje. ''Škodljivo je, da se gibljemo ali pa da hodimo v službo za vsako ceno. Boljše je ostati 3, 4 dni doma in s tem preprečiti zaplete, kot pa potem biti bolan 10, 14 dni,'' je jasna družinska zdravnica. ''Pomembno je, da starši vejo, da ko vročina pade, še konec bolezni, da običajno rabi bolezen še ene 2, 3 dni, da se telo okrepi,'' doda pediatrinja. In tudi v tem času morajo enako vztrajno in dosledno skrbeti za otrokovo zdravje. ''Največkrat vidimo, da je težava s čiščenjem nosu. In to je problem pri majhnih otrocih do 2, 3 let, ker si sami tega ne znajo.'' Saj prav poln nos in nosni kanal lahko povzročita še vnetje ušes in obolenje dihal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662