Predstojnica klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc pa je poudarila, da skoraj ni več dvoma, da se bo novi koronavirus pojavil tudi v Sloveniji. Se pa zdravstvene ustanove na takšno možnost pripravljajo. Njihova klinika je že pospešila aktivnosti glede priprave na sprejem prvega bolnika. "Dogovorjene so vse poti, tudi katere preiskave bodo izvajali pri nas. Pripravljenih je nekaj postelj, tudi v intenzivni terapiji. Dodatne postelje bomo pripravili preko tega tedna," je navedla.
Ko je govor o manjšem številu bolnikov, je Lejko Zupančeva omenila možnost hospitalizacije 10 ali 20 bolnikov na enem od oddelkov njihove klinike, teoretično lahko tudi več. Prav tako so sposobni zagotoviti 10 intenzivnih postelj. "Mislim, da bi to moralo biti za primer manjšega izbruha dovolj," je dejala. Če bi prišlo do množičnega izbruha, pa so postopki po njenih besedah povsem drugačni, tudi z vključitvijo Civilne zaščite in ostalimi mehanizmi.
Da bi se pred morebitno okužbo ustrezno zavarovali, pa Maja Sočan z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) priporoča redno umivanje rok, redno čiščenje površin in nasploh ukrepe, ki veljajo za omejevanje prenosa okužbe. Če nekdo nima znakov bolezni, samoizolacija ni potrebna, prav tako na NIJZ za zdaj ne odsvetujejo potovanj. Če takšne znake kdo opazi, pa naj omeji stike z drugimi, tudi z družinskimi člani, če je treba, je dodala.
KAKO SE USTREZNO ZAVAROVATI?
"Nov koronavirus se med ljudmi prenaša kapljično. To pomeni, da je za prenos potreben tesnejši stik z bolnikom, razdalja do bolnika 1,5 m. Čeprav ni dokazano, da bi se novi koronavirus prenašal po zraku (aerogeno), se svetuje previdnost in zaščita pri posebej tveganih posegih v zdravstveni ustanovi (npr. ob bronhoskopiji, kjer nastaja kužni aerosol). Bivanje v istem prostoru z bolnikom (če smo na razdalji 1,5 m) ne predstavlja tveganja," svetujejo pri NIJZ.
Za preprečevanje okužbe z virusom SARS-CoV-2 je priporočljivo upoštevati vsakodnevne preventivne ukrepe.
- Izogibamo se tesnim stikom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni.
- Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
- V primeru, da zbolimo, ostanemo doma.
- Upoštevamo pravila higiene kašlja.
- Redno si umivamo roke z milom in vodo.
- V primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke.
- Vsebnost alkohola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60%. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi.
- Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože.
- Glede na trenutno epidemološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna.
- V času povečanega pojavljanja okužb dihal se izogibamo zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi. Poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov.
V Sloveniji splošna uporaba zaščitne maske ni potrebna. Maske se premočijo in po določenem času ne nudijo več zaščite. Potrebno jih je nadomestiti z novimi. Zelo pomembno je, da so pravilno nameščene (pokrivajo nos in usta). Maske so smiselne znotraj zdravstvenih ustanov, kjer so zaposleni poučeni, kdaj je uporaba maske potrebna, ter o njeni pravilni namestitvi, nošenju, snemanju in odstranjevanju. Zdravstveni delavci zaščitne maske nosijo v smiselnih okvirih in ne celoten delovni čas. Na potovanju svetujemo ravnanje v skladu z lokalnimi navodili.
Za več informacij obiščite spletno stran https://www.nijz.si/si/koronavirus-2019-ncov
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV