Očesne okužbe so lahko sila neprijetne, hkrati pa so tudi pogoste, zato je dobro vedeti, za kakšno okužbo gre in po čem jo bomo prepoznali. Obstaja namreč več vrst konjunktivitisa, kar pomeni, da ga lahko delimo tudi glede na vzrok njegovega nastanka.
Kaj je konjunktivitis?
Očesna veznica oz. sluznica je prozorna, sijoča in gladka ter povezuje zadnjo površino vek ter očesno zrklo, medtem ko lahko pride tudi do njenega vnetja. Takrat govorimo o konjunktivitisu, zaradi katerega navadno oči postanejo pordele.
Kakšni so razlogi zanj?
Obstaja veliko razlogov za konjunktivitis, zato imamo lahko virusni, bakterijski, alergijski in kemični konjunktivitis. Virusni in bakterijski se prenašata s stikom, še najpogosteje z rokami, medtem ko se bakterijski največkrat pojavlja pri otrocih.
Alergijski konjunktivitis ni nalezljiv, ampak ga povzročajo različni alergeni, kot so cvetni ali hišni prah, živalska dlaka, perje, plesni itd., medtem ko je pri kemičnem konjunktivitisu običajno kriva izpostavljenost določenim kemikalijam.
Po čem ga prepoznamo?
Simptomi rožnatega očesa se sprožijo, ko se naš imunski sistem na okužbo ali draženje odzove z vnetjem, zato se krvne žile razširijo, da bi omogočile lažji dostop imunskim celicam, kar lahko povzroči rdečico ali oteklino. Pridruženi znaki, ki lahko nakazujejo na konjunktivitis, so še srbeč ali pekoč občutek, izcedek iz očesa, solzenje, zamegljen vid, otekle veke in povečana občutljivost na svetlobo.
Kakšno je zdravljenje?
Konjunktivitis lahko zdravimo s hladnimi obkladki, kapljicami za oko, peroralnimi zdravili, mazili, medtem ko nam lahko pri bakterijskem predpišejo še antibiotike. Vsekakor je dobro obiskati zdravnika, še posebej pa, če se oteklina, pordelost in občutljivost širijo okoli očesa, kar lahko pomeni, da se je okužba razširila, kot tudi v primeru bolečine in slabšanja vida.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV