Pri zdravljenju sprememb na nohtih je potrebna potrpežljivost, saj nohti rok potrebujejo kar od 4 do 6 mesecev, da se obnovijo, nohti nog pa še dlje, in sicer od 12 do 18 mesecev. Nohti hitreje rastejo pri otrocih, mlajših osebah, nosečnicah, poleti in ob uživanju nekaterih zdravil, kot so sistemski antimikotiki, itrakonazola in flukonazola. Poleg tega hitreje rastejo pri nekaterih boleznih, kot sta luskavica in povečano delovanje ščitnice. Počasneje pa pri starejših ljudeh, podhranjenosti, vročinskih boleznih in zmanjšanem delovanju ščitnice. Katere spremembe na nohtih so tiste, ki jih moramo jemati resno, pa nam je pojasnila avtorica knjige Uporabna dermatologija in dermatologinja Mateja Lisjak, dr. med.
Kdaj je treba spremembe na nohtih jemati resno?
V primeru, da so nohti le bolj krhki in lomljivi, lahko poskusimo težave odpraviti s skrbnejšo nego in uravnoteženo prehrano. V primeru, da nohti postanejo zadebeljeni in deformirani, svetujem pregled pri zdravniku. Tudi ko se pojavi pigmentni madež pod nohtom, je potreben takojšnji pregled pri zdravniku.
Kateri je najpogostejši vzrok za spremembe na nohtih?
Najpogostejši vzrok za spremembe na nohtih so glivične okužbe, približno v polovici primerov.
Kaj so nekateri drugi vzroki, ki jih ne smemo spregledati?
Če se pojavi pod nohtom rjavkasta lisa, je potreben takojšen pregled pri zdravniku, saj je lahko znak krvavitve pod nohtom, pigmentnega znamenja ali malignega melanoma. Pogosto je vzrok za zadebeljene in deformirane nohte tudi luskavica. Včasih so pri luskavici prizadeti le nohti in ni vidnega značilnega izpuščaja po koži. V teh primerih se spremembe na nohtih lahko zamenjajo z glivično okužbo in se nepotrebno dolgotrajno zdravijo z antimikotiki.
Včasih so vzroki zelo banalni. Neredko je vzrok krhkih in lomljivih nohtov pogost stik z mili, detergenti in agresivni laki za nohte ter odstranjevalci lakov za nohte slabše kakovosti.
Kako ravnati, če so vzrok za spremembe glivice, ki veljajo za najpogostejši vzrok?
Če je prizadeta manjša površina nohta, zadošča zdravljenje z lokalnimi antimikotiki v kremah in lakih. V primeru, da je prizadeta večja površina (več kot tretjina nohta), je lokalno zdravljenje neučinkovito in je potrebno zdravljenje s sistemskimi antimikotiki več tednov.
Kaj pa če je vzrok luskavica?
Potrebno je izključiti glivično okužbo z mikološkim pregledom. Nohti, ki so prizadeti zaradi luskavice, se zdravijo z lokalnimi kortikosteroidnimi pripravki ali kalcipotriolom, derivatom vitamina D. V težjih primerih se zdravi s sistemskimi zdravili. Zdravljenje psoriatičnih nohtov je pogosto dolgotrajno in zahteva precej potrpežljivosti in ni vedno uspešno, kljub ustreznemu zdravljenju.
Kaj še lahko vpliva na spremembo nohtov?
Nohti so lahko krhki in lomljivi pri slabši prekrvavitvi (npr. pri starejših ljudeh, za kar so značilne vzdolžne brazde nohtov) in pri pomanjkanju železa, cinka ter vitaminov A, C in B6 zaradi enostranske prehrane in stradanja, npr. pri redukcijskih dietah. Prečne brazde nohtov pa se lahko pojavijo fiziološko ob menstrualnem ciklu ali ob vročinski bolezni. Pogost pojav so tudi pri dojenčkih.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV