Vizita.si
Aimee McWilliams

Bolezni

'Kontaktne leče so mi skoraj uničile oči'

K.B.
28. 05. 2014 08.16
12

33-letna britanska modna oblikovalka Aimee McWilliams iz Londona je vsakodnevno nosila kontaktne leče. Čeprav je priporočljivo, da jih uporabnik nosi le osem ur na dan, jih je Aimee tako kot številni drugi nosila dlje, štirinajst ur na dan in zaradi tega skoraj oslepela.

Londončanka Aimee McWilliams je kontaktne leče nosila vse od 14. leta starosti in čeprav je splošni nasvet, naj uporabniki kontaktnih leč ne nosijo dlje kot osem ur na dan, jih je Aimee običajno nosila štirinajst ur na dan. Ko je modna oblikovalka prišla na redni pregled oči zaradi kontaktnih leč, je mislila, da bo z njim kmalu opravila, a ji je optometrist povedal, da ima hude poškodbe roženice. ''Bila sem zgrožena. Vedno sem leče nosila od 7. ure zjutraj pa skoraj do polnoči. Nihče mi nikoli ni povedal, da lahko na ta način ogrozim svoj vid,'' je pojasnila za britanski Mail Online. Optometrist ji je pojasnil, da je z vsakodnevnim dolgotrajnim nošenjem leč oči tako prikrajšala za kisik, da je že močno poškodovala roženico očesa. Poškodbe s prostim očesom niso bile vidne, optometrist pa jih je odkril s posebnim mikroskopom. ''Najbolj grozljivo je to, da ni bilo nobenega znaka, da je kaj narobe – moje oči so bile na videz enake. Če bi zamudila svoj redni pregled in prišla nekaj tednov kasneje, ker bi bila preveč zaposlena, pregleda ne bi več potrebovala.''

Mnogi uporabniki kontaktnih leč ne poznajo tveganj, ki jih prinaša prepogosto nošenje leč, je pojasnil oftalmolog Hosam Kasaby iz Southend University in BMI Southend bolnišnice. Eno izmed tveganj je neovaskularizacija roženice, s katero se je spopadala Aimee. ''Roženica – zgornja plast očesa je edini del telesa, ki sprejema zaloge kisika direktno iz zraka in ne iz krvnega obtoka. A kontaktna leča deluje kot ovira za zaloge kisika, zato lahko prekomerna nošnja leč privede do zaviranja dotoka kisika. Telo to kompenzira tako, da ustvarja nove krvne žile preko roženice, da bi zagotovil zadosten dotok kisika. Brez pregleda je oko lahko prekrito s krvnimi žilivami in se razvije motna roženica, ki lahko v nekaterih redkih primerih tudi ogrozi vid,'' je pojasnil.

Stanje se razvija več let, a uporabniki kontaknih leč ga opazijo šele, ko povzroči rdeče, razdraženo oko, ki je prekomerno prekrito s krvnimi žilicami in lahko v primeru, da ne reagiramo, privede do brazgotinjenja roženice. Če takoj prekinemo z uporabo leč lahko krvne žile izginejo, a v ekstremnih primerih, ko so te že zelo močne, lahko pustijo brazgotine na roženici.

33-letna britanska modna oblikovalka Aimee McWilliams je kontaktne leče vstavila, ko se je zbudila in jih odstranila, ko je legla k počitku. Nikoli ji ni nihče povedal, da mora omejiti nošenje leč na osem ur dnevno.
33-letna britanska modna oblikovalka Aimee McWilliams je kontaktne leče vstavila, ko se je zbudila in jih odstranila, ko je legla k počitku. Nikoli ji ni nihče povedal, da mora omejiti nošenje leč na osem ur dnevno. FOTO: Facebook

Neovaskularizacija roženice je pogostejša pri uporabniki običajnih mehkih leč, ki so narejene iz plastike, ki vsebuje vodo. Druge oblike leč, ki so bolj prepustne za kisik ali manj fleksibilne, pa omogočajo večji dotok kisika, pojasnjuje optometrist Robert Glass. ''Sedaj obstaja tudi nova vrsta mehkih kontaktnih leč, poznane kot silikonski hidrogeli, ki omogočajo večjo prepustnost kisika kot prejšnje mehke leče, zaradi česar veljajo tudi za bolj zdrave,'' dodaja. Obstajajo tudi leče, ki jih lahko uporabljamo med spanjem, ker so dovolj prepustne in predstavljajo minimalno tveganje za neovaskularizacijo roženice. Kljub temu se je o njihovi uporabi treba posvetovati z okulistom.

Neovaskularizacija roženice pa ni edini problem, ki se lahko pojavi pri uporabnikih leč. Tega se danes dobro zaveda 27-letna Lucia Paovesana, ki je velike modre oči vedno imela za svoj najlepši del svojega telesa, a jih je z vsakodnevnim nošenjem leč več kot deset ur na dan popolnoma uničila. Beli del njenih oči je danes pogosto rdeč in otekel.

Kontaktne leče je nosila vse od 14. leta starosti, nato pa vsakih nekaj mesecev trpela za vnetjem oči. ''Ko sem se zbudila, sem vstavila leče,'' pojasnjuje Lucia. ''A vsakih nekaj mesecev so moje oči postale rdeče in boleče. Nekaj dni nisem uporabljala leč in stanje se je izboljšalo. A čez nekaj časa se je vnetje ponovilo.''
Ko je obiskala optika, jo je ta takoj napotil na specialista v Ashfurlong medicinskem centru, kjer so ji diagnosticirali blefaritis – kronično vnetje robov očesnih vek, ki ga je povzročila prekomerna uporaba leč. Blefaritis povzroči rdečico očesne beline, saj vnete veke popraskajo površino roženice. Ljudje, ki nosijo kontakne leče imajo veliko večje tveganje za razvoj blefaritisa, saj je oko pogosteje suho in izpostavljeno razdraženosti. Običajno blefaritisa ne moremo ozdraviti, lahko pa lajšamo simptome, tako da redno čistimo oko s prekuhano in ohlajeno tekočino in z masažo zaprtih vek. ''Kljub tem ukrepom so štiri leta po tem moje oči na robovih še vedno rdeče in res imam občutek, da sem si z nošenjem leč uničila oči,'' je povedala Lucia.

kontaktne leče
kontaktne lečeFOTO: iStockphoto

Zdravja oči pa ne ogrozi le prekomerna uporaba kontaktnih leč, površnost pri higieni je tudi eden izmed večjih problemov. Nekateri pacienti mislijo, da so pri higieni izjemno skrbni, a niso, pojasnjuje oftalmolog David Anderson iz univerzitetne bolnišnice v Southamptonu. ''Večina ljudi si v kopalnici umije roke preden vstavijo kontaktne leče. A mnogi ne vedo, da jih morajo tudi pravilno osušiti, če ne želijo, da na kontatne leče pridejo mikrobi iz vode. Tako se na primer lahko izpostavijo okužbi z bakterijo acanthamoebo. Ta se lahko zadržuje v bojlerjih, ki segrevajo vodo v kopalnicah. Prav zato jih lahko najdemo tudi na drugih površinah kopalnice.''

Acanthamoeba se prilepi na kontaktno lečo in preko nje pride na roženico ter povzroči akutno bolečino. Šele v tej fazi pacient začuti, da se spopada z okužbo. Z zdravili na recept lahko v zgodnji fazi skušamo zdraviti okužbo, a specialisti pravijo, da se je je zelo težko znebiti. V nekaterih resnih primerih pacient potrebuje presaditev roženice, a se ta lahko konča z izgubo vida. Drugi načini, da bi preprečili okužbo so še, da nikoli med plavanjem ali tuširanjem ne nosite kontaktnih leč. Poleg tega jih nikar ne čistite z vodo iz pipe.

Stanje poznamo pod imenom mikrobni keratitis, kjer gre za vnetje in razjede na roženici, ki lahko vodijo do izgube vida. Uporabniki kontaktnih leč imajo večje tveganje za okužbo.

Kako torej lahko zaščitite svoje oči?

Oftalmolog Jeff Kwartz iz Royal Bolton bolnišnice priporoča, da uporabljate dnevne kontaktne leče, ki so sicer običajno nekoliko dražje, a je leča sterilna in ne potrebuje čiščenja. Če uporabljate mesečne ali dvotedenske leče, jih vsak večer odstranite in očistite ter zamenjajte v časovnem okviru, ki je priporočen v navodilih. Preden jih znova vstavite, jih očistite z raztopino, ki vam jo je priporočil optik. Vedno uporabljajte svežo raztopino in leč nikoli ne shranjujte v isti raztopini kot dan prej. Po uporabi sperite posodico in jo pustite odprto, da se osuši, enkrat na teden pa jo očistite s čisto zobno ščetko in raztopino za leče. Najpomembneje pa je – skušajte omejiti vsakodnevno nošenje leč na osem ur. ''Opustite razvado, kjer nosite kontaktne leče od trenutka, ko se zbudite pa do trenutka, ko ležete v posteljo. Ko pridete domov, odstranite leče in nadenite očala, da bi oko lahko pridobilo dovolj kisika za normalno delovanje. Če veste, da imate zvečer družabni dogodek, potem očala nosite zjutraj, leče pa zvečer,'' je še povedal dr. Kasaby.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662