Vizita.si
Na Otoku poročajo o povečanem številu okužb z bakterijo, ki povzroča hudo vnetje očesne rožnice, ki lajko vodi do slepote.

Bolezni

Kontaktne leče povezane s slepoto!?

K.B.
18. 04. 2014 10.34
1

V Veliki Britaniji poročajo o več kot 6000 primerov okužb z bakterijo, ki povzroča mikrobni keratitis – vnetje in razjede na roženici, ki lahko privedejo do slepote. Bakteriji so še posebej izpostavljeni uporabniki kontaktnih leč.

Na Otoku poročajo o povečanem številu okužb z bakterijo, ki povzroča hudo vnetje očesne rožnice, ki lajko vodi do slepote.
Na Otoku poročajo o povečanem številu okužb z bakterijo, ki povzroča hudo vnetje očesne rožnice, ki lajko vodi do slepote.FOTO: Profimedia
Po povečanem pojavu pacientov z nevarno okužbo, ki povzroča mikrobni keratitis in lahko vodi tudi do slepote, so strokovnjaki iz Univerze v Liverpoolu in strokovnjaki iz The Royal Liverpool University NHS Trust odvzeli vzorce bolnikom v bolnišnicah v Veliki Britaniji in ugotovili, da je nevarne okužbe povzročil sev bakterije Pseudomonas aeruginosa, ki je, kot kaže, je še posebej odporen na običajne raztopine za čiščenje leč.
Okužbi so izpostavljeni predvsem uporabniki leč, saj je raziskava strokovnjakov pokazala, da raztopine za čiščenje leč niso dovolj učinkovite pri uničevanju seva bakterij, ki jo povzroča.
Okužbi so izpostavljeni predvsem uporabniki leč, saj je raziskava strokovnjakov pokazala, da raztopine za čiščenje leč niso dovolj učinkovite pri uničevanju seva bakterij, ki jo povzroča. FOTO: Profimedia

V različnih vrstah čistilne raztopine za leče so testirali različne seve bakterije Pseudomonas aeruginosa, ki povzročajo vnetje očesne roženice (keratitits) in primerjali devet kliničnih sevov bakterije Pseudomonas aeruginosa, ki so jih odvzeli bolnikom. Odkrili so, da je večina testiranih sevov raztopina na leči uničila v roku 10 minut, medtem ko je sev P. aeruginosa 39016, ki je povezan s hujšimi oblikami keratitisa, na njej preživel več kot štiri ure. To je bilo precej več, kot so pričakovali.

Rezultate študije so predstavili na letni konferenci mikrobiologije v Liverpoolu in opozorili, da morajo proizvajalci raztopin za leče v svoja testiranja izdelkov vključiti tudi omenjeni sev, da bi preprečili nevarno okužbo pri uporabnikih kontaktnih leč. ''Mikrobni keratitis je lahko poguben za pacienta – tako je pomembno, da zmanjšamo možnosti tveganja za razvoj tega stanja pri uporabnikih leč, in sicer tako, da izboljšamo kvaliteto raztopin za čiščenje kontaktnih leč,'' je pojasnil profesor Craig Winstanley. Trenutno pa strokovnjaki načrtujejo preiskave še nekaterih drugih sevov bakterije, kjer bodo testirali njeno odpornost.

Še vedno pa velja, da je najboljši način za zaščito pred infekcijam ob nošenju kontaktnih leč dobra higiena in predvsem odstranitev leč pred spanjem. Priporočljivo je tudi, da jih vsak dan pustite v raztopini dlje kot štiri ure ali pa se tem neprijetnostim izognete z uporabo dnevnih kontaktnih leč, ki so na žalost nekoliko večji zalogaj za naš žep.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662