Vizita.si
Zaplate luskaste kože se najpogosteje pojavljajo na komolcih, kolenih in lasišču.

Bolezni

VIDEO: Tudi vi jo lahko dobite!

Eva Doljak
29. 10. 2011 07.00
4

Luskavica je kronična vnetna bolezen, ki se kaže z značilnimi kožnimi izpuščaji. Zadnje raziskave jo povezujejo z motnjami v delovanju imunskega sistema, žal pa se bolezni še vedno ne da popolnoma pozdraviti, z zdravili in zdravljenji se le lajša simptome.

Zaplate luskaste kože se najpogosteje pojavljajo na komolcih, kolenih in lasišču.
Zaplate luskaste kože se najpogosteje pojavljajo na komolcih, kolenih in lasišču.FOTO: iStockphoto
Luskavica je eno pogostejših kožnih obolenj

Pri nas z luskavico, znano tudi pod imenom psoriaza, živi približno 35 tisoč ljudi. Prizadene lahko tako moške kot ženske, pogosto pa izbruhne med 15. in 35. letom starosti. Statistike kažejo, da je bolezen v kar dveh tretjinah podedovana, novejše raziskave pa luskavico povezujejo z motnjami v delovanju imunskega sistema. Zaradi nenavadnega odgovora imunskega sistema naj bi začele po kakšni virusni ali bakterijski okužbi bele krvne celice napadati beljakovine v koži, zaradi česar nato nastopi vnetje, kožne celice pa se pospešeno delijo, kar je navzven videti kot zaplate luskaste kože. Te se najpogosteje pojavljajo na komolcih, kolenih in lasišču, lahko pa luskavica prizadene celo nohte in sklepe. Med dejavnike, ki lahko bolezen še poslabšajo, sodijo:

- razne poškodbe kože, kot na primer opekline, rane, piki žuželk;

- nekatera zdravila, kot so antidepresivi, zdravila proti malariji, zdravila za zniževanje krvnega tlaka in podobno;

- izpostavljenost hudemu stresu;

- virusne in bakterijske okužbe;

- uživanje alkohola.

Bolezen lahko poslabšajo tudi nekatera zdravila, na primer antidepresivi, zdravila proti malariji, zdravila za zniževanje krvnega tlaka.
Bolezen lahko poslabšajo tudi nekatera zdravila, na primer antidepresivi, zdravila proti malariji, zdravila za zniževanje krvnega tlaka. FOTO: iStockphoto

Zdravila in terapije, ki so na voljo, le lajšajo simptome bolezni

Luskavica za zdaj še vedno ostaja neozdravljiva in zato doživljenjska bolezen. Z zdravili in terapijami, ki so na voljo, se le lajša simptome in znake bolezni, medtem ko se obolenja ne da povsem izkoreniniti. Katero zdravljenje bo za posameznika najprimernejše, je seveda odvisno od obsega in oblike bolezni ter ne nazadnje tudi od spola in starosti bolnika. Na voljo so naslednje oblike zdravljenja:

Mazila in kreme

Z njimi se zdravi predvsem blage oblike luskavice. Nekatera vsebujejo katran in altralin, druga kortikosteroide, tretja eno od oblik vitamina D. Vendar pa imajo nekatera od tovrstnih mazil in krem, ki sicer zmanjšujejo vnetje in nastajanje lusk, neprijeten vonj in na oblačilih, posteljnini ter brisačah puščajo madeže, spet druga se ne smejo uporabljati na obrazu in lasišču, tretja močno dražijo zdravo kožo, zato jih je treba nanašati res samo na prizadeta mesta.

Fototerapija

Prav fototerapija se je v zadnjih nekaj letih izkazala za zelo učinkovito metodo zdravljenja določenih oblik luskavice. Poteka s pomočjo posebne naprave, ki ima posebne cevaste sevalce, ti pa proizvajajo UV-žarke točno določene valovne dolžine. Pred obsevanjem z UV-žarki bolnik običajno prejme še poseben pripravek, ki naredi kožo še bolj občutljivo in dovzetno za učinke ultravijoličnih žarkov. Terapija se običajno izvaja večkrat tedensko, več mesecev zapored.

Svoje bolezni se mnogi še vedno sramujejo, poleg tega kožno obolenje načenja njihovo samozavest in medosebne odnose.
Svoje bolezni se mnogi še vedno sramujejo, poleg tega kožno obolenje načenja njihovo samozavest in medosebne odnose. FOTO: iStockphoto

Zdravila

Med zdravila za lajšanje simptomov in znakov luskavice med drugim sodijo retionoidi v tabletah, ki povečajo odpadanje zgornjih plasti povrhnjice, citostatiki, ki zavirajo delovanje imunskega sistema, včasih – ko izbruh luskavice sproži okužba – deluje tudi zdravljenje z antibiotiki. Za vse bolj učinkovito in obetavno pa se v zadnjih letih kaže zdravljenje z biološkimi zdravili.

Prilagojena prehrana

Menda pri lajšanju luskavice pomaga tudi previdnost pri prehrani – menda je priporočljivo jesti čim več živil, ki vsebujejo nenasičene maščobne kisline in sladkorje, ter povečati vnos hrane, bogate z vlakninami. To pomeni, da je za bolnike z luskavico dobro jesti čim več polnozrnatih izdelkov, sadja, zelenjave, oreškov in semen, rib ...

Luskavice se mnogi bolniki še vedno sramujejo

Oboleli se zaradi še vedno premalo ozaveščene in tolerantne okolice pogosto počutijo nelagodno, obolenje lahko celo vpliva na njihove medosebne odnose tako v službi kot v zasebnih situacijah, na komunikacijo, celo intimno življenje … Vse to slabi njihovo samozavest in dobro psihično počutje, zato si Društvo psoriatikov Slovenije še vedno prizadeva, da bi čim bolj dvignili splošno razumevanje bolezni tako med samimi bolniki z luskavico kot tudi med ljudmi v širšem družbenem okolju. Na eni strani se jim zdi pomembno, da javnost ozavestijo z dejstvom, da je luskavica kronična doživljenjska bolezen, za katero žal še vedno ne poznamo zdravila, ki bi jo povsem odpravilo, po drugi strani pa želijo tudi bolnike oskrbeti s potrebnimi informacijami o tem, kako obvladati in samozavestno živeti z boleznijo.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650