Vizita.si
Strokovnjaki iz Clevelandske klinike so ugotovili, da se lahko 'dobri' holesterol, ki ga dobimo tudi v avokadu, spremeni v škodljivega, ko se naloži v stenah arterij in tam oksidira.

Bolezni

Je tudi 'zdravi' holesterol škodljiv?

K.B.
28. 01. 2014 16.02
10

Vsi že dobro vemo, da se moramo izogniti tako imenovanemu slabemu holesterolu, a nove raziskave kažejo, da tudi 'dobri' holesterol ni tako nedolžen, kot se zdi. Ameriški raziskovalci so namreč ugotovili, da se dobri holesterol lahko spremeni v slabega.

Strokovnjaki iz Clevelandske klinike so ugotovili, da se lahko 'dobri' holesterol, ki ga dobimo tudi v avokadu, spremeni v škodljivega, ko se naloži v stenah arterij in tam oksidira.
Strokovnjaki iz Clevelandske klinike so ugotovili, da se lahko 'dobri' holesterol, ki ga dobimo tudi v avokadu, spremeni v škodljivega, ko se naloži v stenah arterij in tam oksidira.FOTO: iStockphoto
Raziskovalci iz Clevelandske klinike so sporočili, da so pozitivni učinki 'dobrega' holesterola pretirani, saj njihovi klinični testi zdravil za dvig 'dobrega' holesterola niso uspeli pokazati izboljšav na zdravju srca in ožilja. Poleg tega so opozorili, da je ena zadnjih raziskav pokazala, da so beljakovino, prisotno pri 'dobrem' holesterolu, odkrili tudi na arterijah sten obolelih. ''Dobri holesterol vsebuje beljakovino imenovano apolipoprotein A1 (apo A). Ta beljakovina daje 'dobremu' holesterolu lastnosti varovanja srca,'' je pojasnil vodja raziskave dr. Stanley Hazen iz Clevelandske klinike.
Pacienti z visokim nivojem disfunkcionalnega 'dobrega' holesterola imajo večje tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni.
Pacienti z visokim nivojem disfunkcionalnega 'dobrega' holesterola imajo večje tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni. FOTO: iStockphoto

Kljub vsemu pa so dr. Hazen in njegovi kolegi odkrili, da velik delež apo A beljakovin v stenah arterij oksidira in tako ne prispevajo več k zdravju srca in ožilja, ampak ravno nasprotno pričnejo pospeševati tveganje za bolezni koronarnih arterij.

Skupina raziskovalcev je razvila metodo, s katero identificirajo disfunkcionalni 'dobri' holesterol in ga testiralo na 627 pacientih.

Odkrili so, da imajo pacienti z visokim nivojem disfunkcionalnega 'dobrega' holesterola večje tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni. Sicer ni povsem jasno, kako se 'dobri' holesterol' spremeni v škodljivega, a kot kaže, tudi HDL holesterol ni povsem nedolžen. Ko se spremeni v disfunkcionalnega, namreč izgubi svojo zaščitno vlogo in prične spodbujati vnetja ter strdke v arterijah. ''Identificiranje strukture disfunkcionalnega apoA1 in njegova sprememba iz beljakovine, ki varuje pred boleznimi srca in ožilja v beljakovino, ki jih povzroča, je prvi korak v ustvarjanju novih testov in zdravljenj za srčno-žilne bolezni,'' je prepričan dr. Hazen. ''Sedaj, ko vemo, kako je videti disfunkcionalna beljakovina, razvijamo nove klinične teste za merjenje nivoja le-teh v krvnem obtoku, kar bo pomembno orodje pri določanju tveganja za razvoj srčno-žilnih bolezni pri pacientih in za razvoj novih terapij, s katerimi bi te bolezni preprečevali,'' še dodaja.

Sicer pa lahko proizvodnjo 'dobrega' holesterola (HDL) spodbudite z uživanjem fižola, ovsa, leče, česna in čebule, mastne ribe, olivnega olja in avokada. Slabi holesterol (LDL) pa dobimo z uživanjem jajc, masla, sira, hitre prehrane in predelanega mesa.

Slabi holesterol (LDL) dobimo z uživanjem jajc, masla, sira, hitre prehrane in predelanega mesa.
Slabi holesterol (LDL) dobimo z uživanjem jajc, masla, sira, hitre prehrane in predelanega mesa.FOTO: iStockphoto


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650