Vizita.si
''Prej kot se lotimo zdravljenja pri ljudeh, nagnjenim k demenci, večje so možnosti, da vsaj za nekaj let zakasnimo izbruh bolezni ali ga celo povsem preprečimo,'' pravi vodja raziskave profesor David Bunce.

Starostne bolezni

Kmalu nov test za zgodnje odkrivanje demence?

E. D.
12. 11. 2010 14.40
0

Britanski znanstveniki razvijajo hiter in preprost test, s katerim bo mogoče še pred pojavom prvih znakov bolezni videti, ali bo oseba v prihodnje zbolela za demenco. Upajo, da bo test pripomogel k zdravljenju ali celo preprečevanju izbruha te bolezni.

Bo res kmalu na voljo hiter in preprost test, s katerim bo mogoče še pred pojavom prvih znakov bolezni videti, ali je oseba nagnjena k demenci?
Bo res kmalu na voljo hiter in preprost test, s katerim bo mogoče še pred pojavom prvih znakov bolezni videti, ali je oseba nagnjena k demenci?FOTO: iStockphoto

Preprost in hiter test, ki ne bo trajal več kot 30 sekund in bo potekal na podlagi računalniškega skeniranja možganov, bo namenjen ljudem po 40. letu starosti. Zdravnik bo s pomočjo tega testa iskal problematična oziroma načeta področja v možganih, ki so kriva za nastanek Alzheimerjeve bolezni, pravijo raziskovalci in napovedujejo, da bodo test razvili nekje v obdobju od dveh do petih let. Do takrat pa jih čaka še veliko dela in raziskovanja.

''Prej kot se lotimo zdravljenja pri ljudeh, nagnjenim k demenci, večje so možnosti, da vsaj za nekaj let zakasnimo izbruh bolezni ali ga celo povsem preprečimo,'' pravi vodja raziskave profesor David Bunce.
''Prej kot se lotimo zdravljenja pri ljudeh, nagnjenim k demenci, večje so možnosti, da vsaj za nekaj let zakasnimo izbruh bolezni ali ga celo povsem preprečimo,'' pravi vodja raziskave profesor David Bunce. FOTO: iStockphoto

Do zdaj so uspeli podrobno pregledati slike možganov 428 zaenkrat še zdravih moških in žensk, starih med 44 in 48. Pri 15 odstotkih prostovoljcev so v tistih delih možganov, ki so ključnega pomena za pomnjenje in spomin, našli majhne nepravilnosti, ki bi čez čas lahko vodile v demenco. Prav zgodnje odkrivanje nepravilnosti, ki bi jih lahko odkrili že s tem preprostim 30-sekundnim testom in ki bi lahko čez nekaj let povzročile izbruh Alzheimerjeve bolezni, pa bi lahko skupaj z ustreznimi zdravili, spremembo življenjskega sloga in prehrane pomembno vplivalo na zaviranje ali celo preprečevanje demence, pravijo raziskovalci. ''Prej kot se lotimo zdravljenja pri ljudeh, nagnjenim k demenci, večje so možnosti, da vsaj za nekaj let zakasnimo izbruh bolezni ali ga celo povsem preprečimo,'' pravi vodja raziskave profesor David Bunce. ''Ta nov test ponuja prav to – zgodnje odkrivanje nepravilnosti in zgodnjo intervencijo.'' Tudi v enem od britanskih združenj za bolnike z Alzheimerjevo boleznijo se novih odkritij veselijo. ''Zavedamo se, da se spremembe v možganih, ki so krive za demenco, začnejo že zelo zgodaj – veliko let preden so vidni tisti prvi znaki bolezni. Zato je ključnega pomena, da vlagamo v raziskave, ki bi osvetlile zgodnje znake demence v možganih, še preden so ti vidni navzven,'' pravi Ruth Sutherland, ena od članic združenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650